Domů     Příroda
Drony jako nástroj boje s komáry
Zdroj: WikiCommons by Muhammad Mahdi Karim

Komár je právem nazýván „nejnebezpečnějším zvířetem na světě“. Je totiž přenašečem řady nebezpečných onemocnění. Ročně má tento malý krvežíznivý a dotěrný hmyz na svědomí více než 700 000 lidských životů. Na Floridě se ale rozhodli s komáry zatočit..

Ve Spojených státech bojují především s komárem tropickým či egyptským (Aedes aegypti). Tento 4 až 7 milimetrů dlouhý, tmavý komár s bílými tečkami pochází z Afriky, odkud se do Nového světa rozšířil prostřednictvím obchodu s otroky.

Nyní se vyskytuje v tropických, subtropických a mírných oblastech po celém světě. Jsou přenašeči nebezpečných nemocí, jako je žlutá zimnice, horečka dengue, chikungunya či virus zika.

Krvežíznivý a nemoci přenášející komár

Zatímco komáří samci se živí ovocem, samice potřebují sát krev zvířat, aby u ní došlo ke zrání vajíček. Svoji oběť lokalizuje podle vydechovaného oxidu uhličitého. Silně je přitahuje lidský pot. Vejce kladou komáří samičky do vody, na rozdíl od jiných druhů jsou vajíčka tropického komára od sebe oddělena, brzy po nakladení dojde k jejich zčernání.

Larvy se živí bakteriemi a rostou po dobu několika týdnů, poté se dostanou do stádia kukly.

Zatímco dospělý komár žije, v závislosti na podmínkách, asi 4 týdny, vajíčka mohou být životaschopná více než rok v suchém stavu, což umožňuje komárů i po chladné zimě či suchu obnovit své populace.

Jihovýchodní pobřeží americké Floridy pokrývají rozlehlé parky a špatně přístupné mokřady, které jsou jako komáří líheň ideální. Dříve trávili pracovníci, kteří měli na starosti provádění postřiku proti komárům, celé dny prosekáváním hustých porostů a brodění se bahnem, aby se dostaly do obtížně přístupných oblastí, kam komáři kladli vajíčka.

Zdroj: DALL-E

Efektivnější než člověk, levnější než letadlo

Nyní je vše jinak, v boji s komáry v těžko přístupných oblastech pomáhají lidem drony. Dron s nákladem asi 7 kilogramů postřiku dokáže na jeden let pokrýt přibližně 12 000 metrů čtverečních, což šetří čas, peníze i snižuje zátěž pracovníků, kteří dříve postřik museli aplikovat ručně.

Poprvé je v okrese Broward County začali používat před více než dvěma lety, zpočátku ale pouze k monitoringu oblastí, ve kterých je potřeba postřik provádět. Od roku 2023 drony provádějí i postřikování.

Na rozdíl od lidí jsou drony výkonnější, oblast o rozloze 0,5 km2 ošetří dron za 4 hodiny, člověku by to trvalo dva až čtyři dny. Oproti letadlům a helikoptérám jsou drony méně nákladné, navíc nejsou tak hlučné.

Jejich použití lze také lépe lokalizovat, proto jsou drony využívány i k rozstřikování herbicidů na polích. Pilotní program na Floridě prokázal „významné snížení počtu komárů“, je tak možné, že se drony uplatní jako zbraň proti komárům i jinde.

Štítky:
Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz