Mezinárodní vědecký tým v uplynulých dnech objevil, že nehostinné vody Severního ledového oceánu překvapivě doslova překypují životem.
Odborníci ze Spojených států amerických, z Kanady, Číny a Ruska zde u severozápadního kanadského pobřeží nalezli dokonce některé dosud neznámé druhy živočichů nebo tvory, o nichž se do dnešních dnů přepokládalo, že se vyskytují pouze v jiných částech oceánu. Navzdory nepříznivým životním podmínkám pro člověka se zdá, že v ledových vodách nachází domov řada rozmanitých forem života, viry, bakterie, houby, jednobuněčné i mnohobuněčné organismy. Mezi nově objevené druhy pak patří například některé medúzy nebo korýši. Tito živočichové ale podle expertů patří kvůli globálnímu oteplování mezi nejohroženější druhy na naší planetě. Ze zprávy OSN totiž vyplývá, že Arktida by do roku 2100 mohla být v důsledku klimatických změn zcela bez svých ledovců.
Tým vědců zkoumal z paluby amerického ledoborce Healy ledovce i oceánské dno prostřednictvím dálkově řízeného podmořského robota nebo sonaru.