Domů     Vesmír
Europa Clipper: Hledání druhé Rajské zahrady

V polovině října 2024 zahájila plavbu dlouhou 2,9 miliardy kilometrů mise v mnoha ohledech výjimečná. NASA nikdy nevyslala k planetárnímu průzkumu větší kosmickou loď. V současnosti je na cestě z jednoho vodního světa do druhého s cílem hledat indicie k zodpovězení otázky staré jako lidstvo samo: Jsme ve vesmíru sami?.

Mars zklamal. Navzdory všem očekáváním jeho dosavadní studium odhalilo, že pokud kdy hostil život, bylo to před miliardami let. Přesto není všem nadějím konec. Pokud se ve sluneční soustavě vyskytuje život v podobě, jaké známe, podle vědců to nemůže být jinde než na měsících plynných obrů.

Zraky jsou v tuto chvíli upřeny na Europu obíhající kolem Jupiteru. Co vše se odehrává pod pokličkou tlusté vrstvy vodního ledu, se mohou vědci zatím jen dohadovat. Právě to by měla mise Europa Clipper změnit. Nejsofistikovanější sada vědeckých přístrojů, jakou kdy NASA poslala do Jupiterova systému, má za cíl zjistit, zda by měsíc mohl být obyvatelný.

„Je to epická mise. Znamená pro nás šanci prozkoumat ne svět, který by mohl být obyvatelný před miliardami let, ale svět, který by mohl být obyvatelný dnes,“ uvedl vědecký pracovník programu Curt Niebur.

Vstříc zóně smrti

Za průzkumem jednoho z Jupiterových měsíců odstartovala 14. října 2024 sonda Europa Clipper, kterou do vesmíru z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vynesla raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX. Čeká ji dlouhá cesta.

Za šest let, v dubnu 2030, by měla doputovat k Jupiteru a z jeho blízkosti během dalších čtyř let 49krát obletět Europu. Právě u cíle sondu čeká nejnáročnější část úkolu. „Magnetické pole Jupiteru je 20 000krát silnější než zemské.

Je to v podstatě obří urychlovač částic,“ říká projektový manažer mise Jordan Evans. Radiační pásy obklopující plynného obra a mocné magnetické pole urychlují nabité částice na rychlost blížící se rychlosti světa a vytvářejí smrtící zónu pro nepřipravené kosmické lodě.

„Vyslání orbiteru kolem Europy kvůli radiačnímu prostředí znamená, že přežijete jen jeden až tři měsíce, než vás radiace zabije,“ uvedl Niebur. Aby se kosmická loď vyhnula jisté smrti, stráví celý rok úpravou trajektorie tak, aby během svých okružních letů strávila co nejméně času v oblastech s nejsilnější radiací. Tímto způsobem snad dokáže prodloužit svou životnost z měsíců na roky.

Nehledáme život, zatím

Mise poskytne podrobnou úroveň znalostí o Europě a jejím oceánu, jak ale NASA upozorňuje, není určena k nalezení definitivních důkazů o životě. Jejím hlavním vědeckým cílem je zjistit, zda pod povrchem Europy existují místa, která by mohla podporovat život.

Detekce života může přijít při pozdějších misích, zvažuje se například přistávací modul Europa Lander NASA. Koncept byl vypracován před lety a nyní se čeká na další financování. „Jsem si jistý, že to, co se Europa Clipper dozví, nás přiměje k návratu.

Nějaký druh přistávacího modulu je logický dalším krokem,“ uvedl Niebur, ačkoliv není pochyb, že prodrat se vrstvou ledu bude představovat obrovskou výzvu.

Více se dočtete v čísle 2/2025. 

Foto: FOTO: NASA/JPL-Caltech / Creative Commons / volné dílo
Zdroje informací: science.nasa.gov, space.com, livescience.com
Štítky:
Související články
Vesmír 19.4.2025
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzdálenějších koutů vesmíru, důkaz toho, že život na planetě Zemi není jen osamoceným výkřikem do tmy stále schází. Nedávný objev v atmosféře exoplanety K2-18b proto vzbudil […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz