Domů     Příroda
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Martin Janda 12.7.2025

Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu..

Brzká ranní svítání a pozdní soumrak jsou s letními měsíci v našich zeměpisných šířkách neodmyslitelně spojeny. Ale při pohledu z vesmíru je současná realita trochu jiná. Planeta pod námi se točí totiž rychleji než obvykle a celý den se tím pádem zkracuje.

Tento týden vědci dokonce zaznamenali nejkratší dny letošního roku. Podle údajů Americké námořní observatoře a Mezinárodní služby pro rotaci Země a referenční systémy se například ve středu planeta otočila za čas o 1,34 milisekundy kratší než standardních 24 hodin.

Nejde o nic zcela výjimečného. V posledních letech se celkově zrychlila rotace Země, a průměrná délka dne se tak nepatrně zkracuje. Rychlejší rotace se očekává i v dalších týdnech, zejména během července a začátku srpna. Podobné výkyvy se přitom objevují čím dál častěji.

Za těmito změnami stojí množství různých vlivů, od pohybu zemského jádra, přes polohu Měsíce až po změny v atmosféře. „Je nesmírně obtížné rozplést, které faktory konkrétně přispívají,“ přiznává geofyzik Surendra Adhikari z NASA. Podle něj se na rychlosti rotace podílí i přemisťování hmoty v zemském plášti a kůře, stejně jako počasí a dlouhodobé klimatické výkyvy.

Jedno je jisté: pohyb Země není nikdy zcela rovnoměrný. V minulosti nastala období, kdy se dny prodlužovaly. Například v 70. a 90. letech 20. století se délka dne běžně pohybovala o více než dvě milisekundy nad hranicí 24 hodin. Nyní však zažíváme fázi opačnou.

Z dlouhodobého hlediska však převládá trend opačný a dny se ve skutečnosti pomalu, ale jistě prodlužují. Výzkumy ukazují, že před 70 miliony lety, v době, kdy po Zemi kráčel Tyrannosaurus rex, trval jeden den zhruba 23,5 hodiny a odborníci očekávají, že tento trend bude pokračovat.

Profesor Clark R. Wilson z Texaské univerzity vysvětluje, že za prodlužováním dne stojí především slapové síly, tedy gravitační vliv Měsíce. Ten způsobuje, že se zemské oceány hýbou, a tím se přeměňuje část rotační energie Země v teplo.

Výsledkem je postupné zpomalování rotace planety a současně vzdalování Měsíce tempem zhruba čtyři centimetry za rok.

Fyzikálně lze tento jev popsat jako zachování momentu hybnosti, kdy Měsíc získává více, Země méně, a dny se tak natahují. Ovšem tento proces je natolik pomalý, že ho nelze měřit v rámci lidských generací.

Přesto se v krátkodobém horizontu dějí i rychlé změny, které mohou jít i proti tomuto trendu.

Do hry totiž vstupuje nový hráč a to nikdo jiný než člověk. Podle studie, na níž se podílel i Adhikari, může zásadní roli sehrát klimatická změna.

Když tající ledovce přenesou hmotu vody z pólů směrem k rovníku, mění se tvar Země. Stává se plošší, podobně jako krasobruslař, který roztáhne ruce, aby se zpomalil. A to vede opět k delší rotaci. „Všechny tyto efekty se navzájem ovlivňují složitým způsobem,“ připomíná šéf oddělení rotace Země při Námořní observatoři Nick Stamatakos.

Jedno však víme jistě: tato sezóna přinesla několik velmi krátkých dnů. A i když je to jen v řádu milisekund, z astronomického hlediska to ukazuje, že naše planeta stále reaguje na řadu sil a podnětů, které ji přetvářejí.

Foto: AI
Zdroje informací: NY Times, U.S. Naval Observatory, International Earth Rotation and Reference Systems Service
Související články
Podle nejnovější studie přispívá vlastnictví psa nebo kočky k tomu, že si lidé zachovávají i s přibývajících věkem některé mozkové funkce, což je pro stárnoucí světovou populaci dobrou zprávou. Vlastnictví ptáků nebo ryb kupodivu takový pozitivní vliv na lidský mozek nemá. Globální populace stárne, což zvyšuje míru výskytu demence. Podle Světové zdravotnické organizace jich v […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Objevy Příroda 9.7.2025
Křehké, chutné, plné vitamínů a antioxidantů – klíčky si v posledních letech našly pevné místo ve zdravé kuchyni. Nový český výzkum nyní přináší převratnou inovaci v jejich pěstování. Vědecký tým z CARC vedený Ing. Eliškou Kováříkovou, Ph.D. objevil způsob, jak klíčení spojit s fermentací pomocí mléčných bakterií. Výsledkem jsou klíčky s delší trvanlivostí, ochranou proti kontaminaci a zároveň […]
Více než 400 primitivních koster prehistorických velryb bylo nalezeno v egyptském údolí Wadi Al-Hitan, což v překladu znamená „Údolí velryb“. Jejich zkoumání nabízí unikátní pohled na vývoj těchto tvorů, zejména jejich přerod ze suchozemských na mořské živočichy. Údolí velryb se nachází v egyptské saharské poušti. Místo bylo během pozdního eocénu, tedy v období před 55,8 […]
Objevy Příroda 7.7.2025
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost rostlin může významně ovlivnit, kolik uhlíku se ukládá do půdy.   Klíčem je ale správné místo a správné podmínky – jinak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz