Domů     Technika
Hotovost, karta či telefon? V Číně se začíná platit dlaní
Martin Janda 6.7.2025

V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie „tap and pay“, která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uvedl internetový gigant Tencent a v posledních měsících se ji snaží co nejvíce rozšířit..

Lidé, kteří novou technologií využívají, mohou zapomenout na peněženky a u pokladen nechat své telefony v kapse. Zakoupené zboží totiž jednoduše zaplatí přiložením ruky k senzoru vybavenému infračervenou kamerou, která analyzuje individuální otisky dlaní a jedinečný vzorec žil pod kůží.

Kromě plateb může být tato technologie použita také k odemykání dveří domovů nebo pracovišť nebo třeba k využívání veřejné dopravy.

Podle vyjádření jednoho z manažerů společnosti Guo Rizena je tento systém spolehlivější než technologie rozpoznávání obličeje. „U technologie skenování obličeje mohou lidé vypadat velmi podobně, vezměte si například dvojčata.

Ale u plateb pomocí dlaně mají i sourozenci, kteří vypadají téměř stejně, jedinečné otisky dlaní a vzory žil.“.

Nicméně odborníci na technologie a bezpečnost varují, že tato technologie není bez rizik pro soukromí, ba právě naopak. Albert Fox Cahn, výkonný ředitel projektu Surveillance Technology Oversight Project (STOP), uvedl, že přestože biometrické metody placení mohou být pohodlné, nesou s sebou nebezpečí, která se u běžných platebních karet nevyskytují.

„Prodejci jsou neustále skrze počítače napadání a mnohokrát i hacknuti,“ upozorňuje Cahn. „Když k tomu dojde, v nejhorším případě musíte změnit číslo své kreditní karty, ale jen těžko změníte svůj otisk dlaně.

Takže to vnímáme jako způsob, jak mohou lidé potenciálně ušetřit pár minut ve frontě za cenu svého biometrického soukromí po zbytek života.“.

Více zajímavých článků z oblasti technologií naleznete v nové Panoramě, která je právě v prodeji.

Na rozdíl od běžných platebních údajů, které lze resetovat nebo zablokovat, jsou biometrické údaje neměnné. Pokud by se databáze s otisky dlaní dostala do rukou internetových lapků, otevřelo by to cestu k masivnímu zneužití a kyberzločinci by pak získané údaje snadno zpeněžili na černém trhu nebo je využívali k prolomení bezpečnostních systémů chráněných biometrickými senzory.

Profesor Edward Santow z University of Technology Sydney, který se zaobírá především odpovědnými technologiemi, neskrývá obavy, že zavádění biometrických platebních metod může lidstvo přiblížit k dystopické společnosti, kde jsou lidé neustále sledováni.

Koneckonců, asi příliš nepřekvapí, že nová technologie pochází právě ze současné Číny.

Shromažďování biometrických je pro kyberzločince obzvlášť velkým lákadlem. „Když jsou vaše osobní informace shromažďovány ve velkém měřítku, vytváří to jakýsi medový hrnec pro hackery,“ upozorňuje Santow.

„A pokud jsou tyto informace získány nelegálně, mohou být prodány na černém trhu a následně způsobit takové problémy, které si běžný smrtelník ani nedokáže představit.“.

Riziko zneužití biometrických údajů není jen teoretické, vždyť v minulosti již došlo k několika velkým únikům citlivých informací. Například v roce 2019 unikly biometrické údaje více než jednoho milionu lidí po kybernetickém útoku na zabezpečovací systém Biostar 2. Zasažené údaje zahrnovaly nejen otisky prstů, ale také fotografie obličejů a další identifikační data.

Navzdory těmto obavám technologie získává na popularitě. Miliony lidí již viděly videa dokumentující její využití v Číně, což naznačuje rostoucí zájem o bezkontaktní a bezhotovostní platební metody. Avšak bez zavedení právních regulací a bezpečnostních opatření může snadněji než se na první pohled zdá tato technologie vést k definitivní ztrátě soukromí, a tato cesta bude bez návratu.

Foto: AI
Zdroje informací: New York Times, news.com.au
Související články
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz