Američtí paleontologové nedávno v Utahu objevili masový hrob dinosaurů. Mezi kostrami nalezli i ostatky dosud neznámého druhu.
Neobvyklého tvora, který žil zhruba před 125 miliony let a patřil do skupiny tzv. therizinosaurů, pojmenovali podle místa nálezu jako Falcarius utahensis. Jedná se o živočicha s nápadnými ostrými drápy, jenž se pohyboval po dvou, a v dospělosti měřil na délku až 4 metry a na výšku měl kolem 1,5 metru.
To, co paleontology při jeho objevu doslova ohromilo, je skutečnost, že tento druh představuje chybějící článek v dinosauří evoluci. Tvoří přechod mezi jejich masožravou a býložravou formou. Jako první dinosaurus se totiž Falcarius utahensis živil především rostlinnou stravou. Měl k tomu kromě stavby těla i další předpoklady. Ve stejné době, v níž žil, se na naší planetě poprvé objevily kvetoucí rostliny.
V hromadném hrobu v Utahu se podle odborníků nachází několik stovek, možná i tisíc dinosaurů, od mláďat až po dospělé jedince. O příčině jejich náhlé smrti, která u těchto nálezů není nijak neobvyklá, mohou vědci pouze spekulovat. Předpokládají, že je mohly zahubit jedovaté plyny unikající ze země, velká sucha nebo sopečná činnost.