Domů     Zajímavosti
Vuřty v hlavní roli: Od klasiky po kulinářské experimenty

komerční sdělení

Vuřty jsou ikonou české kuchyně. Kdo by si nepamatoval vůni špekáčků opékaných na ohni při letním táboření? I když jsou často spojovány s jednoduchým venkovním jídlem, jejich kulinářský potenciál je mnohem širší.

Díky své výrazné chuti, dostupnosti a snadné přípravě si našly cestu i do moderní gastronomie. V tomto článku se podíváme nejen na klasické recepty, které nikdy nezklamou, ale také na méně známé kulinářské experimenty, kde vuřty hrají hlavní roli..

Klasické recepty, které nikdy nezklamou

Když se řekne vuřty, většině lidí se vybaví vuřty na pivu – hustá cibulová omáčka, lehce opečené vuřty a čerstvý chleba. Tato klasika hospodské kuchyně patří k nejoblíbenějším způsobům přípravy.

Další sázkou na jistotu jsou špekáčky opečené na ohni, ideálně se zkaramelizovanou kůrkou a křupavým chlebem. Stačí k nim trocha hořčice a nakrájená cibule a máte hotové jídlo, které voní po létech dětství.

Nesmíme zapomenout ani na vuřtguláš neboli buřtguláš – jednoduché, syté jídlo vhodné hlavně v chladnějších měsících. Spojení brambor, cibule, papriky a nakrájených vuřtů vytváří lahodnou kombinaci, která zahřeje a zasytí.

Moderní a netradiční recepty z vuřtů

Ačkoliv jsou vuřty tradiční potravinou, mohou se snadno stát součástí moderních kulinářských experimentů. Například vuřty na asijský způsob – marinované v medu, sójové omáčce a česneku – nabízí nečekaně zajímavou chuťovou kombinaci. Podávané s rýží a sezamem získávají exotický nádech.

Další možností je zapojit vuřty do pokrmů, kde bychom je běžně nečekali – jako je například pizza nebo slaný koláč (quiche). Nakrájené na tenké plátky, s cibulkou a sýrem, tvoří výtečnou náplň.

Oblíbené jsou také vuřty na grilu – tentokrát však s bylinkovým máslem, čerstvými rajčaty nebo cuketou, díky čemuž působí svěžeji a zdravěji. A pokud rádi pečete, zkuste zapečené vuřty v listovém těstě – rychlé občerstvení, které si zamilují i děti.

Jak vybrat kvalitní vuřty

Základem každého dobrého receptu je kvalitní surovina. V případě vuřtů je důležité rozlišovat mezi různými typy uzenin – zatímco vuřty a špekáčky bývají často zaměňovány, liší se v podílu masa i způsobu zpracování.

Při nákupu vuřtů je dobré sledovat složení – ideálně by měly obsahovat co nejvíce masa, žádné zbytečné náhražky a minimum aditiv. Skvělou volbou je nákup od lokálních řezníků nebo specializovaných prodejců.

S čím kombinovat vuřty, aby vynikly

Správná příloha dokáže z dobrého jídla udělat zážitek. Ke klasickým vuřtům se nejlépe hodí čerstvý chléb, hořčice a nakrájená cibule. Pokud ale chcete zkusit něco nového, sáhněte po nakládané zelenině, pečených bramborách nebo domácích omáčkách na bázi jogurtu a bylinek.

Vuřty se dají skvěle párovat i s nápoji. Tradičně k nim patří pivo, ale výborně chutnají i s domácí limonádou nebo ciderem, který doplní jejich uzenou chuť.

Dejte vuřtům novou šanci

Vuřty nejsou jen jednoduchou uzeninou z táboráku. Mohou se stát hvězdou i ve vaší kuchyni – stačí je připravit s fantazií. Ať už zůstanete u klasických receptů, nebo se pustíte do moderních experimentů, vuřty vás nezklamou.

Vyzkoušejte některý z netradičních receptů a objevte, jak rozmanité a chutné může být toto tradiční české jídlo.

Foto: https://unsplash.com
Související články
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
Vědci zkoumali vegetaci na ostrově Barro Colorado v Panamě, aby potvrdili škodlivé účinky zásahu bleskem na stromy. Kupodivu zjistili, že jeden, konkrétně silovoň Dipteryx oleifera, k sobě blesky záměrně přitahuje, aby se zbavil svých konkurentů a zejména parazitické liány, aniž by sám byl poškozen! Ostrov Barro Colorado se nachází v uměle vytvořeném Gatunském jezeře uprostřed […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz