Domů     Technika
Přečti si své ucho!
21.stoleti 20.1.2006

Ač se může zdát, že na Hi-Fi už není co zlepšovat, opak je pravdou. Jednou z možností je nejnovější technologie, která umožní vašemu přehrávači, aby si přečetl informace o vašem sluchovém ústrojí a přizpůsobil se k mu.Ač se může zdát, že na Hi-Fi už není co zlepšovat, opak je pravdou. Jednou z možností je nejnovější technologie, která umožní vašemu přehrávači, aby si přečetl informace o vašem sluchovém ústrojí a přizpůsobil se k mu.

Zvuková reprodukce na bázi Hi-Fi je v současnosti na tak vysoké úrovni, že lidské vnímání už sotva dokáže rozpoznat nějaké jemné rozdíly. Ale Ultrarealistic Surround Sound neboli individualizace virtuálního zvukového pole může pro lidské ucho znamenat další přínos.

Každý máme jiné ucho
Každý člověk je individualita, každý se nějakým způsobem odlišuje. Sluchové ústrojí není výjimkou. Rozměr i tvar ucha má každý z nás poněkud odlišný. Někdo má drobounká ouška, jiný doslova „plácačky“. Tato skutečnost je samozřejmě vědcům známa již dlouhou dobu. Nicméně, v praxi se zatím příliš nevyužívala, snad kromě experimentů, které prováděla a dodnes provádí americká armáda.
Pokud si dnes pořídíte osobní přehrávač se sluchátky, tak ta jsou standardizována a na odlišnosti jednotlivých sluchových ústrojí neberou ohled. Kvalita poslechu pak může trpět. Nanejvýš šlo zatím použít zvukové filtry, které odlišnosti zvukovodů v určité míře respektovaly. V současnosti jsou sice dostupné technologie typu SRS TruSurround, které vytvářejí virtuální zvukové pole, navozující autentický vjem okolního zvuku, ale pro poslech ze sluchátek byly jen těžko použitelné. To by se však vbrzku mohlo změnit.

Aby hudba dobře zněla…
O co tedy vlastně jde? Na speciální zařízení, které není větší než čipová karta, se uloží data, v nichž budou zaznamenány individuální fyziologické odlišnosti posluchače. Najdou se zde údaje o velikosti uší nebo hlavy, tvaru zvukovodu a dalších, na první pohled nedůležitých odlišností. Zařízení se pak vloží do přehrávače a na něm uložená data si walkman, mobilní telefon nebo MP3 přehrávač přečte. Data se po přečtení vyhodnotí a systém poslechu se automaticky nastaví tak, aby posluchači seděl „přímo na tělo“ nebo spíše na uši. Kvalita poslechu například klasické hudby se všemi jejími rozmanitostmi tak dosáhne nadoblačných výšin.

Jako ve fotoautomatu
Novou technologii Ultrarealistic Surround Sound mají na svědomí vědci z univerzit v Sydney a v Yorku. Ti  její jednoduchost přirovnávají k pořizování  fotografii v pouličním fotoautomatu.
Předpokládají, že po ukončení testování nových postupů se individualizace virtuálního zvukového pole rozšíří s nástupem wearable computers, což je počítačová technika, která se díky miniaturizaci a nanotechnologiím stane neviditelnou součástí našeho oblečení. Tato zařízení budou uzpůsobena k tomu aby je člověk mohl nosit stejně pohodlně jako brýle či hodinky. Předpokládá se, že většinou budou kombinována s rozpoznáváním hlasu a komunikačními zařízeními.

Nezkreslená reprodukce
Hi-Fi je zkratkou z anglického termínu high fidelity, (věrná nebo nezkreslená reprodukce) je označení pro elektroakustické zařízení s vysokou kvalitní reprodukcí.
Oproti tomu Wi-Fi je zkratka anglického termínu „Wireless Fidelity“ (bezdrátová věrnost, slovní hříčka narážející na Hi-Fi). Wi-Fi je standardem pro lokální bezdrátové sítě (Wireless LAN, WLAN). Cílem Wi-Fi sítí je propojení přenosných zařízení navzájem a do (např. firemní) sítě LAN, ale velmi často je také využíváno k bezdrátovému připojení do sítě Internet.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
ThinkOrbital, vesmírný startup spoluzaložený Vojtěchem Holubem, za pár dní vypustí experimentální satelit s revoluční vesmírnou stavební technologií. Cílem mise je otestovat sváření, řezání a rentgenovou inspekci pomocí elektronového paprsku. Satelit o váze 45 kilogramů dopraví na oběžnou dráhu Země raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z Kalifornie. Letos v květnu ThinkOrbital provedl historicky první autonomní svařování […]
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
NOVINKY Objevy Technika 12.12.2024
Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry. Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním […]
Společnost Honda představila robota vybaveného umělou inteligencí, který zlepšuje náladu dětí během dlouhodobé léčby a přináší revoluci do nemocniční péče. Ve Fakultní nemocnici Virgen del Rocío v Seville se odehrává revoluce v péči o malé pacienty. Společnost Honda zde ve spolupráci s místními odborníky představila robota „Haru“, navrženého speciálně pro děti podstupující dlouhodobou léčbu. Haru […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz