Domů     Vesmír
Příliš sterilní prostředí ISS poškozuje zdraví astronautů, je třeba to změnit!

Vědci zjistili, že na Mezinárodní vesmírné stanici se vyskytuje příliš málo mikrobů, což nesvědčí imunitě astronautů a vede to u nich k výskytu nejrůznějších vyrážek a oparů. Podle odborníků by tak do vesmíru měli být spolu s astronauty vysláni i mikrobi přirozeně se vyskytující v půdě a vodě na Zemi..

Astronauti na ISS se často potýkají s problémy s imunitou, jako jsou vyrážky, opary, plísňové infekce či dokonce pásový opar. Podle odborníků za tím stojí příliš sterilní prostředí ISS. Chybí na ní enviromentální mikrobi nacházející se v půdě a vodě na Zemi, o nichž se předpokládá, že jsou prospěšné pro lidský imunitní systém.

Obecně se má za to, že příliš čisté prostředí, například v domácnosti, vede k tomu, že se imunitní systém začne „nudit“ a napadat sám sebe.

Přílišná čistota škodí zdraví

V důsledku toho se pak mohou v těle rozjet nejrůznější autoimunitní onemocnění, mezi která patří například systémový lupus, celiakie, Crohnova choroba, revmatoidní a juvenilní artritida, roztroušená skleróza či ulcerózní kolitida.

Odborníci proto varují před přílišnou dezinfekcí domovů a vyzývají matky k tomu, aby zajistily, že se jejich malé děti dostanou do kontaktu se „zdravou“ špínou, což je například hlína či písek. Umístění pro lidské zdraví prospěšných mikrobů na ISS by dle odborníků mohlo zlepšit zdraví astronautů bez ústupků v oblasti hygieny.

„Budoucí prostředí vybudovaná ve vesmíru, včetně vesmírných stanic, by měla těžit ze záměrné podpory různorodých mikrobiálních komunit, které lépe napodobují přirozené mikrobiální expozice na Zemi, spíše než se spoléhat na vysoce dezinfikované prostory,“ domnívá se Rodolfo Salido z University of California v San Diegu, jeden z autorů studie publikované v časopise Cell.

V jejím průběhu vědci spolupracovali s astronauty, kteří na ISS otřeli 803 různých povrchů. Odborníci poté na Zemi určili, jaké bakteriální druhy a chemikálie se nacházely v každém vzorku.

Prostředí ISS připomíná nemocnici

Hlavním zdrojem mikrobů na ISS byla lidská kůže. Prostory pro stolování a přípravu jídla logicky obsahovaly více mikrobů spojených s jídlem, zatímco toaleta více druhů spojených s močí a výkaly. Ovšem ve srovnání s většinou pozemských vzorků postrádaly povrchy na ISS volně žijící mikroby z prostředí, které se obvykle nacházejí ve vodě a v půdě.

Profesor Rob Knight, mikrobiolog z Kalifornské univerzity v San Diegu a hlavní autor článku, k tomu říká: „Je velký rozdíl mezi vystavením mikrobům z půdy při zahradničení a dušením se ve vlastní špíně, což nastane, když jsme v přísně uzavřeném prostředí bez neustálého vstupu těchto zdravých zdrojů mikrobů zvenčí.“.

Chemické látky z čistících a dezinfekčních prostředků pak byly přítomny ve vzorcích z celé stanice. Vzorky z ISS se tak podle oborníků nejvíce podobají pozemským vzorkům pocházejícím z industrializovaných, izolovaných prostředí, jakými jsou například nemocnice.

„Musíme začít přemýšlet o tom, jaké další prospěšné společníky bychom měli vyslat s astronauty do vesmíru, abychom jim pomohli vyvinout ekosystémy, které budou udržitelné a prospěšné pro všechny,“ myslí si Salido.

Doktorka Odette Laneuvilleová, bioložka z University of Ottawa, která se na výzkumu nepodílela, ale doporučuje opatrnost, když říká: „Nechci tam nahoře parazity a plísně!“.

Zdroj: The Guardian

Foto: NASA, Pixabay
Zdroje informací: The Guardian
Štítky:
Související články
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz