Srpnová noční obloha bude letos opět patřit meteorickému roji Perseidy. V noci z 12. na 13. srpna mezi 23. hodinou a ranním svítáním bude možné vidět až 40 meteorů za hodinu.
Meteory, lidově nazývané “padající hvězdy”, jsou drobné částice meziplanetární hmoty, které vlétají velkou rychlostí do atmosféry Země a tam se odpařují. Centimetrové tělísko tak může na krátkou dobu jedné sekundy přezářit všechny hvězdy na obloze.
Meteorický roj lze pozorovat, když se Země potkává s proudem částic, které mají stejný původ a velmi podobné dráhy.Perseidy jsou tvořeny částicemi uvolněnými z komety Swift-Tuttle. Tato kometa obíhá kolem Slunce po velmi protáhlé dráze jednou za 130 let.
Naposledy se ke Slunci přiblížila v roce 1992. V souvislosti s tímto přiblížením komety došlo v první polovině devadesátých let k nárůstu aktivity Perseid. V maximu bylo pozorováno až 400 meteorů za hodinu.
Od té doby už aktivita roje poklesla k normálu, tj. k 60–80 meteorům za hodinu.Dráhy rojových meteorů jsou v prostoru rovnoběžné a při pohledu ze země se díky perspektivě zdá, že se zpětně prodloužené dráhy protínají v jednom bodě.
Tento bod, nazývaný radiant, leží v případě Perseid v souhvězdí Persea – odtud název roje. Třebaže meteor může zazářit v kterékoliv části oblohy, pro pozorování je příhodnější doba, kdy je radiant vysoko nad obzorem.
V případě Perseid je to v druhé polovině noci. Perseidy vlétají do atmosféry rychlostí 60 kilometrů za sekundu a září ve výškách kolem 100 km nad zemí.
Autor: TZ Česká astronomická společnost, Astronomický ústav AV ČR