Domů     Objevy
Jednička mezi 30 miliony. Roman Pavela z VÚRV patří mezi nejlepší vědce na světě
Jan Zelenka 6.6.2024
Doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D, foto: VÚRV

Docent Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., a náš stálý spolupracovník, byl kalifornskou společností ScholarGPS zařazen do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Data ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím, bez autocitací.

Roman Pavela tak patří mezi 0,05 % nejlepších vědců na světě. V oboru „Industrial crop“ je celosvětovou jedničkou, v oboru „Environmentally friendly“ obsadil skvělé 20. místo.

Jsme pyšní a rádi, že plodné publikační výsledky a kvalita práce docenta Pavely byly oceněny,“ těší RNDr. Mikuláše Madarase, ředitele Výzkumného ústavu rostlinné výroby. „Na práci našich výzkumníků jsme hrdí.

I přes nelehké podmínky se nám opakovaně daří uspět v mezinárodní vědecké komunitě, z laboratoří přenášet výsledky do praxe a vědecké poznatky popularizovat.“.

Publikace a citace. graf: ScholarGPS

200 milionů publikací a miliardy citací

Titul Highly Ranked Scholars je udělován výzkumníkům za výjimečný výkon v jejich oborech, společnost zhodnotila pomocí umělé inteligence více než 200 milionů publikací s 3 miliardami citací od více než 30 milionů vědců z 55 tisíc institucí.

Doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D., patří mezi mezinárodně uznávané vědce v oblasti výzkumu rostlinných biologicky aktivních látek. Výzkumnému ústavu rostlinné výroby, kde pracuje, se daří získané poznatky implementovat do praxe v podobě mnoha výrobků celospolečenské relevance.

Index Romana Pavely, graf: ScholarGPS

Na vrcholu žebříčků vysoce citovaných vědců se Roman Pavela objevuje pravidelně. Je rovněž nositelem ocenění Česká hlava (2013) za vývoj environmentálně bezpečných přípravků na ochranu rostlin nebo Zlatý klas (2x 2021 a 2023) za adaptogenní nápoje Erebos a ImmuRelax a sirup Růžový květ, při jehož vývoji byl nově objevený proces konzervace zastudena nazván na jeho počest pavelace.

Kromě hodnotných vědeckých výsledků patří doc. Pavela i mezi osobnosti vědy, které se snaží výzkum popularizovat a přiblížit jej pokud možno co nejširší veřejnosti. Popularizuje především využívání bylin v potravinářství a v prevenci různých onemocnění.

Propaguje rovněž dlouhodobě oblast vědy, která bývala mediálně opomíjena, a to odvětví praktického využití rostlinných biologicky aktivních látek v podobě přípravků na ochranu rostlin a jejich skloubení s ekologickými principy pěstování.

Související články
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Na dně moře u japonského pobřeží bylo objeveno gigantické naleziště klíčových prvků pro výrobu baterií do elektromobilů, ložisko niklu a kobaltu. První vrty u ostrova Minami-Torišima budou zahájeny příští rok. Využívání ložiska v průmyslovém měřítku má být zahájeno v roce 2026. Podle nadace The Nippon Foundation, která v posledních měsících zkoumala mořské dno u ostrova […]
Bezmála tři století víme, že blesk je elektrický výboj. Stále ale není jasné, jak přesně vzniká, a není možné jej předpovědět. Přispět k vyřešení bouřkové hádanky by mohl model elektrizace oblačnosti, na jehož vývoji pracuje Jana Popová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Většinou blesky vznikají v bouřkovém oblaku, který se nazývá cumulonimbus. Známe ho […]
V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších superpočítačů světa. Teď český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Výzkumných projektů bylo za dobu provozu Salomonu v období 15. září 2015 až 13. prosince 2021 celkově 1 085, spotřebovaly celkem 1 024 milionů jádrohodin výpočetního času a […]
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červi. Prý jsou jedovatí. Prý pouhý dotyk může lidem způsobit zdravotní obtíže. Mnohoštětinatec Hermodice carunculata, přezdívaný jako ohnivý červ kvůli zbarvení, způsobil […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz