Domů     Vesmír
Osud sluneční soustavy: Scénář „Mléčnomedy“ není nevyhnutelný
Veronika Tyrková 30.10.2024
FOTO: Unsplash

Více než 100 let víme, že se galaxie v Andromedě řítí k Mléčné dráze. Posledních 10 let málokdo pochyboval o tom, že jejich střet bude nevyhnutelný – o podobné galaktické kolize ostatně ve vesmíru není nouze.

Jak ale ukazuje nová studie, může existovat stejně velká šance, že se obě galaxie šťastně minou..

Pokud se vám příště bude zdát, že špatně vidíte do dálky, zkuste na noční obloze najít galaxii v Andromedě. Neměl by to být problém. I když je vzdálená 2,5 milionu světelných let, považuje se za nejvzdálenější věc viditelnou pouhým okem.

Už v roce 1912 americký astronom Vesto Slipher poprvé naznačil, že se pohybuje směrem k naší galaxii. Ve skutečnosti se řítí vesmírem rychlostí asi 110 km/s a na základě počítačových modelů a dat z vesmírných teleskopů došli vědci k závěru, že přibližně za 4,5 miliardy let do sebe narazí ve fatálním tanci plném prachu, asteroidů, planet a hvězd vrhaných do všech směrů.

Jak ale uvádějí autoři nové studie: „V současné době se prohlášení o blížícím se zániku naší galaxie zdají být značně přehnaná.“.

Kde kalkulačka nestačí

Osud možné kolize závisí na mnoha faktorech, z nichž část je neznámá a další část zase extrémně náročná na výpočet. Předně je třeba odhadnout pohyb galaxií, jejich hmotnost, sestávající krom hvězd i z prachu a neviditelné temné hmoty, nebo hustotu mezigalaktického prostředí, které je zdrojem tření.

Jak uvedl astronom Raja GuhaThakurta z Kalifornské univerzity: „Měření rychlosti pohybu jednotlivých hvězd v Andromedě se podobá měření rychlosti růstu lidských vlasů ze vzdálenosti Měsíce.“ Roli hraje také gravitační působení mnoha menších galaxií v lokální Místní skupině, kam jich vedle Andromedy a Mléčné dráhy patří nejméně další stovka a velká část zřejmě čeká na své objevení.

Ilustrace předpokládaného splynutí Mléčné dráhy a galaxie v Andromedě. FOTO: NASA, ESA / Creative Commons / volné dílo

Simulace za simulací

V nové studii vycházel mezinárodní tým evropských vědců, vedený Tillem Sawalem z Helsinské univerzity, z pozorování vesmírného dalekohledu Hubble a observatoře Gaia, jejichž data použili do simulací vyvinutých Institutem pro výpočetní kosmologii na Durhamské univerzitě v Anglii.

Zvolili ovšem trochu odlišný přístup. Neustálou změnou vstupních parametrů pokryli celou škálu proměnných a do výpočtů zahrnuli také dříve opomíjený faktor, a sice gravitační účinky sousedních menších galaxií.

Výsledky byly překvapivé. Jak uveřejnili v červenci 2024 v dosud nerecenzovaném článku: „Pravděpodobnost se blíží 50 %, že během příštích 10 miliard let nedojde ke splynutí Mléčné dráhy s Andromedou.“.

Nebezpečná přitažlivost

Sami autoři studie upozorňují na to, že nejde o poslední slovo ohledně potenciální fúze. Čekají na čtvrté zveřejnění dat z nedávno rekalibrovaného dalekohledu Gaia v roce 2026, které povede k lepším odhadům rychlosti a hmotnosti Mléčné dráhy.

Ať už budou prognózy sebepřesnější, poslední slovo bude mít nakonec stejně gravitace. Vlivem gravitačního působení dojde během desítek miliard let ke splynutí všech galaxií Místní skupiny v jednu supermasivní eliptickou galaxii.

Pokud bude rozpínání vesmíru nadále pokračovat stejným tepem, vše ostatní zmizí za horizontem událostí a monstrózní galaktický slepenec zůstane jediným obyvatelem viditelného vesmíru.

Štítky:
Související články
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Vědci objevili dosud nejvzdálenější galaxii podobnou Mléčné dráze. Disková galaxie přezdívaná REBELS-25 ukrývá struktury jako současné galaxie, přitom se na ni díváme v podobě, kterou měla pouhých 700 milionů let po vzniku vesmíru. To je překvapivé, protože podle našich současných znalostí o vzniku galaxií jsou rané galaxie na pohled chaotičtější. Galaxie, které vidíme dnes, urazily […]
Jednou z překážek obyvatelnosti Marsu je příliš nízká teplota jeho povrchu. Většina dosavadních plánů na její zvýšení zahrnovala přepravu obrovského množství různého materiálu ze Země, což by bylo velmi nákladné. Nyní však vědci přišli s mnohem levnější variantou, která by využívala marsovský prach… Mars je pro lidstvo zatím neobyvatelný. Předpokládá se, že se před miliardami […]
Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už od počátku svých prvních letů do kosmu. K tomu jim pomáhají nejrůznější, někdy i dost šokující, experimenty. Díky tomu dnes víme, jak působí mikrogravitace na lidské tělo či na tekutiny. Všechny tyto poznatky posouvají naše znalosti o vesmírném prostředí, které chce člověk do budoucna obývat dlouhodobě, stejně […]
V Německu otevřeli lunární simulátor za 45 milionů eur, díky kterému budou evropští astronauté testovat vše od 3D tisku obydlí z měsíčního prachu až po pěstování potravin v tamních podmínkách. Projekt, provozovaný Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Německým střediskem pro letectví a kosmonautiku (DLR), nemá ve světě obdoby –⁠ ani NASA podobné zařízení nevlastní. Simulátor […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz