Domů     Objevy
Účinné lapače vody vyrobené z organického odpadu: Naděje pro oblasti s nedostatkem pitné vody!

Vědcům z Texaské univerzity v Austinu se podařilo vyvinout novou metodu získávání vody, ke které je potřeba prakticky jen běžný organický odpad. A funguje dokonce i v suchém klimatu, což dává naději mnoha lidem, žijícím v oblastech s nedostatkem pitné vody. Jak se jim to podařilo a bude metoda využitelná ve velkém?.

V současnosti existuje mnoho technologií sběru vody, mají však svá úskalí. Obvykle produkují jen 1 až 5 litrů na kilogram za den a jsou energeticky náročné. Většinou navíc spoléhají na vysokou vlhkost prostředí.

Nový sorbent, tedy prostředek k zachycení či odstranění kapalin, který vytvořili věci na Texaské univerzitě, je úplně jiný. Funguje na bázi molekulárně funkcionalizovaných hydrogelů a lze jej vyrábět z běžné biomasy, tedy věcí, které obvykle vyhazujeme, jako jsou zbytky jídla, větve či skořápky mořských plodů.

Až 14 litrů vody denně z kilogramu sorbentu

„Tento materiál nám umožňuje využít nejhojnější přírodní zdroje a vyrábět vodu ze vzduchu,“ říká hlavní autor studie Weixin Guan. Výchozím bodem je dvoufázová molekulární úprava polysacharidů, jako jsou celulóza, škrob nebo chitosan.

K nim vědci posléze přidají termoresponzivní (na tepelný podnět reagující) a zwitterionové (jedná se o ionty, které ve svých molekulách obsahují pozitivní i negativní náboj, přičemž jejich celkový náboj je neutrální) skupiny, které zajišťují, že materiál efektivně pohlcuje vodu a snadno ji uvolňuje při nižších teplotách.

University of Austin Texas

Jeden kilogram nově vyvinutého „lapače“ dokáže vyprodukovat až 14 litrů čisté vody denně. Při běžných teplotách pohlcuje vodu ze vzduchu, aby ji při zahřátí na přibližně 60 °C uvolnil v čisté formě. Této teploty lze přitom snadno dosáhnout s využitím udržitelných tepelných zdrojů, jako je sluneční energie či odpadní teplo z průmyslových procesů.

Materiál pojme až 1,32 násobek vlastní hmotnosti vody, kterou při zahřátí uvolní.

Energeticky nenáročný, udržitelný a snadno odbouratelný

Překvapivé je, že dobře funguje i v suchém prostředí, což by mohlo změnit životy milionům lidí bez přístupu k pitné vodě, kteří povětšinou žijí na nejsušších místech planety. Jeho další výhodou je snadná biologická odbouratelnost a udržitelnost, neboť je vyráběn z běžně dostupných organických materiálů, které by jinak skončily nevyužité na skládce.

„Přístup k čisté vodě by měl být jednoduchý, udržitelný a škálovatelný,“ myslí si Weixin Guan, což jeho „lapač“ na bází hydrogelu splňuje.

A dodává: „Vytvořili jsme univerzální molekulární strategii, která umožňuje přeměnit téměř jakoukoli biomasu na účinný sběrač vody.“ Během vývoje sorbentu otestovali vědci širokou škálu biologického odpadu.

„Výzkumný tým nyní pracuje na rozšiřování výroby a navrhování systémů pro využití sorbentu v reálném světě, včetně přenosných sběračů vody, samonosných zavlažovacích systémů a nouzových zařízení na pitnou vodu,“ vysvětluje Weixin Guan.

Zdroj: Interesting Engineering

Foto: Pixabay, University of Austin Texas
Zdroje informací: Interesting Engineering, Wiley Advanced
Štítky:
Související články
Objevy Příroda 13.3.2025
Možná to znáte… Po obědě se cítíte sytí, a přesto se objeví neodolatelná chuť na něco sladkého. Odkud se bere tento fenomén, který nás nutí sáhnout po dezertu, i když už vlastně nemáme hlad?   Vědci z Institutu Maxe Plancka pro biologii stárnutí se rozhodli tento podivný jev prozkoumat a jejich závěry jsou překvapivé – […]
Objevy 12.3.2025
Hadí uštknutí představuje jednu z největších zdravotních hrozeb, zejména v tropických a subtropických oblastech. Každoročně se více než 2,5 milionu lidí po celém světě stane obětí hadího jedu.   Zatímco někteří přežijí pouze s bolestivým otokem, jiní čelí vážným následkům – těžkým nekrózám tkání, selhání orgánů či amputacím. Každý rok si hadí jed vyžádá až […]
Jednou z prvních domestikovaných plodin pro výživu člověka je bér italský. V Číně se pěstoval již před 8 tisíci lety. Dnes se spolu s dalšími, v Evropě méně známými obilninami, dostává do popředí zájmu. Vyniká vlastnostmi, které se v kontextu klimatických změn stávají významnými. Bér je totiž plodina suchovzdorná, a tedy perspektivní pro oživení jejího […]
Objevy Příroda 6.3.2025
Zoolog Ondřej Mikulka a entomolog Josef Kašák z Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU, Ústavu ochrany lesů a myslivosti, v rámci výzkumu při ohledávání mrtvého bobra nalezli v jeho srsti blecháče bobří, brouky z čeledi lanýžovníkovití. Pokud bychom uspořádali soutěž o nejpodivnějšího brouka vůbec, tak blecháč by jistě patřil mezi kandidáta na první příčky. Blecháč bobří žije v dospělosti, jak název napovídá, v srsti […]
Mycí houba na okraji vany a animovaná postavička Sponge Bob: Asi to si nejspíš představíte při otázce, jak se dají využít mořské houby. Jenže to byste je velice podcenili. Jsou totiž obrovskou a zatím jen z nepatrné části prozkoumanou inspirací pro vývoj nových léků. Nejde o žádnou novinku, už někdy v polovině minulého století se začalo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz