Když Evropané žijící ve 13. století slyšeli jméno Čingischán, pravděpodobně jim hrůzou vstávaly vlasy na hlavě. Tento obávaný vládce však nebyl jen krutý dobyvatel, ale jak se zdá, šířil i nebezpečné nákazy.
Vědecký tým, který se soustředil okolo Igora Mokrousova z petrohradského Pasteurova ústavu, přichází s hypotézou, že tuberkulózu do Evropy zavlekly právě Čingischánovy výboje. Mokrousov si pod drobnohled vzal pekingský kmen bakterie mycobacterium tuberculosis, který vznikl před 30 000 až 40 000 lety v oblasti střední Asie. Tato bakterie se v průběhu let rozšířila na Sibiř a do východní Asie. Do Evropy dorazila ve 13. století, tedy v době, kdy se starý kontinent nacházel pod tlakem vpádu Mongolů. „Pravděpodobně to byl Čingischán, kdo tam tuto bakterii zavlekl,“ soudí Mokrousov.
Bakterie způsobující tuberkulózu útočí na dýchací ústrojí. Poté, co se v něm usadí, choroba se může rozvinout. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehne tuberkulóze každý den na celé planetě až 5 000 lidí. Ovšem až třetina populace v nosí ve svém organismu infekci TBC, která nikdy nepropukne. Není bez zajímavosti, že muži trpí tuberkulózou až dvakrát více než ženy.