Domů     Medicína
Kde číhají nové nemoci?
21.stoleti 5.10.2005

Ani moderní doba není uchráněna před nebezpečím záhadných a dosud neprozkoumaných chorob, které stále někde číhají na svou příležitost. Nevíme odkud přijdou, zda z pralesa, tajgy či odjinud, ale vědci musí být stále ve střechu.Ani moderní doba není uchráněna před nebezpečím záhadných a dosud neprozkoumaných chorob, které stále někde číhají na svou příležitost. Nevíme odkud přijdou, zda z pralesa, tajgy či odjinud, ale vědci musí být stále ve střechu.

Degenerativní onemocnění mozku zvané viljujská enceflitida patří k největším záhadám medicíny. Postihuje výhradně domorodé Sachy (dříve označované jako Jakuti) a některá jim příbuzná etnika.

Epidemie ze Sibiře
V padesátých letech vypukla na Sibiři v povodí řeky Viljuj epidemie, při které záhadná choroba zabíjela své oběti během několika měsíců. Dnes se viljujská encefalitida vyskytuje ve formě, která má podstatně pomalejší průběh.
Vědci dlouho považovali za příčinu poškozený gen děděný mezi Sachy, ale  nejnovější výzkum dokazuje, že původcem choroby je vir. A to je závažné zjištění!
„V současné době je lékařské péče na Sibiři v tak zoufalém stavu, že nikdo nedokáže říct, jak dalece je choroba rozšířena a jak mnoho lidí na ni umírá,“ prohlásil o viljujské encefalitidě americký neurolog Ralph Garruto ze State University of New York. Ani další americké či evropské lékaře nenechává záhadná sibiřská choroba na pokoji.
Sachové byli po dlouhá desetiletí držení v izolaci. Nejprve se o to postarala carská moc, později sovětský režim. Dnes jsou volní a mohou cestovat nejen po Rusku ale i daleko za jeho hranice. Pokud si na cesty nesou ve svých tělech smrtící viry, povezou si je pochopitelně s sebou.
„Nejsme s to odhadnout riziko, jaké tím vzniká,“ přiznává ruský neurolog Vsevolod Vladimircev z hlavního města Sašské republiky Jakutska.

Bushmeat  – zdroj nových virů
Zatímco se svět klepe před vlnou „ptačí chřipky“ či SARS, v Africe dělají vše pro to, aby vyrobili ještě vydatnější metlu lidstva, třeba něco jako AIDS. Prosperující lov pralesní zvěře, která je ve velkém dodávána do měst, je potenciálním zdrojem mnoha virů. Ty mohou snadno „přeskočit“ na člověka, protože největší oblibě mezi takzvaným bushmeatem („masem z pralesa“) se těší opice a lidoopi. A jejich viry to neměly do lidského organismu nikdy moc daleko. Připomeňme, že virem HIV1 jsme se nakazili  od šimpanzů. Příbuzný virus HIV2 jsme chytili od opic mangabejů. Virologický průzkum mezi lovci bushmeatu v Kamerunu odhalil šokující pravdu – nové viry už se do lidí nastěhovaly.
Z 930 prověřených lovců bushmeatu byly u 13 prokázány opičí viry a u 2 to byly viry, které u člověka zatím nikdy nikdo neznal. Viry dostaly označení HTLV-3 a HTLV-4 a zařadily se do rodiny virů, u níž jsme zatím znali jen dva zástupce. Patří do skupiny retrovirů (viry obratlovců) podobně jako viry HIV, ale nejsou zřejmě tak nebezpečné. Napadají bílé krvinky, ale zkušenosti s HTLV-1 a HTLV-2 naznačují, že riziko vzniku vážné choroby je u nich poměrně nízké. Zhruba jen u 1% nakažených osob vypukne leukémie. Viry HTLV-1 a HTLV-2 jsou dnes globálně rozšířeny a nakazilo se jimi asi 22 milionů lidí. Uvidíme, jaká „kariéra“  nové viry čeká. Bude záležet na tom, jestli zůstanou jen v organismu lovců, kam se zřejmě dostaly s krví zabitých opic přes poranění na kůži nebo sliznici, nebo zda je lovci šíří dále i na jiné lidi.
„Ukazuje se, že přenos virů z opic na lidi stále probíhá,“ komentuje vývoj událostí francouzská viroložka Martine Peetersová. „Takže jednoho krásného dne se může nějaký opičí vir zase klidně proměnit na něco jako jsou viry HIV.“

Dejte si africký „bushmeat“!
Afričané se nekontrolovatelně množí, jí se zde vše, od slona až po hmyz, takže ročně padnou za oběť lovcům „bushmeatu“ tisíce šimpanzů, goril…  Riziko přenosu různých opičích virů na člověka je tedy v současné „bushmeatové horečce“ velmi vysoké.
Virologové zamýšlejí prověřovat krev lidí, kteří přicházejí s infikovaným „pralesním masem“ nejčastěji do styku, tedy lovce, dřevaře či stálé zákazníky trhu s „bushmeatem“. Nejspíš mezi nimi najdou nositele zcela nových virů, které přeskočily na člověka z opic. Bushmeat však nenakupuje chudina, ale hlavně místní honorace. Maso gorily totiž platí za vyhlášenou pochoutku a je dvakrát či třikrát dražší než vepřové nebo hovězí, o drůbeži, označované Afričany pohrdlivým přívlastkem „maso bělochů“, ani nemluvě. Bushmeat se servíruje i na oficiálních banketech pořádaných vládními úředníky.

Související články
Angelmanův syndrom je vzácné genetické onemocnění, které postihuje vývoj a funkce mozku. Kvůli typickému úsměvu a častému smíchu postižených se v Česku pro tuto poruchu vžilo pojmenování „syndrom šťastného dítěte“, v angličtině zase Happy puppet neboli Šťastná loutka. Zatím na něj neexistuje lék, ačkoliv čeští lékaři by to, za podpory veřejnosti, mohli změnit. Syndrom poprvé […]
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Poslední jmenované využívají ke své funkci mobilní telefony, stejně jako televize či mikrovlnné trouby. Ohrožují tyto vlny lidské zdraví? Lidské tělo tato různá záření v […]
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Záhadný virus, označovaný jako „lenochodí horečka“ byl kdysi omezen jen na Amazonii, nyní se však, poté co prošel genetickými změnami, díky kterým je silnější, šíří po celé Americe a první případy se objevily už i v Evropě. Máme se bát? Virus oropouche (čti oropuče), jak se odborně nazývá, byl až donedávna relativně neznámým, výskyt se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz