Domů     Příroda
V krvi pand byly objeveny malé kousky genetické informace bambusu, kterým se živí

Vědci se domnívají, že drobné útržky genetického materiálu z bambusu, který objevili v krvi pand, zřejmě těmto zvířatům pomáhají přizpůsobit se převážně bambusové stravě. Rostliny, které jíme my, na nás mají zřejmě stejný účinek..

Podle článku dnes publikovaného v časopise Frontiers in Veterinary Science objevili čínští vědci v krvi sedmi pand velkých (Ailuropoda melanoleuca) mikroRNA – malé kousky genetické informace, které hrají zásadní roli při zapínání a vypínání genů – z bambusu.

Tato mikro RNA podle vědců může ovlivnit expresi genů ovlivňujících čich, chuť a dopaminové dráhy pand. „Naše studie prokázala, že bambus jakožto dominantní potrava pand velkých měl velký vliv na změnu jejich stravovacích návyků,“ říká v prohlášení Feng Li, výzkumník z China West Normal University.

Vliv rostlin, které jíme, na naše tělo

„RNA je jednovláknová molekula tvořená stejnými molekulárními písmeny jako naše DNA. DNA je pak dvouvláknový návod, který se skládá z jednotlivých genů, které našim buňkám říkají, jak vytvořit specifické proteiny.

MikroRNA jsou malé útržky RNA, které mohou ovlivnit, zda jsou tyto geny zapnuty nebo vypnuty a kolik jejich produktů by mělo být vyrobeno,“ vysvětluje dále. Když pandy jedí bambusovou stravu, absorbují do svého těla malé kousky genetického materiálu z bambusu, stejně jako to děláme my s rostlinami, které jíme.

Při analýze krve pocházející od sedmi pand, z nichž jedno bylo mládě, zjistili odborníci přítomnost 57 mikroRNA, pravděpodobně pocházejících z jejich bambusové stravy. Tyto mikroRNA ovlivnily expresi genů souvisejících s krmnými návyky pand, včetně signalizace chuti a čichu, trávení a dopaminových drah.

Měly tak vliv na potravní preference pand, pomohly jim shledat pojídání bambusu atraktivnějším a přizpůsobit jejich těla situaci, kdy nejí téměř nic jiného než bambus.

Od masožravce k býložravci

„Bambusové mikroRNA nejsou jen zbytky potravy, ale aktivní regulátory, které umožňují pandám velkým prospívat na nepravděpodobné stravě, jakou je pro ně bambus, a překlenout tak propast mezi jejich masožravým původem a býložravým životním stylem,“ domnívá se Li.

Díky mikro RNA jsou pandy schopny vyčenichat bambus a absorbovat z této potraviny, chudé na živiny, co nejvíce kalorií. „Panda velká je v naší zemi velmi cenným národním pokladem a není snadné získat vzorky krve,“ vysvětluje Li, který by rád zkoumal větší množství těchto býložravých medvědů.

„Pokud to bude možné, doufáme, že shromáždíme vzorky krve mladých pand, které ještě nejedly bambus, pro výzkum a možná získáme ještě překvapivější výsledky,“ dodává.

Předchozí výzkum zjistil, že miRNA z rostlin, které jíme, může ovlivnit genovou expresi u lidí a jiných savců, a potenciálně tak hrát roli při regulaci imunitní aktivity a „zvýšení jejich odolnosti vůči chorobám“.

Objev, že miRNA z rostlin může mít až takový dopad na genovou expresi zvířat, jako se ukázalo u pand, by mohl připravit cestu k různým způsobům léčby jak pro zvířata, tak pro lidi. Li například počítá s potenciálními biomedicínskými aplikacemi pro léčbu zánětů a metabolických poruch.

Zdroj: LiveScience

Foto: Pixabay
Zdroje informací: LiveScience
Související články
Objevy Příroda 13.3.2025
Možná to znáte… Po obědě se cítíte sytí, a přesto se objeví neodolatelná chuť na něco sladkého. Odkud se bere tento fenomén, který nás nutí sáhnout po dezertu, i když už vlastně nemáme hlad?   Vědci z Institutu Maxe Plancka pro biologii stárnutí se rozhodli tento podivný jev prozkoumat a jejich závěry jsou překvapivé – […]
Jednou z prvních domestikovaných plodin pro výživu člověka je bér italský. V Číně se pěstoval již před 8 tisíci lety. Dnes se spolu s dalšími, v Evropě méně známými obilninami, dostává do popředí zájmu. Vyniká vlastnostmi, které se v kontextu klimatických změn stávají významnými. Bér je totiž plodina suchovzdorná, a tedy perspektivní pro oživení jejího […]
NOVINKY Příroda 10.3.2025
Evoluci běžně chápeme jako vývoj k dokonalejším a složitějším formám života. Touto představou ale zásadně otřásl jistý druh prvoků. Ukázalo se totiž, že ve skutečnosti jsou to živočichové příbuzní s medúzami a do stádia podobného prvokům se vrátili až dalším vývojem. A to není jejich jediná podivnost Švýcarský chirurg a porodník Louis Jurine byl muž […]
Ryby a rybí výrobky patří mezi oblíbené a doporučované potraviny s množstvím tělu prospěšných látek. Řadí je to k cenným a často obchodovaným komoditám, což je zase předurčuje k pokusům o falšování Spolehlivý systém pro odhalení nepoctivého rybího zboží vyvinuli výzkumníci z CARC (Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i.) ve spolupráci s firmou Bidfood […]
Objevy Příroda 6.3.2025
Zoolog Ondřej Mikulka a entomolog Josef Kašák z Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU, Ústavu ochrany lesů a myslivosti, v rámci výzkumu při ohledávání mrtvého bobra nalezli v jeho srsti blecháče bobří, brouky z čeledi lanýžovníkovití. Pokud bychom uspořádali soutěž o nejpodivnějšího brouka vůbec, tak blecháč by jistě patřil mezi kandidáta na první příčky. Blecháč bobří žije v dospělosti, jak název napovídá, v srsti […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz