Domů     Příroda
Kvanta zelené budoucnosti: První krok k umělé fotosyntéze
Jan Zelenka 3.7.2025
To, co začalo jako pokus napodobit zelený list, se tak mění v ekologickou strategii s obrovským potenciálem.

Bez slunce by nebyl život. Ale co kdybychom se naučili jeho sílu napodobit? Vědci jsou na stopě zázraku, který by mohl změnit svět. A pomáhá jim při tom kvantová magie.

Každý zelený list je malá chemická továrna. V tichosti a s dokonalou přesností přeměňuje sluneční světlo, vodu a oxid uhličitý na kyslík a cukr. Tím se spustí řetěz událostí, který živí téměř celý život na Zemi.

Tento proces – fotosyntéza – je starý miliardy let. A přesto ho stále úplně nechápeme.

„Kdybychom pochopili, jak příroda dělá svá kouzla při pokojové teplotě, mohli bychom se stát pány kvanta – i života samotného,“ říká popularizátor vědy fyzik Michio Kaku. Fotosyntéza totiž není jen běžná chemická reakce.

Je to kvantový proces, ve kterém částice světla (fotony) předávají energii způsobem, jaký běžné počítače nedokážou spočítat.

Věda ukazuje, že řešení často neleží jen v objevování nových světů – ale i v pochopení těch starých.

Když se listy učí od přírody

Nyní se však výzkumníkům podařilo něco mimořádného: vytvořili syntetické listy, které se pokoušejí fotosyntézu napodobit. Týmy z Japonska vyvinuly ultratenké materiály, které dokážou zachytit světlo a přeměnit ho na chemickou energii – podobně jako to dělají rostliny.

Například profesor Hiroshi Matsumoto z Tokijského institutu technologie uvedl, že jejich zařízení dokáže přeměnit sluneční energii na vodík s minimálními ztrátami. A vodík – lehký, čistý a výkonný – může sloužit jako palivo budoucnosti.

Ještě větší naději vkládají vědci do tzv. hydrogelových systémů. Ty napodobují prostředí uvnitř listu a zároveň zajišťují, aby chemické reakce probíhaly co nejefektivněji. „Používáme speciální polymery, které absorbují světlo a vytvářejí ideální podmínky pro přeměnu energie,“ říká Kazuki Matsuda z Kjótské univerzity.

Kvanta místo uhlí

Tyto nové technologie by mohly přinést revoluci. Nejenže snižují závislost na fosilních palivech, ale slibují také levnější a šetrnější výrobu energie. V budoucnu by se umělá fotosyntéza mohla stát klíčem k zelené transformaci – a také k boji s klimatickou krizí.

Umělá fotosyntéza není jen hra na přírodu. Může změnit průmysl, výrobu plastů i způsob, jak zacházíme s oxidem uhličitým. A hlavní roli v tom hraje nenápadná molekula: ethylen.

Chemie s vůní budoucnosti

Co kdybychom mohli brát skleníkový plyn, který dnes ohřívá planetu, a místo toho jej proměnit ve stavební kámen chemického průmyslu? Přesně to se teď vědcům daří. Až alchymisticky to zní: z CO₂ se stává ethylen – molekula, která se používá při výrobě plastů, rozpouštědel nebo syntetických vláken.

Nový systém využívá katalyzátory, které napodobují přírodní procesy, ale jsou pečlivě vyladěny tak, aby měly co největší účinnost. „Dokážeme přeměnit oxid uhličitý na cenné produkty při mnohem nižší energetické spotřebě,“ říká profesorka Emily Carterová z Kalifornské univerzity v Berkeley.

Stálost, která se počítá

Jednou z největších výzev při průmyslovém využití nových technologií je jejich výdrž. Dříve se katalyzátory rychle opotřebovaly, nebo ztrácely účinnost. Nový systém však vyniká odolností – pracuje stabilně i po stovkách hodin provozu.

To vše umožňují nanomateriály, které zajišťují stabilní tok elektronů a minimální energetické ztráty. Jinými slovy – chemie budoucnosti se řídí kvantovými pravidly, ale je připravená na každodenní použití.

Foto: cs.wikipedia.org/wiki/fotosynteza
Zdroje informací: https://cs.wikipedia.org/wiki/Fotosyntza#/media/Soubor:Fotosyntza.svg Berkeley, Tokijský institut technologie
Související články
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Příroda 30.6.2025
Vypadají jako medúzy, ale jsou úplně něco jiného. Jsou nejstarším známým pokusem o vývoj živočichů na naší planetě. Slovo primitivní se na ně ale nějak nehodí. Mají tak podivuhodné schopnosti, že by jim mohli závidět nejen mnohem pokročilejší živočichové, ale i autoři sci-fi. Jsou to pouhé dva roky, kdy věda definitivně potvrdila, co jsou žebernatky […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Zatímco člověk se ve světě orientuje především zrakem, pes se spoléhá především na svůj čich. Pachy jsou pro každého psa hlavním jazykem světa, protože jejich čenich nejen že zachytí miliony různých pachových stop, ale zároveň dokáže dekódovat příběh, který je pro nás neviditelný. Psí čumák obsahuje kolem 300 milionů čichových receptorů, zatímco člověk se musí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz