Domů     Objevy
Jednička mezi 30 miliony. Roman Pavela z VÚRV patří mezi nejlepší vědce na světě
Jan Zelenka 6.6.2024
Doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D, foto: VÚRV

Docent Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., a náš stálý spolupracovník, byl kalifornskou společností ScholarGPS zařazen do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Data ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím, bez autocitací.

Roman Pavela tak patří mezi 0,05 % nejlepších vědců na světě. V oboru „Industrial crop“ je celosvětovou jedničkou, v oboru „Environmentally friendly“ obsadil skvělé 20. místo.

Jsme pyšní a rádi, že plodné publikační výsledky a kvalita práce docenta Pavely byly oceněny,“ těší RNDr. Mikuláše Madarase, ředitele Výzkumného ústavu rostlinné výroby. „Na práci našich výzkumníků jsme hrdí.

I přes nelehké podmínky se nám opakovaně daří uspět v mezinárodní vědecké komunitě, z laboratoří přenášet výsledky do praxe a vědecké poznatky popularizovat.“.

Publikace a citace. graf: ScholarGPS

200 milionů publikací a miliardy citací

Titul Highly Ranked Scholars je udělován výzkumníkům za výjimečný výkon v jejich oborech, společnost zhodnotila pomocí umělé inteligence více než 200 milionů publikací s 3 miliardami citací od více než 30 milionů vědců z 55 tisíc institucí.

Doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D., patří mezi mezinárodně uznávané vědce v oblasti výzkumu rostlinných biologicky aktivních látek. Výzkumnému ústavu rostlinné výroby, kde pracuje, se daří získané poznatky implementovat do praxe v podobě mnoha výrobků celospolečenské relevance.

Index Romana Pavely, graf: ScholarGPS

Na vrcholu žebříčků vysoce citovaných vědců se Roman Pavela objevuje pravidelně. Je rovněž nositelem ocenění Česká hlava (2013) za vývoj environmentálně bezpečných přípravků na ochranu rostlin nebo Zlatý klas (2x 2021 a 2023) za adaptogenní nápoje Erebos a ImmuRelax a sirup Růžový květ, při jehož vývoji byl nově objevený proces konzervace zastudena nazván na jeho počest pavelace.

Kromě hodnotných vědeckých výsledků patří doc. Pavela i mezi osobnosti vědy, které se snaží výzkum popularizovat a přiblížit jej pokud možno co nejširší veřejnosti. Popularizuje především využívání bylin v potravinářství a v prevenci různých onemocnění.

Propaguje rovněž dlouhodobě oblast vědy, která bývala mediálně opomíjena, a to odvětví praktického využití rostlinných biologicky aktivních látek v podobě přípravků na ochranu rostlin a jejich skloubení s ekologickými principy pěstování.

Související články
Evropská unie učinila další krok směrem k posílení evropské kvantové výpočetní infrastruktury podpisem smlouvy na pořízení kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice, konkrétně v IT4Innovations národním superpočítačovém centru v Ostravě, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Smlouva byla podepsána mezi Společným evropským podnikem pro vysoce výkonné počítání (EuroHPC JU) […]
Co je hořké, to se nejí. Tento reflex v sobě máme hluboce zakořeněný. Asi třetina lidí však nevnímá určitý typ hořkosti. Můžou za to geny, které zásadně ovlivňují i další chutě. Jídlo přináší požitek, ale někdy také riziko. Proto nás příroda vybavila chuťovými a čichovými receptory, které mají za úkol včas odhalit jedovatou a zkaženou potravu. […]
Narození zdravého dítěte není zdaleka taková samozřejmost, jak by se mohlo zdát. Jen zhruba každé třetí počaté lidské embryo je schopno dát vzniknout těhotenství, které je zakončeno příchodem dítěte na svět. Nejranější fáze lidského života jsou totiž plné překážek, které ne každý zárodek dovede překonat. Aktuální výzkum českých vědců publikovaný v prestižním vědeckém časopise Nature Communications […]
Suché akademické definice říkají: Priming je experimentální rámec, ve kterém zpracování počátečního stimulu ovlivní odpověď na stimul následující. Jak tuto obtížně stravitelnou větu pochopit? Představte si, že uvidíte na dovolené v Maroku varování před hady. Jdete si tak křovinatou krajinou v podhůří Atlasu, když v tom sebou trhnete – zahlédli jste hada! Vzápětí se ale zasmějete – jednalo […]
Výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity popsal strukturu a replikační cyklus bakteriofága, který si dokáže bez problémů poradit s bakterií, proti níž přestávají působit existující antibiotika. Je to obrovská naděje pro lidi s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním, jimž hrozí vážné infekce. Bakteriofágy jsou viry, které se množí v bakteriálních buňkách. Když […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz