Domů     Historie
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
Zdeněk Bartůněk 14.7.2025

Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě jako monumentální schránka uchovala tisíce let historie, budou jezdit proudy aut.

Že je Pražský okruh pro tuzemské hlavní město klíčovou silniční tepnou, je neoddiskutovatelné. Celkově se řadí k nejvýznamnějším českým stavbám, co se týče dopravní infrastruktury. V prosinci 2024 byla slavnostně zahájena výstavba úseku o délce necelých 13 kilometrů, vedoucí z Běchovic na dálnici D1.

Velkého prostoru se nezalekli

Nicméně ještě předtím, než se do práce dali dělníci, dostali prostor archeologové, respektive odborníci pod taktovkou Archeologického ústavu Akademie věd ČR ve spolupráci s Ústavem archeologické památkové péče středních Čech a společností Osina Archeo.

Ti se s nadsázkou řečeno vrhli na oblast o rozloze 126 hektarů. Pro lepší představu odpovídá tahle rozloha území, na které by se vedle sebe vešly stovky fotbalových hřišť. Asi tak nepřekvapí, že celý projekt patří k těm vůbec nejrozsáhlejším v českých končinách.

Bylo třeba udělat důkladný průzkum, a to nejen na místě budoucích vykopávek, ale i v archivech. Navíc je v takových situacích nutné koordinovat vše se zhotovitelem stavby, aby nedošlo ke komplikacím.

Na tiskové konferenci byla veřejnosti předvedena jen část z tisíců objevených artefaktů.

200 odborníků

Zem se pod rukama odborníků začala zvedat v květnu 2024. Předtím se ještě dostaly ke slovu bagry. Jejich úkolem bylo poradit si s ornicí na povrchu. Pak už byla řada na archeolozích. A nejen na nich. Své místo v týmu měli i experti z jiných oborů.

Třeba chemici, geologové nebo archeobotanici. Až dvě stovky lidí se každý den pouštěly do odhalování nových a nových stop minulosti.

Dílky zapadly do epochální skládačky

Celá oblast byla rozčleněna do pěti velkých archeologických úseků a celkem 26 částí. Všechny museli odborníci systematicky prozkoumat. A rozhodně se nedá říct, že by se potýkali s neúspěchem. Naopak. Odhalili více jak 10 000 artefaktů z různých období lidských dějin a různě starých sídlišť nebo pohřebišť.

Do pomyslné epochální skládačky zapadly dílky z neolitu, tedy mladší doby kamenné, eneolitu (doby měděné), dále doby bronzové a pak i halštatské a laténské, což je starší a mladší doba železná. Kromě toho oblast skrývala i pozůstatky z doby římské či raného středověku.

Jedná se o přehlídku veskrze úžasných objevů zahrnující šperky ze zlata či bronzu, kamenné nástroje nebo části zbraní.

Více se dočtete v čísle 9/2025.

Foto: ARCHEOLOGICKÝ ÚSTAV AV ČR
Zdroje informací: ARCHEOLOGICKÝ ÚSTAV AV ČR
Související články
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz