Domů     Medicína
Syfilis: Nechtěný suvenýr z objevení Ameriky
Veronika Tyrková 26.3.2025

Nedávný výzkum konečně rozluštil záhadu, s níž si medicína lámala hlavu po staletí: Odkud se vzala syfilis. Potvrdil spekulace, že infekci přivezli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili v nově objeveném kontinentě. .

 

Málokterá jiná infekce budí takový děs a současně jistou negativní fascinaci. Že nevyvolávala takový odpor jako třeba lepra, která podobně deformuje tělo, zjevně souvisí se způsobem přenosu. Už od prvního prudkého propuknutí v Evropě byla považována za „trest za slast“. I když nebylo jasné, kde se najednou vzala, bylo očividné, jak se předává.

Šířit se začala mezi prostitutkami a vojáky mladičkého francouzského krále Karla VIII., když na samém konci 15. století vytáhl dobývat Neapol. S tažením neuspěl, i když se válka nejdřív vyvíjela podle jeho představ.

Francouzské území ale nerozšířil. Jednou z okolností, která mu v tom zabránila, bylo právě propuknutí dosud neznámé nemoci. Její děsivost časem jen narůstala a vedla k hledání viníka, který za novou pohromu může.

Souvislost s námořníky, kteří se právě vrátili z objevitelské cesty do Ameriky, se přímo nabízela, takže se toto podezření udržovalo po staletí.

Konečně pokrok

Až do objevu prvního účinného léku, který v roce 1910 představil německý vědec Paul Ehrlich, byla proti syfilidě Evropa prakticky bezmocná. Nazval ho Salvarsan, což převedeno z latiny může znamenat „buď zdráv, arzene“ nebo „léčivý arzen“ a jednalo se o obrovský průlom oproti dosavadním možnostem medicíny v léčbě syfilis.

Zájem o něj ukončil až v polovině 20. století objev antibiotik. Infekce sice začala být léčitelná, tím ale ze světa nezmizela a postupně začalo nových případů opět přibývat, a to i v ČR. Vysoký nárůst po celém světě pokračuje i tomto století, což se přisuzuje opadnutí někdejšího strachu ze sexuálně přenosných chorob.

Zvláště kritická situace je v Africe kvůli špatné dostupnosti léčby, a tak na tento kontinent připadá až 60 % všech úmrtí na syfilidu. A jestli se ptáte na vakcínu, tak o tu se sice vědci už nějakou dobu pokoušejí, ale zatím bez konkrétního úspěchu.

Mohl za to Kolumbus?

Po objevu původce nákazy a poté i účinného léku zbývalo vyřešit ještě jednu staletou záhadu – kde se syfilis na samém konci 15. století v Evropě vzala? Opravdu za to mohl Kolumbus? Některé výzkumy tuto domněnku vyvracely s tím, že šlo jen o časovou shodu návratu námořníků po objevu nového kontinentu a propuknutí mohutné vlny onemocnění.

To přitom mohlo v Evropě kolovat už dřív, aniž by vyvolávalo větší pozornost. K tomu aspoň před několika lety došli vědci z Curyšské univerzity po studiu kosterních ostatků z Finska a Estonska, na nichž byly typické syfilitické změny na kostře a zubech.

Jejich názor ale vyvrací novější studie Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku zveřejněná na konci loňského roku. Tým Johannese Krauseho, který vede oddělení archeogenetiky, analyzoval vzorky z pěti koster z Mexika, Chile, Peru a Argentiny, které pocházely z období kolem objevení Ameriky, nejstarší byla z roku 1280, tedy dlouho před Kolumbovým příchodem.

Vědcům se postupně podařilo ze zlomků sestavit genetický „rodokmen“ bakterií a porovnat ho s dnes kolujícími verzemi treponemy. Zjistili tak, že syfilis existuje v Americe asi 9 000 let, původně mohlo jít o infekci přenesenou na člověka ze zvířat.

Koncem 15. století se náhle z nějakého důvodu počty nákaz syfilidou u původních obyvatel Ameriky explozivně zvýšily. Shodou okolností k tomu došlo právě v době, kdy připluly Kolumbovy lodě. Ty pak nemoc zřejmě přivezly zpět do Evropy.

Podle výsledků lipského výzkumu původci dnešní syfilidy skutečně s vysokou pravděpodobností pocházejí z Ameriky. A pokud jde o předkolumbovské nálezy v Evropě, tam bude třeba ještě zjistit, jestli mohlo jít o jiné formy treponemy nebo třeba o lepru, která podobně poškozuje kosti.

Více se dočtete v čísle 5/2025.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Foto: FOTO: CDC/ Robert Sumpter / Creative Commons / volné dílo
Zdroje informací: mpg.de, thelancet.com, nature.com
Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz