Společnost OpenAI slaví. Nedávno totiž světu představila nový model umělé inteligence o1-preview, která dokáže uvažovat jako člověk. Namísto běžných situací by však měla najít uplatnění především v profesionální sféře..
Jedná se o první model z nové řady, který má ambici zlepšit schopnosti strojového uvažování a řešení složitých problémů – zejména v oblastech vědy, kódování nebo matematiky.
„Vycvičili jsme tyto modely, aby trávily více času promýšlením problémů, než zareagují, podobně jako by to udělal člověk. Prostřednictvím tréninku se učí zdokonalovat proces myšlení, zkoušet různé strategie a rozpoznávat své chyby,“ popsali zástupci OpenAI.
Pomalejší, za to přesnější
Podle prvotních testů vykazuje o1-preview lepší a podrobnější odpovědi, a to i na běžné otázky. Celý proces je však pomalejší. Model potřebuje klidně i několik desítek sekund, než začne odpovídat. Podle zástupců společnosti jde o daň za vyšší kvalitu a přesnost odpovědí.
Menší chybovost?
Společnost, o jejíž založení se zasadil mimo jiné i miliardář Elon Musk, zdůraznila, že o1-preview byl trénován s důrazem na proces myšlení podobný lidskému. Nové modely by tedy měly být schopné zkoumat různé strategie, odhalovat chyby a poskytovat přesnější odpovědi než jejich předchůdci.
Máme data!
Zatímco model GPT-4o správně vyřešil pouze 13 % úloh v kvalifikační zkoušce na Mezinárodní matematickou olympiádu, o1-preview dosáhl úspěšnosti 83 %. „Nový model je schopnější v řešení matematických testů než já sám, a to přesto, že jsem studoval matematiku na vysoké škole,“ uvedl ředitel výzkumu OpenAI Bob McGrew.
Cukr a bič?
Novinka je rovněž výsledkem inovativního přístupu k tréninku, který je založen na principu odměn a trestů. Právě takovým způsobem dochází podle odborníků k posilování učení.
Systém v jeho rámci analyzuje problémy krok za krokem, což vede k přesnějším výsledkům a lepší transparentnosti celého procesu. Uživatelé navíc mají možnost sledovat, jakým způsobem model přemýšlí a analyzuje jednotlivé kroky.