Domů     Medicína
Neurony zahalené „pláštěm neviditelnosti“ zmírnily příznaky Parkinsonovy choroby u myší

V poslední době zažívá boom tak zvaná buněčná terapie, při které je při léčbě mnoha chronických nemocí využíván hojivý potenciál vlastních kmenových buněk pacienta. Lékaři nyní testovali schopnost neuronů, neviditelných pro imunitní systém, zmírnit příznaky Parkinsonovy choroby u myší a uspěli.

To dává naději na budoucí úspěšnou léčbu tohoto neurodegenerativního onemocnění i u lidí..

Buněčná terapie znamená přenos buněk do těla pacienta, přičemž v poslední době přináší největší naději pro léčbu mnoha chronických nemocí, jako je diabetes 2. typu, srdeční selháni či slepota, terapie kmenovými buňkami.

Zásadní je přitom pro ni maskování těchto buněk, aby nedošlo k jejich odhalení imunitním systémem. To by eliminovalo potřebu imunosupresivních léků, které zvyšují riziko infekce a rakoviny a způsobují poškození tkáně, jež v konečném důsledku zkracuje život příjemce.

Odborníkům z Florey Institute of Neuroscience and Mental Health v Melbourne v Austrálii se podařilo upravit lidské nervové buňky tak, aby se vyhnuly detekci imunitním systémem a zároveň byly schopné úspěšně obnovit kontrolu nad svaly u myší, které trpěly Parkinsonovou chorobou.

Studie je krokem k vývoji „univerzální“ buněčné linie, kterou by bylo možné transplantovat komukoliv, aby vyléčila řadu nemocí bez potřeby imunosupresiv.

Buňky schopné uniknout imunitě

„Je to návrh na jednu buňku pro všechny,“ říká Clare Parishová, bioložka kmenových buněk z Florey Institute, která se na studii spolupodílela. Aby vědci pomohli buňkám uniknout imunitnímu systému, vytvořili buněčnou linii s osmi geny pozměněnými tak, aby zvýšily jejich aktivitu, takže fungovaly jako neviditelný plášť pro imunitní systém.

Je totiž prokázáno, že právě změněné geny pomáhají buňkám v placentě či rakovinným buňkám uniknout dohledu imunitních buněk.

Parkinsonova choroba omezuje hybnost.

Vědecký tým využil v experimentu lidské pluripotentní kmenové buňky, které se mohou vyvinout do většiny typů buněk nacházejících se v těle. Poté, co byly upraveny pomocí „maskovacích“ genů, se buňky diferencovaly na nervové buňky vhodné pro léčbu Parkinsonovy choroby.

Následně je vědci vpravili do těla speciálně upravených myší. Jejich imunitní systém byl nahrazen lidskými imunitními buňkami, a navíc jim byl podáván neurotoxin, jehož účinky napodobují příznaky Parkinsonovy choroby.

Sebevražedný kontrolní gen

Dvanáct týdnů po transplantaci buněk se svalová funkce u myší výrazně zlepšila, což svědčí o tom, že se upraveným neuronům podařilo uniknout imunitě a jejich podání zmírnilo příznaky nemoci. Kromě osmi pozměněných genů pro maskování byl u těchto buněk přítomen i devátý gen, tak zvaně „sebevražedný“, který měl zastavit růst těchto buněk, pokud by se začaly množit nekontrolovaně, tedy změnily se v rakovinné buňky.

„U ‚univerzálních‘ buněk vždy existuje obava, že pokud se zvrhnou, hostitelský imunitní systém je nemůže vidět a zastavit,“ vysvětluje Roger Barker, neurolog z University of Cambridgem který se na studii nepodílel.

Tento sebevražedný gen – vytvořený z genů pro dva vzájemně propojené enzymy – lze aktivovat lékem ganciklovirem. Když Parishová a její tým podali tento lék myším, upravené buňky se přestaly dělit, což prokázalo, že bezpečnostní opatření fungovalo správně.

Zdroj: Nature

Foto: Pixabay
Zdroje informací: Nature
Štítky:
Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz