Domů     Technika
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
Jan Zelenka 9.7.2025
Robot JULBOT během demonstrace ve štole Josef. Díky senzorům a robotickému rameni může provádět detailní průzkum i v místech, kam by se člověk dostával těžko. Testovací prostředí slouží výuce i vědeckým experimentům.

Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí pracovat v podzemní laboratoři ČVUT.

Monitor robota JULBOT při podzemní misi. Levá část obrazovky ukazuje skenování profilu štoly a situaci před robotem. Vpravo běží živý obraz z kamer a měření prostředí. Tyto data pomáhají robotu bezpečně navigovat a vyhodnocovat změny v podzemní konstrukci.

Moderní stavebnictví se posouvá hluboko pod zem – a s ním i technologie, které mu pomáhají. V půli června 2025 představili vědci z Fakulty stavební ČVUT nové roboty, digitální modely a automatizované systémy přímo v unikátním prostředí Podzemní laboratoře Josef.

Akce „Robotika v podzemí 2025“ ukázala, jak se robotika stává běžnou součástí průzkumu, výstavby i správy podzemních staveb.

Seznamte se: JULBOT

Hlavní hvězdou dne byl JULBOT – Josef Underground Laboratory Bot. Jde o robotickou platformu vyvinutou přímo na fakultě, vybavenou senzory pro průzkum těžko přístupných a potenciálně nebezpečných prostor.

Umí detekovat stavební konstrukce, osoby i neznámé objekty, a je připraven sloužit nejen vědě, ale i výuce studentů.

Jeho výhoda? Robustnost, odolnost a schopnost pohybovat se v digitálně zmapovaném prostředí. A právě tenhle „mapový podklad“ – georeferencovaný digitální model celého pracoviště – je druhou klíčovou novinkou. Umožňuje robotům perfektně znát terén, sledovat změny a předcházet rizikům.

Detail robotické platformy JULBOT. Vyniká robustní konstrukcí, velkými koly pro pohyb v nerovném terénu a přesným senzorem na konci ramene. Je připraven zvládat průzkum, diagnostiku i zásahy ve složitém prostředí podzemních staveb.

Více než jen roboti

Výzkum na ČVUT se netýká jen jednoho robota. Vědci zde pracují na automatizovaném zdění, manipulaci s nebezpečnými materiály nebo robotické diagnostice konstrukcí. Aplikace? Například při ukládání radioaktivního odpadu, skladování energie nebo záchranných operacích při katastrofách.

Podzemní laboratoř Josef, vybudovaná ve staré štole u obce Mokrsko, slouží jako reálné testovací hřiště. Byla otevřena v roce 2007 a dnes má zpřístupněno přes 6 km chodeb. Je jedinečným pracovištěm v Česku – a i díky němu míří robotika ve stavebnictví do nové éry.

JULBOT před vstupem do štoly Josef – unikátní podzemní laboratoře Fakulty stavební ČVUT. Zde roboti testují své schopnosti v reálných podmínkách, které simulují prostředí tunelů, úložišť nebo havarijních situací.
Foto: Fakulta stavební ČVUT
Zdroje informací: Fakulta stavební ČVUT
Související články
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Technika 6.7.2025
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie „tap and pay“, která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uvedl internetový gigant Tencent a v posledních měsících se ji snaží co nejvíce rozšířit. Lidé, kteří novou technologií využívají, mohou zapomenout na peněženky a u pokladen nechat své […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz