Podrobná analýza dávných obřadních sekyr, pocházejících z Číny, nyní prokázala, že řemeslníci používali diamant již v mladší době kamenné.
Tým čínských a amerických vědců podrobil důkladnému zkoumání čtyři sekyry, jejichž stáří se odhaduje až na 4500 let. Zjistil, že obřadní předměty jsou vyrobené z korundu, druhého nejtvrdšího nerostu. Do současnosti se ale tradovalo, že většina prehistorických artefaktů se vyráběla z nerostů měkčích než křemen, aby se právě ten mohl použít k jejich broušení.
Vzhledem k tvrdosti původního materiálu však v tomto případě dávní lidé s křemenem zřejmě nepracovali. Sekyry jsou přesto velmi pečlivě vybroušené a jejich povrch se leskne jako zrcadlo. Vědce proto zajímalo, jak toho pravěcí řemeslníci dosáhli. Na malém vzorku jedné ze sekyr otestovali současné způsoby broušení kamene a výsledek pak porovnali s ostatními nástroji. Nejvíce se povrch dávného obřadního nástroje shodoval se vzorkem, který byl upraven diamantem. Doposud se přitom předpokládalo, že diamant byl poprvé k broušení kamenných předmětů použit v Indii 500 let před naším letopočtem.