Domů     Medicína
Dorůstání zubů: Do šesti let i u vašeho stomatologa?
FOTO: Unsplash.com

Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem.

Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. .

Nějakou formou bezzubosti trpí na celém světě miliony lidí. Ne vždy za ním stojí faktor prostředí či nesprávná ústní hygiena. Může jít také o důsledek vrozeného nedostatku zubů, který postihuje asi 1 % lidí.

Ztráta zubu by ovšem brzy nemusela představovat celoživotní problém, ale jen dočasnou nepříjemnost. Naději skýtá slibný lék, který vstupuje do další fáze klinických testů. Půjde-li vše podle plánu, vědci doufají, že k dispozici stomatologům by mohl být od roku 2030.

Nepolapitelná regenerace

Po celá léta se vědci pokoušeli rozluštit kód genetické exprese, která umožňuje zvířatům, jako jsou například žraloci, neustálý růst zubů. Aplikovat jej na člověka se ale nedařilo. Posledních 20 let se tímto problémem zabývá také japonský molekulární biolog a stomatolog Katsu Takahashi.

„Představa pěstování nových zubů je snem každého zubaře. Pracuji na tom od té doby, kdy jsem byl postgraduálním studentem. A věřil jsem tomu, že se mi to podaří,“ uvedl vědec. Naděje svitly už loňský rok.

Tehdy vědci z Výzkumného centra v Osace oznámili, že se jim pomocí nového léku úspěšně podařilo obnovit nové zuby po myších také u fretek, a to bez významných vedlejších účinků.

O fretkách a lidech

Klíčem k úspěchu se ukázala být monoklonální protilátka proti genu USAG-1, kterou v roce 2021 objevili vědci z Kjótské univerzity. Blokování interakce USAG-1 s jinými proteiny spouští růst nových zubů v těle, a lék tento gen deaktivuje.

„Věděli jsme, že potlačení USAG-1 prospívá růstu zubů. Nevěděli jsme, zda to bude stačit,“ uvedl Takahashi. Stačilo. Zvířatům vyrostl sedmý přední zub, který měl stejný tvar a složení jako jeho sousedé.

Fretky jsou stejně jako lidé difyodontní živočichové, i jim rostou zuby ve dvou sadách. Je nasnadě, že co funguje u fretky, může selhávat u člověka, vědci ale zůstávají optimističtí. „Protein USAG-1 má vysokou aminokyselinovou homologii 97 % mezi různými živočišnými druhy, včetně lidí, myší a bíglů,“ uvedli vědci, přestože o testech na bíglech zatím nepadlo ani slovo.

Cíl je blízko

Lék nyní vstupuje do další fáze nezbytné před jeho uvedením do praxe. V září započala v Kjótské univerzitní nemocnici 11 měsíců trvající studie, v rámci které podstoupí intravenózní léčbu 30 mužů ve věku 30–64 let s alespoň jedním chybějícím zubem.

Jako další přijdou na řadu předškolní pacienti, kterým chybí alespoň čtyři zuby v důsledku vrozených příčin. Třetí studie se zaměří na starší dospělé, kterým pro změnu chrup prořídl vlivem faktorů prostředí.

I když se léčba v současné době zaměřuje převážně na pacienty s vrozenou vadou zubů, Takashashi doufá, že brzy bude dostupná pro každého, kdo o zub přišel, a to v jakémkoliv věku.

Související články
Koleno je nejsložitějším kloubem v lidském těle. V dnešní době se řada lidí potýká s jeho bolestmi, přičemž její úplně nejčastější příčinou je artróza, která trápí až tři čtvrtiny lidí po padesátce a stále častěji se objevuje i u lidí po třicítce. Co tkví za nárůstem výskytu těchto bolestí? Kolenní kloub spojuje stehenní kost, holenní […]
Narození zdravého dítěte není zdaleka taková samozřejmost, jak by se mohlo zdát. Jen zhruba každé třetí počaté lidské embryo je schopno dát vzniknout těhotenství, které je zakončeno příchodem dítěte na svět. Nejranější fáze lidského života jsou totiž plné překážek, které ne každý zárodek dovede překonat. Aktuální výzkum českých vědců publikovaný v prestižním vědeckém časopise Nature Communications […]
Pokud dostanete do ruky výsledek z vyšetření krve, pak vás asi bude zajímat jen to, jestli máte skupinu A, B, AB nebo 0. Pro medicínu je to ale naprosté minimum. Když budete potřebovat transfuzi, budou lékaři chtít znát i váš Rh faktor a vliv mívá i méně známý krevní systém Kell.   I to jsou stále […]
Rakovina je na vzestupu, v řadě vyspělých zemí překonává co do počtu obětí i ty, kteří zemřou na onemocnění srdce. V poslední době přibývá zejména mladých lidí, kteří trpí nejrůznějšími typy rakoviny. Příčin je pravděpodobně více, podle odborníků se na tom však významně podílí zejména strava. Co jíst či nejíst, abychom snížili riziko rozvoje rakoviny? […]
Při srpkovité anémii mají červené krvinky odlišný tvar, místo promáčknutých piškotů jsou to protažené srpky, což omezuje množství kyslíku, které jsou schopné přenášet. Onemocnění s sebou přináší řadu život ohrožujících komplikací. Léčba existuje, ale je riziková a finančně náročná. Vědci však nyní zřejmě narazili na jednodušší způsob, jak nemoc vyléčit. Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz