Domů     Objevy
Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě
Jan Zelenka 28.4.2025

Docent Ing. Roman Pavela, Ph.D. z CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) obdržel prestižní ocenění od kalifornské společností ScholarGPS, která ho již loni zařadila do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců.

Hodnocení ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím (bez autocitací). Roman Pavela, který v časopise 21. STOLETÍ pravidelně přispívá do rubriky Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska, tak patří mezi 0,05 % nejlepších vědců na světě.

V oboru „Industrial crop“ je celosvětovou jedničkou, v oboru „Environmentally friendly“ se posunul ze skvělého 20. místa na 16. světovou příčku. „Jsme velmi hrdí na to, že práce docenta Pavely byla oceněna na mezinárodní úrovni,“ říká RNDr. Mikuláš Madaras, Ph.D., ředitel CARC. „Naši vědci se navzdory náročným podmínkám úspěšně probojovávají ve světové vědecké komunitě a docent Pavela je navíc příkladem i toho, že se výsledky z laboratoří mohou dostávat do praxe v podobě mnoha výrobků užitečných jak pro zdraví lidí, tak důležitých pro životní prostředí.“.

Ocenění Highly Ranked Scholars je udělováno vědcům za jejich výjimečný výkon v různých oborech. Společnost zhodnotila pomocí umělé inteligence více než 30 milionů akademických pracovníků a vědců ze 120 tisíc institucí z 200 zemí.

Teorie v praxi

Doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D. patří mezi mezinárodně uznávané špičky ve výzkumu biologicky aktivních látek rostlinného původu. Pravidelně se objevuje na předních příčkách žebříčků nejcitovanějších vědců, což potvrzuje jak význam jeho práce, tak i její dopad na světovou vědeckou komunitu.

Jeho výzkum má však nejen teoretický přínos – jako jeden z klíčových pracovníků CARC se úspěšně podílí na zavádění vědeckých poznatků do praxe. Výsledkem jsou konkrétní produkty, které nacházejí uplatnění v každodenním životě a přinášejí užitek celé společnosti.

Za svůj přínos byl oceněn prestižní cenou Česká hlava (2013) za vývoj ekologicky šetrných prostředků na ochranu rostlin. Úspěchy jeho týmu jsou navíc pravidelně oceňovány i v dalších soutěžích – například Zlatým klasem za adaptogenní nápoje Erebos a ImmuRelax, sirup Růžový květ nebo přírodní přípravek Rock Effect New.

Docent Pavela není jen uznávaným vědcem s řadou hodnotných výsledků, ale také výjimečnou osobností, která se neúnavně snaží přibližovat vědu široké veřejnosti. Svou vášeň zaměřuje především na využití biologicky aktivních látek z bylin – ať už v prevenci civilizačních chorob, nebo při ochraně rostlin.

Jeho snaha popularizovat vědu ho pravidelně přivádí do televizních pořadů, kde poutavě vysvětluje složité jevy srozumitelně a s nadhledem. Jeho články najdete nejen v odborných, ale i populárních časopisech (právě v časopise 21. STOLETÍ), a jeho naučné knihy si získaly srdce mnoha čtenářů.

Přednáší nejen na univerzitách, ale i pro veřejnost, kterou dokáže nadchnout a inspirovat. Díky tomu je vnímán jako most mezi světem vědy a běžným životem.

Foto: CARC
Zdroje informací: CARC
Související články
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
Objevy Zajímavosti 8.4.2025
Vědcům z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR se ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity podařilo objevit sloučeninu, hydrát chloridu sodného, která za normálních okolností nemůže v přírodě vzniknout. Umožnil jim to speciální způsob mražení. Odborníci věří, že by to mohlo otevřít cesty k výrobě nových léků i k pochopení chemických reakcí ve vesmíru. […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Zajímavosti 4.4.2025
Během pandemie covidu-19 sehrávala dezinfekce a ochrana před viry a bakteriemi klíčovou roli při zamezení šíření nákazy. Právě tehdy se zrodil nápad, že by bylo dobré chránit veřejně využívané dotykové obrazovky před tím, aby se staly zdrojem pro přenos infekcí. Díky tomu spatřila světlo světa unikátní ochranná fólie LOTUS Foil, která už je i komerčně […]
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz