Domů     Technika
Přečti si své ucho!
21.stoleti 20.1.2006

Ač se může zdát, že na Hi-Fi už není co zlepšovat, opak je pravdou. Jednou z možností je nejnovější technologie, která umožní vašemu přehrávači, aby si přečetl informace o vašem sluchovém ústrojí a přizpůsobil se k mu.Ač se může zdát, že na Hi-Fi už není co zlepšovat, opak je pravdou. Jednou z možností je nejnovější technologie, která umožní vašemu přehrávači, aby si přečetl informace o vašem sluchovém ústrojí a přizpůsobil se k mu.

Zvuková reprodukce na bázi Hi-Fi je v současnosti na tak vysoké úrovni, že lidské vnímání už sotva dokáže rozpoznat nějaké jemné rozdíly. Ale Ultrarealistic Surround Sound neboli individualizace virtuálního zvukového pole může pro lidské ucho znamenat další přínos.

Každý máme jiné ucho
Každý člověk je individualita, každý se nějakým způsobem odlišuje. Sluchové ústrojí není výjimkou. Rozměr i tvar ucha má každý z nás poněkud odlišný. Někdo má drobounká ouška, jiný doslova „plácačky“. Tato skutečnost je samozřejmě vědcům známa již dlouhou dobu. Nicméně, v praxi se zatím příliš nevyužívala, snad kromě experimentů, které prováděla a dodnes provádí americká armáda.
Pokud si dnes pořídíte osobní přehrávač se sluchátky, tak ta jsou standardizována a na odlišnosti jednotlivých sluchových ústrojí neberou ohled. Kvalita poslechu pak může trpět. Nanejvýš šlo zatím použít zvukové filtry, které odlišnosti zvukovodů v určité míře respektovaly. V současnosti jsou sice dostupné technologie typu SRS TruSurround, které vytvářejí virtuální zvukové pole, navozující autentický vjem okolního zvuku, ale pro poslech ze sluchátek byly jen těžko použitelné. To by se však vbrzku mohlo změnit.

Aby hudba dobře zněla…
O co tedy vlastně jde? Na speciální zařízení, které není větší než čipová karta, se uloží data, v nichž budou zaznamenány individuální fyziologické odlišnosti posluchače. Najdou se zde údaje o velikosti uší nebo hlavy, tvaru zvukovodu a dalších, na první pohled nedůležitých odlišností. Zařízení se pak vloží do přehrávače a na něm uložená data si walkman, mobilní telefon nebo MP3 přehrávač přečte. Data se po přečtení vyhodnotí a systém poslechu se automaticky nastaví tak, aby posluchači seděl „přímo na tělo“ nebo spíše na uši. Kvalita poslechu například klasické hudby se všemi jejími rozmanitostmi tak dosáhne nadoblačných výšin.

Jako ve fotoautomatu
Novou technologii Ultrarealistic Surround Sound mají na svědomí vědci z univerzit v Sydney a v Yorku. Ti  její jednoduchost přirovnávají k pořizování  fotografii v pouličním fotoautomatu.
Předpokládají, že po ukončení testování nových postupů se individualizace virtuálního zvukového pole rozšíří s nástupem wearable computers, což je počítačová technika, která se díky miniaturizaci a nanotechnologiím stane neviditelnou součástí našeho oblečení. Tato zařízení budou uzpůsobena k tomu aby je člověk mohl nosit stejně pohodlně jako brýle či hodinky. Předpokládá se, že většinou budou kombinována s rozpoznáváním hlasu a komunikačními zařízeními.

Nezkreslená reprodukce
Hi-Fi je zkratkou z anglického termínu high fidelity, (věrná nebo nezkreslená reprodukce) je označení pro elektroakustické zařízení s vysokou kvalitní reprodukcí.
Oproti tomu Wi-Fi je zkratka anglického termínu „Wireless Fidelity“ (bezdrátová věrnost, slovní hříčka narážející na Hi-Fi). Wi-Fi je standardem pro lokální bezdrátové sítě (Wireless LAN, WLAN). Cílem Wi-Fi sítí je propojení přenosných zařízení navzájem a do (např. firemní) sítě LAN, ale velmi často je také využíváno k bezdrátovému připojení do sítě Internet.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Objevy Technika 16.6.2025
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropskými pracovišti v oborech informatiky a robotiky. Největšího úspěchu dosáhli v oblasti počítačového vidění (Computer Vision), kde se v hodnocení za období 2020–2025 umístili na 6. místě v Evropě, a […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Technika 14.6.2025
Umělá inteligence se učí nejen plánovat a organizovat, ale také hackovat. Zatím jde jen o testy a izolované případy, ale odborníci varují: útoky řízené tzv. AI agenty se pomalu stávají realitou. A leckoho z ní bude bolet hlava. Termín „agent“ má v AI komunitě nový význam. Nejde o tajného operativce v obleku a slunečnými brýlemi, […]
Technika 8.6.2025
Vzácné zeminy představují skupinu 17 kovů, které se vyskytují v zemské kůře, a přestože nejsou vždy extrémně vzácné, jejich chemické vlastnosti a technické využití je činí naprosto nenahraditelnými pro dnešní průmysl. Bez těchto kovů, mezi které patří například terbium, praseodymium či dysprosium, se moderní technologie, od spotřební elektroniky až po pokročilé vojenské systémy, prostě neobejdou. […]
Technika 7.6.2025
Vši, blechy a tasemnice lidstvo doprovázejí po celou evoluční historii. Avšak největším parazitem moderní doby není žádný krev sající bezobratlý, nýbrž elegantní zařízení se skleněnou obrazovkou, navržené tak, aby bylo návykové. Ano, podle australských vědců je to chytrý telefon. Chytré telefony nejsou jen neškodnými nástroji; parazitují na našem čase, pozornosti a osobních informacích  a to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz