Domů     Technika
Digitální dvojčata olympioniků
Veronika Tyrková 11.9.2024
FOTO: Unsplash

Na letošní olympiádu lákali její organizátoři jako na hry poháněné inovacemi. A nešlo o plané řeči. Kromě nových světových rekordů a nezapomenutelných sportovních okamžiků představovala Paříž 2024 také defilé nejnovějších moderních technologií..

Organizátoři v Paříži posunuli vytvořením digitálních dvojčat téměř všech svých sportovišť tuto iniciativu na novou úroveň. Na hry se tak bude možná vzpomínat jako na sportovní událost, která zahájila éru interaktivního řízení akcí založeného na datech a vydláždila cestu k chytřejšímu a udržitelnějšímu plánování.

Ticho před bouří

Spolu s Aquatics Centre určeným pro vodní sporty je Le Bourget jediným sportovním zařízením, které bylo postaveno speciálně pro Paříž 2024. Zbrusu nový domov lezeckých závodů obsahuje pět lezeckých stěn a vnitřní i venkovní stěny pro rozcvičky sportovců a soutěžní akce.

Než se na něj, stejně jako na jakékoliv jiné sportoviště, vpustili diváci a sportovci a začala se psát olympijská historie, bylo třeba postarat se o jeho řádnou přípravu. Úprava světelných podmínek, vyhodnocení toku davu, umístění kamer pro optimální přenos – to vše donedávna vyžadovalo celý organizační tým pracující přímo na místě.

Pařížská sportovní událost ovšem využila speciální technologii britské společnosti OnePlan, díky které bylo možné velkou část toho obstarat třeba i z home office.

Virtuální dvojník

V zásadě jde o virtuální model, ať už zamýšleného nebo reálného fyzického předmětu, systému nebo procesu. Může se jednat o stroj i celé město. Jádrem digitálních dvojčat je sofistikovaná kombinace 2D, HD, leteckých a satelitních map.

Senzory umístěné na skutečném sportovišti sbírají data o počasí, osvětlení či ozvučení. Výsledkem je vysoce věrný interaktivní model, se kterým lze manipulovat v reálném čase. Například plánovat pozice a úhly kamer k zachycení těch nejlepších záběrů.

Jak uvedl technologický ředitel Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Ilario Corna: „Mohli jsme například předvídat, kde budeme potřebovat napájení, kde budeme muset umístit kamery – to vše, aniž bychom museli být pokaždé na místě.“.

Každý záběr se počítá

Technologie ale neusnadní práci jen organizátorům. Vědci z University of Virginia vytvořili digitální dvojčata pro plavecký tým, reprezentující na olympijských hrách USA.

Závodníky do speciálních obleků, nazývaných inerciální měřící jednotky, navlékají už od roku 2015. Se senzory rozprostřenými od zápěstí po kotníky následně sportovci procházejí řadou testů a generují soubor dat, který znázorňuje dopad každé rotace, šplouchnutí, tahu a kopu na jejich zrychlení.

Výsledkem je vytvoření digitálního dvojčete sportovce, zrcadlící jeho pohyby s přesností na milisekundy. „Nedávno jsme začali používat pokročilé senzory, které měří sílu generovanou rukama plavce. Tyto high-tech pásky měří tlakový rozdíl mezi dlaní a stranou ruky a odhalují směr síly.

Síla aplikovaná v jiném směru, než dopředu, je zbytečná síla,“ uvedli vědci z University of Virginia pod vedením profesora matematiky Kena Ono.

Související články
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Technika 28.6.2025
Led není jen voda v pevném skupenství, ale je to zároveň i záznamové médium budoucnosti. Vědci z Koreje, Číny a České republiky přišli s překvapivým způsobem, jak v ledu ukládat informace: skrze vzory vzduchových bublinek vznikajících při mrznutí. Ve studii zveřejněné v časopise Cell Reports Physical Science badatelé představili techniku, která by se bez nadsázky […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Objevy Technika 16.6.2025
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropskými pracovišti v oborech informatiky a robotiky. Největšího úspěchu dosáhli v oblasti počítačového vidění (Computer Vision), kde se v hodnocení za období 2020–2025 umístili na 6. místě v Evropě, a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz