Domů     Medicína
Nově objevené typy lidského tuku by mohly usnadnit léčbu obezity
Bílá tuková tkáň

Přebytečný tuk v těle je spojován s řadou zdravotních problémů. Vědci již vědí, že viscerální tuk, ukládající se v břiše kolem důležitých orgánů, je pro lidské zdraví více ohrožující než tuk podkožní.

V rámci nejnovější studie odhalili odborníci z Ben Gurionovy univerzity v izraelském Negevu dosud neznámé poddruhy tukové tkáně, které by mohly otevřít nové cesty ke zmírňování následků obezity, jako jsou záněty či inzulinová rezistence..

Výzkumy provedené v posledních desetiletích ukázaly, že úkolem tukové tkáně je víc než jen ukládání přebytečné energie v těle. Tukové buňky zvané adipocyty například spolupracují s imunitními buňkami při komunikaci s mozkem, svaly a játry.

To pomáhá regulovat chuť k jídlu, metabolismus i tělesnou hmotnost, ale bohužel má i podíl na vzniku s obezitou souvisejících onemocnění. Větší množství viscerálního tuku totiž zvyšuje riziko rozvoje srdečního infarktu, mrtvice, cukrovky, inzulinové rezistence a onemocnění jater, stejně jako rozvoje zánětů v těle.

Aby Esti Yeger-Lotemová, profesorka výpočetní biologie na Ben-Gurionově univerzitě, a její kolegové lépe porozuměli tomu, co se může odehrávat uvnitř tukových tkání, vytvořili mapu tukových buněk na základě sekvenování jejich RNA. RNA v buňkách vzniká transkripcí neboli „přepisem“ genetické informace z konkrétních úseků DNA. V sekvenci různých molekul RNA jsou obsaženy informace pro tvorbu různých proteinů a plnění dalších důležitých funkcí.

Pomocí sekvenování RNA lze získat informace o tom, které geny jsou zapnuty v různých typech buněk.

Nové poddruhy tukových buněk

To umožnilo vědcům zjistit, co která buňka uvnitř tukové tkáně dělá. Zkoumali vzorky podkožního a viscerálního tuku odebraného 15 lidem při plánovaných břišních operacích. Většina adipocytů byla klasická, jejich hlavním účelem tak bylo ukládání přebytečné energie.

Ale malá část tukových buněk byla specifická, protože jejich RNA naznačovala, že vykonávaly i funkce, které nejsou typicky spojeny s tukovými buňkami.

Některé tukové buňky nesly proteiny obvykle používané k podpoře tvorby krevních cév, jiné vytvářely proteiny související s funkcemi imunitních buněk a jiné zase proteiny, které pomáhají podporovat tvorbu buněčných struktur.

Tyto podtypy byly nalezeny jak ve viscerálním, tak v podkožním tuku, kde byla jejich přítomnost potvrzena pod mikroskopem. Zjištění naznačují, že tukové buňky „jsou rozmanitější a složitější, než jsme si dříve mysleli,“ domnívá se Daniel Berry, profesor nutričních věd na Cornellově univerzitě, který se na studii nepodílel.

Tukové buňky plní více funkcí

„Tyto buňky mohou hrát roli při ‚přestavbě‘ tukových tkání,“ myslí si Niklas Mejhert, profesor endokrinologie na Karolinska Institute ve Švédsku, který se studie taktéž nezúčastnil. Remodelace zde označuje způsob, jakým se tukové tkáně mění v reakci na kolísání hmotnosti nebo metabolické změny.

Podle něj by „zdravá“ přestavba pomohla udržet metabolickou rovnováhu, v opačném případě by naopak mohla podnítit zánět a spustit další nežádoucí zdravotní aspekty spojené s obezitou.

Studie také zaznamenala rozdíly v nově popsaných typech buněk v závislosti na tom, ze které tkáně byly odebrány. „Nekonvenční adipocyty z viscerálního tuku pravděpodobněji komunikovaly s imunitním systémem než ty, které se nacházely v kožním tuku,“ vysvětluje Yeger-Lotemová.

Toto spojení naznačuje, že podtypy buněk mohou hrát roli při spouštění prozánětlivé povahy viscerálního tuku, což by mohlo pomoci vysvětlit, proč je břišní tuk pro zdraví horší. Vzorek, na kterém byl výzkum proveden, je však poměrně malý, a tak je třeba dalšího zkoumání.

Yeger-Lotemová se nicméně domnívá: „Pokud jsou tyto podtypy tuku spojeny s lidskými nemocemi, pochopení toho, jak fungují, by nám mohlo pomoci bojovat proti zánětlivým procesům v těle.“.

Zdroj: LiveScience

Foto: WikiCommons by BruceBlaus, by Reytan, courtesy: Department of Histology, Jagiellonian University Medical College
Zdroje informací: LiveScience
Štítky:
Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz