Domů     Vesmír
Žádný Alf ani Vetřelec nejsou v dohledu: Šance na život na K2-18b se rozplývá
Martin Janda 26.7.2025

Ještě na jaře to vypadalo jako celkem velká senzace. Tým z Cambridgeské univerzity tehdy oznámil, že na vzdálené planetě K2-18b, nacházející se 124 světelných let od nás, možná objevil stopy po plynu, který je na Zemi výhradně produktem života.

Dimethylsulfid, zkráceně DMS, na naší planetě vzniká především díky mořským řasám a jiným mikroorganismům a pokud by byl nalezen i jinde ve vesmíru, mohla by to být bomba..

Místo bomby je tu však vystřízlivění. Nová data z vesmírného dalekohledu Jamese Webba jsou dalším pověstným hřebíčkem do rakve možnosti, že vzdálená planeta kypí životem.

Ano, K2-18b má vodu a možná dokonce oceán, má i metan a oxid uhličitý, avšak po dimethylsulfidu není v novém měření ani stopy. A i kdyby tam nějaký byl, nemusí to podle nové studie znamenat život. „Zásadním poselstvím je, že hledání biosignatur je obtížné a to bez ohledu na to, o jakou planetu jde,“ konstatuje astronom z Chicagské univerzity Jacob Bean, který se studie neúčastnil.

Původní hypotézu podpořila dvojice pozorování z let 2023 a 2024, kdy tým Nikku Madhusudhana zachytil jemné posuny vlnových délek světla procházejícího atmosférou exoplanety. Ty mohly ukazovat právě na přítomnost DMS. Jenže záhy se ozvali skeptici, protože podle nich mohl jít o šum, nebo o zcela jinou molekulu.

Nový tým NASA, který data opět analyzoval, se spojil dokonce i s původními autory, aby ověřili všechny možnosti. Výsledek? Dimethylsulfid se v datech nepotvrdil. Ba co víc, tým NASA vedený planetologem Renyu Huem ukázal pomocí modelů, že i kdyby tam byl, mohl vzniknout zcela nebiologickou cestou.

Přesto ale planeta zůstává fascinující. Je to pravděpodobně vodní svět, přičemž voda tvoří podle propočtů až polovinu její hmotnosti. Není však jisté, zda je v podobě ledu, nebo kapaliny. Může jít o svět s kamenným jádrem, obklopený hlubokým oceánem, nad kterým se vznáší hustá atmosféra.

Hu přitom zdůrazňuje, že jde o první reálnou šanci studovat prostředí s kapalnou vodou mimo naši soustavu.

Jenže život? Ten si bude muset počkat. Studie ukazuje, že atmosféry vzdálených světů mohou být natolik odlišné od té naší, že naše pozemská pravidla pro hledání života, jako třeba důraz na DMS, nemusí platit.

„I kdyby tam byl, neznamená to automaticky život,“ dodává suše dr. Bean.

Přes zklamání si vědci nestěžují. Využití Webbova teleskopu přineslo dosud nejpodrobnější pohled na planetu K2-18b a ukázalo, že podobné analýzy jsou nejen možné, ale i slibné. Jen se musíme smířit s tím, že to bude složitější, než jsme čekali.

„Je to náročnější,“ říká Hu. „Ale potenciálně dosažitelné.“.

Foto: A. Smith, N. Madhusudhan/University of Cambridge
Zdroje informací: Astrophysical Journal Letters, NY Times
Související články
Technika Vesmír 24.7.2025
Papírová vlaštovka, která zvládne návrat z vesmíru? Zní to jako dětský sen – ale japonští vědci se rozhodli zjistit, jestli by to šlo. Výsledky překvapily i samotné autory experimentu. Složit si vlaštovku z papíru zvládne téměř každý školák. Ale co když by měla zvládnout návrat z výšky 400 kilometrů, odkud obíhá Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)? […]
Medicína Vesmír 17.7.2025
Myší kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odhalují tajemství dlouhodobého pobytu ve vesmíru – od chování v mikrogravitaci až po změny na úrovni genů. Od dob Apolla 17, kdy pět „lunárních myší“ obletělo Měsíc, až po současné experimenty na ISS se myši staly klíčem k pochopení toho, jak dlouhodobý pobyt ve vesmíru ovlivňuje (lidské) tělo. […]
Psal se rok 1965 a lidstvo poprvé pohlédlo na tvář cizí planety. Sonda Mariner 4 poslala na Zemi historicky první snímek Marsu zblízka. Co tehdy vědci viděli? A proč to bylo překvapivé i trochu zklamání? Představte si to: červenec 1965, Amerika je ponořená do závodů o vesmír. Po sérii neúspěchů se americká NASA odhodlala poslat […]
Příroda Vesmír 13.7.2025
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Některé výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle jedné studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Vesmír 5.7.2025
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako neznámé těleso na výstředné dráze a podle odborníků se jednoznačně jedná o kometu mezihvězdného původu. „Tohle těleso se pohybuje opravdu rychle,“ uvedl ředitel Centra pro studium blízkozemních […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz