Domů     Medicína
Češi navrhli přístroj, který usnadní sledování postupu léčby rakoviny štítné žlázy
Zdroj: ADVACAM

Kolem 1200 lidí v České republice a 300 000 celosvětově postihne každý rok rakovina štítné žlázy. Trpí jí především ženy, ale nevyhýbá se ani mužům, a věk nemocných se navíc snižuje. Komplikací této nemoci je fakt, že se ráda vrací, a to i po řadě let od vyléčení. Účinnější léčbu by mohl pomoci zajistit český přístroj ThyroPIX.

Pokud je diagnostikován nádor štítné žlázy, přistupuje se k jeho chirurgickému odstranění. Následně většinou probíhá terapie radiojódem. I po operaci totiž většinou zůstanou v krku pacienta nepatrné zbytky nádorové tkáně a ty je potřeba odstranit, aby nedošlo k návratu onemocnění.

Pacienti proto dostávají radioaktivní izotop jódu, který se ve štítné žláze přirozeně akumuluje, postižené místo lokálně ozáří a eliminuje tak rakovinové bujení.

Terapie radioaktivním jódem

Tato terapie musí proběhnout do dvou měsíců od operace a je účinná pouze u zbytků nádorů, které si zachovaly schopnost akumulovat jód. Problémem je, že aktuálně používané přístroje, sloužící k monitorování účinku radioaktivních léčiv, nejsou dostatečně přesné.

„Fyzikálně nejsou dnes běžně používané přístroje schopné mít takové rozlišení pro jód 131,“ vysvětluje klinická radiologická fyzička Fakultní nemocnice v Motole Tereza Kráčmerová.

Zdroj: ADVACAM

A dodává: „Vidíme tam několik skvrn, ale se špatným prostorovým rozlišením nejsme schopní přesně určit jejich polohu. Vyšetření navíc trvá dlouhou dobu, přibližně 20 minut.“ Proto vznikl projekt ThyroPIX, jehož cílem bylo vyvinout unikátní přístroj, který by umožnil přesné monitorování účinku radiofarmak a minimalizaci jejich případných nežádoucích účinků.

Na jeho vývoji se podílela 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Fakultní nemocnice Motol, Český metrologický ústav a tuzemské inovativní firmy Radalytica a ADVACAM.

Jediný svého druhu

Přístroj ThyroPIX se pomocí robotického ramene dostane blíže ke snímanému místu, díky čemuž jej dokáže přesněji zabrat, a to vždy stejně i při opakovaných vyšetřeních. Stroj má v sobě zabudované částicové kamery, vyráběné společností ADVACAM, které díky nově vyvinuté metodice pro využití takzvaného Comptonova rozptylu umí určit směr a energii každé jednotlivé přicházející částice ionizujícího záření.

To umožňuje získat podrobné informace o tvaru a velikosti zbytků štítné žlázy, a ověřit tak distribuci a účinek radioaktivního jógu v těle pacienta.

Stěžejní je rovněž software, který vědci v rámci projektu vyvinuli. Až v počítači se získaná data mění na snímek s viditelnými pozůstatky nádoru. Testování přístroje probíhalo v Centru pokročilého preklinického zobrazování 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy „Hlavní výhoda ThyroPIXu spočívá v tom, že nabízí standardizaci vyšetření, široké zorné pole a vyšší senzitivitu než jiné přístroje,“ říká přednosta centra Luděk Šefc a doplňuje:

„Skvělá je také kompaktnost a s ní spojená mobilita přístroje. Díky ní je možné pacienta vyšetřit přímo na lůžku.“ Nyní autoři přístroje hledají průmyslového partnera, který by ThyroPIX přinesl na trh jako hotový produkt a umožnil jeho využití u pacientů, kteří jej potřebují.

Štítky:
Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz