Vědci dosáhli dalšího významného pokroku směrem k dlouho hledanému cíli diagnostikovat Alzheimerovu chorobu pomocí jednoduchého krevního testu. Tým švédských výzkumníků oznámil, že jejich krevní test byl výrazně přesnější než lékařské interpretace kognitivních testů a CT skenů..
Studie, která byla zveřejněna v časopise JAMA, došla k závěru, že krevní test správně identifikoval, zda pacienti s problémy s pamětí měli Alzheimerovu chorobu, přibližně v 90 % případů.
Specialisté na demenci, kteří používali standardní metody, jako je třeba odběr mozkomíšního moku, byli přesní v 73 % případů, zatímco praktičtí lékaři, kteří tyto metody používali, se trefili jen ve 61 % případů.
Odborníci zdůraznili, že krevní testy by měly být jen jedním krokem v procesu screeningu a, co je nejdůležitější, by měly být používány pouze u lidí s paměťovými ztrátami a jinými příznaky kognitivního úpadku.
To znamená, že ne u lidí, kteří jsou kognitivně zdraví, k předpovědi, zda se u nich rozvine Alzheimerova choroba. „Pokud byste detekovali patologii Alzheimerovy choroby u osoby bez kognitivního úpadku, nemáme žádné terapie, které bychom mohli nabídnout,“ řekl profesor klinického výzkumu paměti na Univerzitě v Lundu ve Švédsku a hlavní autor studie Oskar Hansson.
Patologie Alzheimerovy choroby se může začít rozvíjet asi 20 let před jakýmikoli příznaky, ale někdy se demence nerozvine, nebo lidé zemřou z jiných příčin dříve, než se demence objeví. S ohledem na to Hansson uvedl, že existuje „riziko úzkosti a dalších reakcí, psychologických reakcí na výsledek takového testu“.
Foto: Archiv