Domů     Medicína
Mléčnými výrobky proti rakovině tlustého střeva

Zatím z nejasných důvodů stoupá nyní počet mladých lidí, zejména ve vyspělých zemích, kteří trpí rakovinou střev. Odborníci se domnívají, že za tím stojí příliš průmyslově zpracovaná strava, a tak hledají potraviny, které by mohly toto riziko zvrátit.

Podle nejnovějšího výzkumu jsou jimi například mléčné a jiné výrobky s obsahem vápníku..

Rakovina tlustého střeva a konečníku je třetí nejčastější rakovinou na světě. Ročně se objeví 2 miliony nových případů a jeden milion lidí jí podlehne. Navíc se očekává, že do roku 2040 dosáhne počet nových diagnóz 3,2 milionu za rok a počet obětí vzroste na 1,6 milionu ročně.

Znepokojivý je především nárůst postižených mezi mladšími lidmi po celém světě. Od roku 1990 do roku 2018 vzrostl jen v Británii počet lidí ve věku mezi 25 a 49 lety s touto diagnózou o 22 %.

Ačkoliv jsou tyto trendy znepokojivé, dobrou zprávou je, že až polovině případů rakoviny tlustého střeva lze předejít změnou stravy a životního stylu. Klíčové je udržování zdravé hmotnosti, konzumace dostatečného množství vlákniny, omezení pití alkoholu, pravidelná fyzická aktivita a vzdání se kouření.

To vše přispívá ke snížení rizika. Podle odborníků sehrává důležitou roli rovněž strava, protože jeden z pěti případů rakoviny tlustého střeva souvisí s nadměrnou konzumací červeného nebo zpracovaného masa.

Pozor na alkohol a červené maso

Již dřívější studie naznačovaly, že mléčné výrobky mohou pomoci předcházet rakovině střev, ale důkazy nebyly jednoznačné, proto se Keren Papierová, nutriční epidemioložka na Oxfordské univerzitě, rozhodla tomuto fenoménu věnovat podrobněji.

Ve své studii zanalyzovala údaje od více než 540 000 žen za období 17 let, aby v nich hledala indicie pro to, jak 97 potravin, nápojů a živin ovlivňuje riziko rakoviny střev. Našla přesvědčivé důkazy o tom, že vápník střeva před rakovinou chrání, zatímco alkohol a červené či zpracované maso její riziko zvyšují.

Každých 20 g alkoholu denně, což je velká sklenice vína, zvyšuje riziko rozvoje rakoviny střev o 15 %, každých 30 g červeného či průmyslově zpracovaného masa denně pak o 8 %. Oproti tomu 300 mg vápníku denně, což je množství nacházející se v půl litru mléka, je podle závěrů studie spojeno s o 17 % nižším rizikem rakoviny střev, přičemž nemléčné zdroje vápníku, jako je například obohacené sójové mléko, mají obdobný účinek.

Půl litru mléka denně

„Tato komplexní studie poskytuje robustní důkazy o tom, že mléčné výrobky mohou pomoci předcházet rakovině tlustého střeva a konečníku, a to především díky vápníku, který obsahují,“ shrnuje zjištění Papierová.

A dodává: „Vápník má podobný účinek v mléčných i nemléčných zdrojích, což naznačuje, že byl hlavním faktorem zodpovědným za snížení rizika rozvoje rakoviny o téměř pětinu.“ Studie se zaměřila na ženy po menopauze, její závěry by ale měly platit i pro muže a mladší dospělé.

„Myslíme si, že vápník může chránit před rakovinou tlustého střeva a konečníku tím, že se naváže na žlučové kyseliny a volné mastné kyseliny v tlustém střevě, což pomáhá snižovat jejich rakovinotvorný potenciál,“ říká k tomu Papierová.

Vzhledem k tomu, že právě tento typ rakoviny je na vzestupu u mladých lidí, je dobrou zprávou, že mu lze předcházet úpravou stravy. Vedle omezení množství alkoholu a červeného masa stačí denně vypít půl litru mléka, aby se riziko rozvoje tohoto zákeřného onemocnění snížilo téměř o pětinu.

Zdroj: The Guardian

Foto: Pixabay
Zdroje informací: The Guardian
Štítky:
Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz