Domů     Objevy
Nový rekord: Květen byl 12. po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Jan Zelenka 6.6.2024
Zdroj: Pixabay

Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, zveřejnila data o teplotě ve světě. A není to hezké čtení. Květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný měsíc na základě údajů ERA5.

Měsíční anomálie globální přízemní teploty vzduchu (°C) ve vztahu k období 1850–1900 od ledna 1940 do května 2024, vynesené jako časové řady pro po sobě jdoucí 12měsíční období od června do května následujícího roku. Posledních 12 měsíců (červen 2023–květen 2024) je znázorněno tlustou červenou čarou, zatímco všechny ostatní roky tenkými čarami stínovanými podle dekády, od modré (40. léta 20. století) po cihlově červenou (2020). Zdroj dat: ZDROJ DAT: ERA5. Kredit: C3S/ECMWF.

Dvanáctiměsíční rekord je potvrzen ve stejnou dobu, kdy Světová meteorologická organizace (WMO) a britský Meteorologický úřad zveřejňují své roční až dekádové aktualizace klimatických předpovědí, které shrnují roční až dekádové předpovědi těchto institucí pro blízkou budoucnost na období 2024–2028. Z této zprávy kromě mnoha dalších zjištění vyplývá, že je pravděpodobné, že alespoň jeden z příštích pěti let bude nejteplejší v historii měření a překoná rok 2023.

„Je šokující, ale ne překvapivé, že jsme dosáhli této dvanáctiměsíční série. Ačkoli tato série rekordních měsíců bude nakonec přerušena, celkový podpis klimatických změn zůstává a v dohledu není žádný náznak změny trendu,“ říká Carlo Buontempo, ředitel společnosti C3S. „V posledních letech se v Evropě objevují velmi vysoké teploty.

Žijeme v bezprecedentní době, ale máme také bezprecedentní dovednosti v monitorování klimatu, což nám může pomoci informovat o našich opatřeních,“ dodává.

Buontempo, jehož jméno v překladu zní „dobrý čas“, ale dobré časy nepredikuje. Podle něj na tuto šňůru nejteplejších měsíců budeme ještě vzpomínat jako na relativně chladné. „Pokud se nám ale podaří stabilizovat koncentrace skleníkových plynů v atmosféře ve velmi blízké budoucnosti, mohli bychom se k těmto „chladným“ teplotám vrátit do konce století.“.

Dvanáctiměsíční klouzavé průměrné anomálie globální průměrné přízemní teploty vzduchu vzhledem k předindustriálnímu průměru 1850–1900 na základě měsíčních hodnot od ledna 1940 do května 2024. Zdroj dat: ZDROJ DAT: ERA5. Kredit: C3S/ECMWF.

Údaje služby Copernicus o změnách klimatu za květen ukazují, že:

• Průměrná globální teplota v květnu 2024 byla o 1,52 °C vyšší než předindustriální průměr z let 1850–1900, což představuje 11. po sobě jdoucí měsíc (od července 2023) s teplotou 1,5 °C nebo vyšší.

• Průměrná globální teplota za posledních 12 měsíců (červen 2023 – květen 2024) je nejvyšší v historii měření, a to o 0,75 °C nad průměrem let 1991-2020 a o 1,63 °C nad průměrem let 1850–1900 před průmyslovou revolucí.

Související články
Docent Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., a náš stálý spolupracovník, byl kalifornskou společností ScholarGPS zařazen do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Data ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím, bez autocitací. Roman Pavela tak patří mezi 0,05 % nejlepších vědců na […]
Vědci z americké Purdue University nyní zveřejnili informaci, že kancelářské budovy chrlí do svého okolí tzv. těkavé organické sloučeniny neboli VOC. Ty jsou známé tím, že mohou poškozovat nejen lidské zdraví, ale také ozonovou vrstvu… V rámci výzkumu byla provedena přímá měření toho, jak vypadá výměna znečišťujících látek mezi budovou a jejím okolím, přičemž byly […]
Hvězda se začíná bortit do sebe pod vlastní vahou. Vytvoří útvar nepředstavitelně veliký, s galaktickou gravitací a nepopsatelnou hustotou, který dokáže deformovat i časoprostor. Černou díru. Co je uvnitř? Nejbolestivější smrt, kterou NASA poprvé simulovala… I ty nejlepší teleskopy při pohledu na černé díry dohlédnou jen k hranici zvané horizont událostí, protože potřebují detekovat nějaké elektromagnetické […]
Mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byli vědci z Českého centra pro fenogenomiku a laboratoře transgenních modelů nemocí Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV, odhalil nové poznatky o poruše vývoje zubů (amelogenesis imperfecta), která ovlivňuje zdraví zubů u pacientů s autoimunitním onemocněním. Studie uveřejněná v časopise Nature vrhá světlo na málo známé stavy amelogenesis […]
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocnění, nemocí srdce a onemocnění dýchacích cest. Celkem ve zdravotnických zařízeních po celé republice probíhá 481 těchto hodnocení, jež zdravotnickému systému ušetřila více než jeden a půl […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz