Domů     Vesmír
Přeprava antihmoty náklaďákem po Evropě

Ve filmu Andělé a démoni natočeném podle thrilleru Dana Browna s Tomem Hanksem v hlavní roli ukradnou teroristé antihmotu, aby s její pomocí vyhladili Vatikán. Ačkoliv se vědci chystají antihmotu přepravovat náklaďákem po Evropě, filmová situace naštěstí nastat nemůže.

Přepravované množství bude příliš malé na to, aby vyvolalo rozpoznatelnou explozi. Přesto si přeprava žádá pečlivou přípravu..

Hmota je v užším fyzikálním pojetí výrazem pro substanci, ze které jsou složeny fyzikální objekty. Klasická hmota neboli látka se skládá z molekul a atomů. V jádrech atomů se nacházejí protony a neutrony, v obalu pak elektrony.

Oproti tomu antihmota je druhem látky, který je složen z antičástic k běžným částicím, tedy z antiprotonů, antineutronů a antielektronů, kterým se říká pozitrony. Antihmota je nejdražším materiálem na Zemi, výroba jediného gramu by stála několik bilionů dolarů.

Vyrobit ji lze navíc pouze ve Velkém hadronovém urychlovači, který se nachází v podzemí mezi pohořím Jura ve Francii a Ženevským jezerem ve Švýcarsku, spadá pod Evropskou organizaci pro jaderný výzkum, známou jako CERN. Manipulace s antihmotou je velmi náročná, protože pokud se dostane do kontaktu s normální hmotou, dojde k tak zvané anihilaci neboli vzájemnému zničení a uvolní se silný výboj elektromagnetického záření.

Antihmotu je proto nutné skladovat pouze ve speciálních zařízeních, která pečlivě kombinují silná elektrická a magnetická pole.

Komplikovaná doprava antihmoty

Vědci by však antihmotu rádi přepravili do jiných zařízení nejen v rámci CERNu, ale například i do specializované izolované laboratoře na Univerzitě Heinricha Heineho v Düsseldorfu. Jakákoliv měření chování antihmoty jsou totiž silně ovlivněna vnějším elektromagnetickým rušením z elektronických přístrojů, ale například i mobilních telefonů.

A těch jsou laboratoře CERNu plné. „Přesunutím na nové místo můžeme provádět měření, která jsou 100krát přesnější a získat hlubší porozumění antiprotonům,“ vysvětluje profesor Stefan Ulmer, vědec z CERNU.

„Z dlouhodobého hlediska jej chceme být schopni přepravit do jakékoli laboratoře v Evropě,“ říká Christian Smorra, vedoucí dopravního projektu. K dosažení tohoto cíle postavili odborníci z CERNu přenosná zařízení obsahující supravodivé magnety, kryogenní chladicí systémy a vakuové komory, kde mohou být antiprotony zachyceny, čímž se zabrání kontaktu s normální hmotou, a přepravovány na sedmitunových nákladních automobilech.

Vědci se chtějí zaměřit na detailní studium vlastností antiprotonů a jejich porovnání s protony, aby mezi nimi odhalili skryté rozdíly.

Odpověď na otázku, jak vznikl vesmír?

Ty by jim pak měly pomoci pochopit, proč nás dnes obklopuje hmota a nikoliv antihmota. K vytvoření antiprotonů se v CERNu používá zařízení zvané Antiprotonový zpomalovač (Antiproton Decelerator). Jedná se o prstenec se silným elektromagnetickým polem, který usměrňuje a zachycuje tok antiprotonů vzniklých při srážkách vysoce energetických částic.

Postupně je také brzdí tak, aby je bylo možné zachytit a uchovat v nově navrženém přepravním zařízení. Vědci chtějí studovat antiprotony, základní částice antihmoty, protože doufají, že jim umožní vyřešit tajemství obestírající vznik vesmíru.

„Domníváme se, že Velký třesk vyprodukoval stejné množství hmoty i antihmoty,“ vysvětluje Ulmer. „Měly se navzájem vyhladit a zanechat vesmír tvořený jen elektromagnetickým zářením a ničím jiným,“ dodává vědec.

Ovšem vzhledem k tomu, že je vesmír plný galaxií, hvězd, planet i živých bytostí vytvořených z hmoty, je jasné, že tato představa musí být mylná. Existuje základní asymetrie, která upřednostnila hmotu před antihmotou a zabránila tomu, aby se vesmír stal pustou prázdnotou.

Barbara Maria Lataczová, vědkyně z CERNu, k tomu říká: „Snažíme se pochopit, proč existujeme.“ A doufají, že odpověď jim poskytne právě detailnější zkoumaní antiprotonů ve specializovaných laboratořích.

Více se dočtete v časopise 21. století číslo 3/2025, které vyšlo 13. února 2025.

Zdroj: The Guardian

Foto: DALL-E
Zdroje informací: The Guardian
Štítky:
Související články
Vesmír 19.4.2025
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzdálenějších koutů vesmíru, důkaz toho, že život na planetě Zemi není jen osamoceným výkřikem do tmy stále schází. Nedávný objev v atmosféře exoplanety K2-18b proto vzbudil […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz