Domů     Technika
Zahltí nás identifikační karty?
21.stoleti 21.8.2004

Magnetické, čipové i jiné karty se stávají fenoménem současnosti. S jejich pomocí se dostáváme přes kontrolní zařízení do zaměstnání. Tam vydělané peníze zase s využitím jiných druhů karet utrácíme. Magnetické, čipové i jiné karty se stávají fenoménem současnosti. S jejich pomocí se  dostáváme přes kontrolní zařízení do zaměstnání. Tam vydělané peníze zase s využitím jiných druhů karet utrácíme.

Malé „velké maličkosti“ nás provázejí při různých příležitostech. Není divu, že se konají i mezinárodní veletrhy, na kterých světová špička předvádí nejnovější novinky.
Právě nyní – od 27. září přivítá americký Dallas účastníky světové výstavy ASIS International 2004. Největší světová akce věnovaná různým formám zabezpečení se koná již po padesáté.

ID karty mají zelenou
Mezi 135 nejvýznamnějšími vystavovateli bude i firma Ultra Electronics Magicard z Velké Británie. Podstatnou část její produkce představují unikátní profesionální barevné tiskárny na výrobu rozmanitých typů identifikačních karet (IDC). Vyrábí je mimo jiné pro zabezpečení strategicky důležitých objektů –například vládních budov, různých laboratoří, vojenských zařízení, letišť, jaderných elektráren. Odborníci vědí, že se najdou šikovní padělatelé. Někdy jim postačí počítač či tiskárna. Možné škody způsobené zneužitím padělaných karet jsou nedozírné.
Manažér Richard Farwell pro časopis 21: STOLETÍ prozradil žhavé novinky: „Nyní jsme patentovali novou technologii zhotovování magnetických karet, která zabezpečuje absolutní bezpečnost proti možnému zneužití. Má pojmenování HoloKote. Tiskárny, které vyrábíme, dokážou podle přesného zadání zájemce zhotovit karty s mnoha skrytými bezpečnostními vodotiskovými znaky, důmyslným šifrováním.“

Padělání je nemožné
Moderní IDC chrání před všemožnými způsoby padělání i jinými manipulacemi také technologie zvaná HoloPatch. Na takto zhotovené kartě dominuje v pravém horním rohu zlatavý štítek se zvoleným logem. Stejné logo v desítkách na první pohled nepostřehnutelných exemplářů pokrývá celou lícní stranu. Samozřejmě nechybí portrét oprávněného majitele a další údaje.
Unikátní je zabezpečení tiskárny speciálním klíčem. Bez něj nemůže nepovolaná osoba přístroj – malý rozměry, ale ohromný kapacitou (různobarevná karta za 6 sekund) – uvést do provozu.

Perspektiva je v biometrii
„Světovým trendem bude identifikační karta, která vedle portrétu nositele má rovněž biometrické údaje – především otisky prstů, výrazné znaky obličeje, charakteristiku očí,“ říká odborník.
V souvislosti s tím výrazně vzroste úloha kontrolních počítačových systémů. Jejich součástí mají být průmyslové kamery a také zařízení na určení přibližné polohy majitele karty. Nejspíše se objeví i ve školách a v dětských zařízeních, kde umožní nejen identifikaci, ale i sledování pohybu dítěte.
Počáteční zkušenosti ukazují určité záporné jevy: Mnohé lidi frustruje nová technologie, která je důkladně prohlíží, obávají se necitelného stroje. Považují tuto technologii za zásah do soukromí a mají obavy ze zneužití nejen policejními orgány, ale v případě, že se technologie dostane do nepovolaných rukou i soukromými subjekty. Jiní vyjadřují obavy z možné infekce, když vstupní snímače prstů budou užívat stovky lidí. Proto se uvažuje o použití turniketů a hygienické „vzduchové kapsy“.
Vývoj však nelze zastavit a dokonalá a přesná identifikace bude stále více vyžadována v celé řadě odvětví. Není tedy daleko doba, kdy i u nás začneme používat tyto dokonalé identifikační karty.
 
Kde můžete vidět budoucnost?
Pokud se do zářijového texaského Dallasu již nedostanete, vyjeďte si do německého Essenu. Ten se ve dnech 5. – 8. října stane dějištěm veletrhu SECURITY ESSEN. Od 12: do 14. října následuje SECUREX LONDON. Od 2. listopadu se potom pozornost přesune do Paříže na dvoudenní akci CARTES:. Ve stejném termínu New York nabízí ISC EAST.


S ID kartou na internet
S velkým projektem na využití ID karet přichází Francie. V zemi totiž existuje na 7 000 veřejných webů, 1 100 vládních formulářů online, 32 celostátních a 48 místních telekomunikačních služeb a jako houby po dešti narůstají tisíce hotspotů pro veřejné připojení k internetu. Nárůst počtu stránek specializovaných na konkrétní problematiku komplikuje život uživatelům, kteří musejí opakovaně vyplňovat stejné formuláře a odpovídat na stejné otázky. Kvůli zjednodušení postupů pro uživatele internetu a zaměstnance veřejných služeb spouští Francie projekt, využívající elektronické identifikační karty. Každý úřad vybavený vhodnou čtečkou může číst a měnit data, která jsou na kartě obsažena. Identifikační kartu lze použít i pro připojení k internetu, zejména v místech s WiFi signálem, tedy v tak zvaných hotspotech – a to buď stejným způsobem jako bankovní kartu, tedy zadáním čísla karty a případně hesla, nebo pomocí čtečky karet připojené k počítači. Plné spuštění projektu je ve Francii plánováno na rok 2006. Podobný projekt probíhá i v Belgii a Itálii.

Související články
Věda se spojuje, aby byla silnější. Němci to pochopili už před první světovou válkou, když vznikla Společnost Maxe Plancka. V Česku vědecké klastry a interdisciplinární instituce začaly vznikat teprve nedávno, ale výsledky se už dostavují. Svoje interdisciplinární instituce má už každé významnější město, například Praha, Brno, Ostrava. Před devíti lety myšlenka spojit tři vědecká centra […]
Informační a komunikační technologie se staly základním stavebním kamenem, který formuje naše každodenní životy i způsob, jakým pracujeme a podnikáme. Od prvních počítačů až po současné cloudové služby a umělou inteligenci prošla oblast ICT zásadní proměnou. Pojďme si posvítit na to, kde všude se ICT technologie využívají.  Co je ICT?  ICT je zkratka pro informační […]
První ložiska, tedy součásti, které snižují tření, lidstvo využívalo už v antice. A vývoj stále pokračuje. Na moderních hydrostatických ložiscích pracují odborníci na tribologii z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Přišli na to, jak udělat ložiska energeticky až o pětinu úspornější.   Využití by vylepšená technologie mohla najít ve velkých obráběcích strojích, divadelních točnách […]
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače. Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q bude založený na supravodivých […]
Společnost OpenAI na sklonku ledna značně pozměnila „pravidla hry“. Ze svých zásad totiž odstranila zákaz týkající se poskytování umělé inteligence armádám. Proč? Kvůli prevenci! Spolupráci s Pentagonem navázalo „dítko“ Elona Muska a Sama Altmana v polovině ledna, a to konkrétně v oblasti kybernetické bezpečnosti. Projekt, do kterého společnost prozatím zapojila je však ryze preventivní – […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz