Domů     Medicína
Kde číhají nové nemoci?
21.stoleti 5.10.2005

Ani moderní doba není uchráněna před nebezpečím záhadných a dosud neprozkoumaných chorob, které stále někde číhají na svou příležitost. Nevíme odkud přijdou, zda z pralesa, tajgy či odjinud, ale vědci musí být stále ve střechu.Ani moderní doba není uchráněna před nebezpečím záhadných a dosud neprozkoumaných chorob, které stále někde číhají na svou příležitost. Nevíme odkud přijdou, zda z pralesa, tajgy či odjinud, ale vědci musí být stále ve střechu.

Degenerativní onemocnění mozku zvané viljujská enceflitida patří k největším záhadám medicíny. Postihuje výhradně domorodé Sachy (dříve označované jako Jakuti) a některá jim příbuzná etnika.

Epidemie ze Sibiře
V padesátých letech vypukla na Sibiři v povodí řeky Viljuj epidemie, při které záhadná choroba zabíjela své oběti během několika měsíců. Dnes se viljujská encefalitida vyskytuje ve formě, která má podstatně pomalejší průběh.
Vědci dlouho považovali za příčinu poškozený gen děděný mezi Sachy, ale  nejnovější výzkum dokazuje, že původcem choroby je vir. A to je závažné zjištění!
„V současné době je lékařské péče na Sibiři v tak zoufalém stavu, že nikdo nedokáže říct, jak dalece je choroba rozšířena a jak mnoho lidí na ni umírá,“ prohlásil o viljujské encefalitidě americký neurolog Ralph Garruto ze State University of New York. Ani další americké či evropské lékaře nenechává záhadná sibiřská choroba na pokoji.
Sachové byli po dlouhá desetiletí držení v izolaci. Nejprve se o to postarala carská moc, později sovětský režim. Dnes jsou volní a mohou cestovat nejen po Rusku ale i daleko za jeho hranice. Pokud si na cesty nesou ve svých tělech smrtící viry, povezou si je pochopitelně s sebou.
„Nejsme s to odhadnout riziko, jaké tím vzniká,“ přiznává ruský neurolog Vsevolod Vladimircev z hlavního města Sašské republiky Jakutska.

Bushmeat  – zdroj nových virů
Zatímco se svět klepe před vlnou „ptačí chřipky“ či SARS, v Africe dělají vše pro to, aby vyrobili ještě vydatnější metlu lidstva, třeba něco jako AIDS. Prosperující lov pralesní zvěře, která je ve velkém dodávána do měst, je potenciálním zdrojem mnoha virů. Ty mohou snadno „přeskočit“ na člověka, protože největší oblibě mezi takzvaným bushmeatem („masem z pralesa“) se těší opice a lidoopi. A jejich viry to neměly do lidského organismu nikdy moc daleko. Připomeňme, že virem HIV1 jsme se nakazili  od šimpanzů. Příbuzný virus HIV2 jsme chytili od opic mangabejů. Virologický průzkum mezi lovci bushmeatu v Kamerunu odhalil šokující pravdu – nové viry už se do lidí nastěhovaly.
Z 930 prověřených lovců bushmeatu byly u 13 prokázány opičí viry a u 2 to byly viry, které u člověka zatím nikdy nikdo neznal. Viry dostaly označení HTLV-3 a HTLV-4 a zařadily se do rodiny virů, u níž jsme zatím znali jen dva zástupce. Patří do skupiny retrovirů (viry obratlovců) podobně jako viry HIV, ale nejsou zřejmě tak nebezpečné. Napadají bílé krvinky, ale zkušenosti s HTLV-1 a HTLV-2 naznačují, že riziko vzniku vážné choroby je u nich poměrně nízké. Zhruba jen u 1% nakažených osob vypukne leukémie. Viry HTLV-1 a HTLV-2 jsou dnes globálně rozšířeny a nakazilo se jimi asi 22 milionů lidí. Uvidíme, jaká „kariéra“  nové viry čeká. Bude záležet na tom, jestli zůstanou jen v organismu lovců, kam se zřejmě dostaly s krví zabitých opic přes poranění na kůži nebo sliznici, nebo zda je lovci šíří dále i na jiné lidi.
„Ukazuje se, že přenos virů z opic na lidi stále probíhá,“ komentuje vývoj událostí francouzská viroložka Martine Peetersová. „Takže jednoho krásného dne se může nějaký opičí vir zase klidně proměnit na něco jako jsou viry HIV.“

Dejte si africký „bushmeat“!
Afričané se nekontrolovatelně množí, jí se zde vše, od slona až po hmyz, takže ročně padnou za oběť lovcům „bushmeatu“ tisíce šimpanzů, goril…  Riziko přenosu různých opičích virů na člověka je tedy v současné „bushmeatové horečce“ velmi vysoké.
Virologové zamýšlejí prověřovat krev lidí, kteří přicházejí s infikovaným „pralesním masem“ nejčastěji do styku, tedy lovce, dřevaře či stálé zákazníky trhu s „bushmeatem“. Nejspíš mezi nimi najdou nositele zcela nových virů, které přeskočily na člověka z opic. Bushmeat však nenakupuje chudina, ale hlavně místní honorace. Maso gorily totiž platí za vyhlášenou pochoutku a je dvakrát či třikrát dražší než vepřové nebo hovězí, o drůbeži, označované Afričany pohrdlivým přívlastkem „maso bělochů“, ani nemluvě. Bushmeat se servíruje i na oficiálních banketech pořádaných vládními úředníky.

reklama
Související články
Píše se rok 2023 a lidstvo znovu stojí na prahu technologické revoluce. Tentokrát s umělou inteligentní tváří. Zatímco nedávno AI bodovala na sociálních sítích, dnes dobývá průmysl i medicínu… Žijeme v době, kdy jsme každý den zahlceni desítkami a stovkami nových dat. Není však v našich silách je všechna zpracovat. A v medicíně to platí dvojnásob. […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz