Domů     Medicína
Výroba léků: Jak farmaceutický průmysl využívá přírodu?
Veronika Tyrková 18.12.2024

Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vyrábí léky? Práce vždy začíná v laboratoři, kde se zkoumá daná choroba a co na ni platí. K tomu ale vědecké týmy potřebují stále přírodu a její houby, rostliny či některé živočichy. .

 

Aby vyrobili vhodný lék, dá se použít chemický, ale také biologický proces. Člověk je až překvapen, jaké léky byly takto nalezeny. Ne vždy se ale extrakce vhodné sloučeniny a její zpracování hodí. Spíše naopak.

 

Farmacie a příroda

Mnoho současných léků je vlastně extrakt z bylinek. Cesta k výrobě nového léku začíná v laboratoři, kde výzkumníci s granty od farmaceutického průmyslu provedli základní výzkum k pochopení procesů, jež stojí za onemocněním.

Díky pochopení těchto procesů jsou identifikovány cíle pro správný způsob léčby. „Může se jednat o gen nebo protein, který nějak slouží v procesu nemoci, který by nová léčba mohla zasahovat, například blokováním esenciálního receptoru.” sdělují odborníci.

Po identifikaci potenciálního cíle výzkumníci hledají molekulu nebo sloučeninu, která na něj působí. Dříve hledali přírodní sloučeniny z hub, rostlin nebo mořských živočichů. Ty jim poskytují základ pro nové léky.

Dnes stále využívají poznatky získané studiem genetiky k vytvoření nových molekul za pomoci počítačů. Odhaduje se, že polovina léčiv na rostlinné bázi pochází z deštných pralesů. Dalším krokem si vědci ověřují, že získané molekuly jsou účinné a bezpečné.

Než vědecký tým přistoupí k testování na lidských subjektech, provádí testy pomocí buněk, počítačových modelů a na zvířatech.

Chemická cesta

Jsou dvě cesty výroby léků – chemická a biologická. Nejprve k té první. „Chemické látky, organické nebo anorganické, jsou smíchány dohromady a po sérii složitých chemických reakcí získáme lék, který má jedinečné farmakologické vlastnosti.” vysvětluje web rehabilitace.info.

Reakce probíhají v gigantických reakčních nádržích, kde jsou buď zahřívány nebo chlazeny, aby byly následně řízeně míchány. Po dokončení reakce se zbylé chemikálie vyvaří nadměrným zahříváním směsi. Výsledný produkt se zatím ochladí do krystalické nebo práškové formy.

Prášková či krystalická látka obsahuje aktivní farmaceutickou složku, jež se přenáší do další fáze – formulace léčiva. Za formulace se aktivní složka smíchá s vodou a pojivy v mixéru za vzniku léčivé sloučeniny.

Podle zvoleného způsobu se výsledná směs suší a lisuje do tablet, zpracovává na krémy a gely nebo plní do injekčních lahviček.

Čistota půl zdraví

To je ale jen část složité výroby léků. Musíme si uvědomit, že samotná výroba probíha v čistém a vysoce kontrolovaném prostředí. Pracovníci musí mít ve vyhrazeném prostoru zakryté vlasy i vousy a být oblečeni ve sterilním oděvu.

Ve výrobních halách je také důležité udržovat čistý vzduch bez částic a regulování teploty a vlhkosti. To je samozřejmě nesmírně energicky náročné a jen v Zentivě za rok 2022 vzrostly náklady na energii o 200 procent.

„Výroba pevných lékových forem je energeticky náročná. Ale problém nastává především u léčiv, která jsou na výrobu náročnější – třeba sterilní injekce, antibiotické masti nebo oční kapky. Tam už je to velký problém,“ vysvětluje šéf výroby pevných lékových forem společnosti Zentiva Matěj Kovář.

Stejně přísné hygienické podmínky panují ve výrobních linkách, kde se tablety balí do blistrů a poté do krabiček.

Více se dočtete v čísle 2/2025.

Autor: Stanislav Jalovec

Foto: Unsplash
Zdroje informací: vedavyzkum.cz, zentiva.cz, statistikaamy.csu.gov.cz
Související články
Medicína Zajímavosti 18.12.2024
Chrapot, nebo chcete-li nakřápnutý hlas, je běžným jevem, se kterým se většina z nás setkala. Po několika dnech by se však měl hlas začít vracet ke své obvyklé podobě. Pokud tomu tak není, je na místě zpozornět. Chronický chrapot, který přetrvává déle než několik týdnů, totiž může být varovným signálem těla, že se děje něco […]
Tým profesora Jana Havlíčka z katedry zoologie bude v rámci nového mezinárodního projektu zkoumat význam čichu novorozenců pro úspěšný začátek a udržení kojení. Úspěšné kojení je zásadní pro přežití, růst a zdraví dítěte. Světová zdravotnická organizace udává, že přibližně polovina matek na celém světě má potíže se zahájením kojení. Proto je po dobu prvních šesti […]
Medicína Zajímavosti 11.12.2024
Snaha bojovat s časem má mnoho podob, a jednou z těch nejmodernějších je vakcína namířená proti stárnutí. Jejím cílem jsou senescentní buňky. Jedná se o vysloužilé nebo poškozené buňky, u kterých selhal automatický mechanismus sebezničení. Obvykle si s nimi poradí imunitní systém, ten ale s věkem ochabuje. S tím, jak člověk stárne, se tyto „zombie“ […]
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách. Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat nové ohnisko […]
Anhedonie je snížená schopnost až neschopnost prožívat příjemné pocity. Zpravidla je spojována s depresí, vyskytnout se však může i u lidí trpících schizofrenií či Parkinsonovou chorobou. Občas ji ale zažívá většina z nás, když už je stresu, který musíme snášet, zkrátka příliš. Vědci nyní zjistili, co za tím vězí…. Schopnost radovat se či mít z […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz