Téměř jedenáct kilometrů pod hladinou Tichého oceánu byly objeveny nepatrné jednobuněčné organismy. Většinu z nich vědci doposud neznali.
Vzorky sedimentu, které nasbírala podmořská sonda Challenger Deep jihozápadně od Guam, obsahovaly několik stovek mikroplanktonu druhu foraminifera, dírkonožců, kterému se v hojném počtu obvykle daří blíže oceánské hladině. Vnější podoba nově objevených prvoků se navíc ve svém detailu lišila od vzhledu ostatních známých foraminifer. Zatímco mnoho živočichů tohoto druhu má pevné ulity, nová skupina dírkonožců je postrádala.
Objev prvoků v takové podmořské hloubce byl pro odborníky opravdovým překvapením. Nalezená skupina foraminifer totiž pravděpodobně patří do nejstarší větve druhu, která byla schopna odolat obrovskému tlaku vody, jenž je v nejhlubších částech oceánu až 1 100krát větší než atmosférický tlak. Dírkonožci tam zřejmě přežívají díky pohlcování částic organického původu, které jsou dolů naplavovány, nebo díky látkám, které se rozpouštějí v mořské vodě.