Domů     Vesmír
2024 YR4: „Zabiják měst“, který nakonec nezasáhne
Veronika Tyrková 26.3.2025

Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum..

Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad východosibiřskou tajgou, srovnal se zemí přes 2 000 km2 lesa a na 80 milionů stromů. Objekt o průměru 50–60 metrů uvolnil energii odpovídající až 50 megatunám.

Právě tato událost přišla mnohým na mysl, když byl loni v prosinci objeven asteroid 2024 YR4, který prolétl nepříjemně blízko Zemi. Okamžitě byl označen za nejnebezpečnější objekt ve sluneční soustavě.

Vodíková bomba nad Bombají

Vzhledem k jeho velikosti se 2024 YR4 přezdívá „zabiják měst“. S odhadovými 55 metry je stejně široký jako je šikmá věz v Pise vysoká a pohybuje se rychlostí téměř 48 000 km/h. V lednu vzbudily obavy předběžné výpočty jeho oběžné dráhy, které naznačovaly 3,1% pravděpodobnost, že by se při dalším těsném přiblížení k Zemi v roce 2023 mohl srazit s naší planetou.

„Jedná se o nejvyšší pravděpodobnost nárazu, jakou jsme kdy pozorovali u asteroidu této velikosti nebo většího,“ uvedl Davide Farnocchia z NASA.

Náraz by sice nezpůsobil vymírání druhů, následky ale mohly být citelné. Asteroid, který explodoval nad Tunguskou, zasáhl řídce obydlenou oblast. Koridor potenciálního nárazu 2024 YR4 protíná krom oceánu a pouští také metropole v Kolumbii, Nigérii či Indii.

Kolize by mohla uvolnit přibližně 8 megatun, což je 500krát více energie než atomová bomba, která zasáhla Hirošimu.

Pravidelný návštěvník

Zatímco v lednu ještě činila pravděpodobnost nárazu se Zemí 1,2 % (1:43), v polovině února se vyšplhala na hrozivých 3,1 % (1:32). Tato „horská dráha“ přitom byla předvídatelná. Pravděpodobnost nárazu obvykle stoupá, než klesne poté, co se vyloučí všechny potenciálně rizikové dráhy.

Do začátku března už NASA oficiálně snížila stupeň nebezpečí na Turínské stupnici na úroveň 0, čili nulovou hrozbu.

Ačkoliv YR4 s největší pravděpodobností v roce 2032 Zemi mine, bude se vlivem své čtyřleté oběžné dráhy kolem Slunce pravidelně vracet. Během příštího průletu, 17. prosince 2028, se přiblíží na 8 milionů km od Země, poté, 22. prosince 2032, proletí ve vzdálenosti pouhých 269 000 km od naší planety. Pro srovnání, Měsíc se nachází asi 384 400 km od naší planety.

Země na dračku

Po své „chvilce slávy“ se dá čekat, že YR4 zmizí z pozornosti veřejnosti, ne ovšem odborníků. Ti si vychutnají každou příležitost podrobně studovat tento kus vesmírného kamení. Jak lidstvo neustále zdokonaluje své metody detekce vesmírných objektů, je pravděpodobné, že v nadcházejících desetiletích objevíme více podobných asteroidů.

„Turínská stupnice bude mít co dělat,“ uvedl její vynálezce, americký astronom Richard Binzel. Jak ale dodal, není to důvod k obavám, právě naopak. „Znamená to, že s menší pravděpodobností nás některý z velkých asteroidů překvapí.“.

Foto: FOTO: Unsplash
Zdroje informací: livescience.com, science.nasa.gov, space.com
Související články
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Vesmír 22.3.2025
V posledních letech vědce stále více fascinuje Uran, a to nejen díky svému jedinečnému postavení ve Sluneční soustavě, ale i kvůli možnostem, které skrývají jeho tajemné měsíce. Navíc třetí největší planeta patří mezi ty nejméně prozkoumané. Tomu se ale můžeme jen těžko divit, mise k planetě vzdálené 2,8 miliardy kilometrů jsou komplikované, drahé a dlouhé. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz