Vysoká hladina cholesterolu v krvi způsobuje jeho ukládání v cévách, což je zužuje a může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční infarkty a mozkové mrtvice. Vědci proto nyní testují experimentální lék, který umí hladinu „špatného“ LDL cholesterolu v krvi snížit, a to úpravou genů..
Společnost Verve Terapeutics testovala svůj nový lék VERVE-102 na lidech, kteří mají zvýšenou hladinu cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteinů, tedy „špatného cholesterolu“, v krvi. Tento léčebný přípravek využívá upravenou verzi CRISPR, slavného systému pro editaci genů, který napodobuje přirozený obranný mechanismus bakterií proti virům.
V podstatě funguje jako molekulární nůžky, které dokáží specificky vyhledat a upravit jakoukoliv sekvenci DNA v živém organismu. Do obou jejích řetězců vnesou „zlom“ a poté zapojí buněčný vestavěný opravný systém, který jej opraví. Nese to však s sebou riziko přidání nežádoucích mutací do DNA.
Bezpečnější než metoda CRISPR
Nová terapie snižující cholesterol oproti tomu používá „editaci bází“, která nahrazuje pouze jedno písmeno v kódu DNA, čímž se vyhýbá nebezpečí zlomu na obou vláknech. Stejně jako klasický CRISPR obsahuje i editor bází stále „vodící“ molekulu, která zaměří svůj cíl, tedy správný gen, v němž enzym upraví pouze jedno písmeno v kódu DNA. VERVE-102 cílí na gen zvaný PCSK9, který řídí počet LDL receptorů na povrchu buněk.
Jejich množství určuje, jak rychle se LDL cholesterol odstraňuje z krve. Když je PCSK9 příliš aktivní, rozkládá LDL receptory dříve, než se dostanou na povrch buněk, což způsobuje hromadění LDL v krevním řečišti.

VERVE-102 má za úkol deaktivovat PCSK9, a to zejména v játrech, kde se hojně vyskytují LDL receptory. Odborníci nyní léčbu testovali na lidech trpících familiární hypercholesterolemií (FH), což je dědičné onemocnění, při kterém mají lidé zvýšenou hladinu LDL cholesterolu v krvi.
A dále pak u lidí s předčasnou ischemickou chorobou srdeční (ICHS), při které se tepny zužují, a nemohou tak dodávat dostatek okysličeného krve do srdečního svalu. U žen se za předčasný považuje nástup nemoci před 65. rokem věku, u mužů před 55. rokem věku. Obě skupiny vyžadují výrazné a trvalé snížení LDL cholesterolu v krvi.
Snížení LDL cholesterolu v krvi až o 69 %
V probíhající klinické studii společnost testovala léčbu u 14 lidí s fibrózní hypercholesterolemií (FH) a/nebo předčasnou ischemickou chorobou srdeční a zjistila, že jedna dávka terapie vedla v průměru k 53% snížení LDL. Tato předběžná data pocházejí ze tří skupin lidí, kteří dostávali různé dávky léku.
Největší přínos zaznamenali čtyři účastníci, kterým byla podána nejvyšší dávka: maximální snížení LDL cholesterolu o 69 %. Terapie jim byla podávána v podobě jednorázové intravenózní infuzi po dobu dvou až čtyř hodin.
Ve všech třech skupinách došlo během 28 dnů po léčbě k poklesu jak aktivity PCSK9, tak hladin LDL, přičemž vyšší dávky byly spojeny s větším snížením.
Společnost nyní dává dohromady čtvrtou skupinu pacientů, kteří dostanou ještě vyšší dávku. Tito pacienti jsou rekrutováni ve Spojeném království, Kanadě, Izraeli, Austrálii a na Novém Zélandu. V červnu společnost Verve Terapeutics koupila farmaceutická společnost Lilly, která ale plánuje ve vývoji léčby pokračovat.
„VERVE-102 má potenciál stát se první in vivo [v těle působící] terapií pro editaci genů pro širokou populaci pacientů a mohl by posunout paradigma léčby kardiovaskulárních onemocnění od chronické péče k jednorázové léčbě,“ uvádí ve svém prohlášení Ruth GImenová, viceprezidenta skupiny Lilly pro výzkum a vývoj v oblasti diabetu a metabolismu.
Zdroj: LiveScience