Bulharští archeologové objevili na jihovýchodě země hrob naplněný bohatstvím. Údajně patřil mladému tráckému králi, který v této oblasti vládl před 2400 lety.
Kromě ostatků samotného panovníka se v hrobě nacházela zlatá koruna ve tvaru věnce, prsten, brnění a další artefakty zdobené výjevy z řecké mytologie. Po boku krále navíc leželi dva koně a jeho nejoblíbenější pes. Rytina na královském prstenu, na níž řecká bohyně korunuje panovníka, vypovídá o náboženském rituálu té doby.
Podle některých znaků odborníci soudí, že panovník zemřel náhle. „Stejně jako Egypťané stavěli pyramidy a využívali je jako chrámy předtím, než zemřeli, tráčtí panovníci stavěli mohyly. Když skonali, byli pohřbeni uvnitř a byla na ně navršena zemina. V tomto případě ale násep chybí,“ říká Bozhidar Dimitrov, ředitel Národního historického muzea.
Další zkoumání ostatků mladého panovníka by mělo dát odpověď na to, o jakého vládce přesně jde, protože v dané etapě se v oblasti Bulharska nacházelo celkem 23 království. Dimitrov se ale domnívá, že pohřbeným mužem by mohl být král Sevt, o němž se zmiňují některé řecké písemnosti ze stejného období. Sevt zdědil vládu na jihovýchodě dnešního Bulharska po svém strýci. Musel bojovat s nespokojeností místních obyvatel, a proto platil řecké armádě, aby mu pomáhala udržovat v zemi pořádek.