Domů     Objevy
Jednička mezi 30 miliony. Roman Pavela z VÚRV patří mezi nejlepší vědce na světě
Jan Zelenka 6.6.2024
Doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D, foto: VÚRV

Docent Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., a náš stálý spolupracovník, byl kalifornskou společností ScholarGPS zařazen do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Data ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím, bez autocitací.

Roman Pavela tak patří mezi 0,05 % nejlepších vědců na světě. V oboru „Industrial crop“ je celosvětovou jedničkou, v oboru „Environmentally friendly“ obsadil skvělé 20. místo.

Jsme pyšní a rádi, že plodné publikační výsledky a kvalita práce docenta Pavely byly oceněny,“ těší RNDr. Mikuláše Madarase, ředitele Výzkumného ústavu rostlinné výroby. „Na práci našich výzkumníků jsme hrdí.

I přes nelehké podmínky se nám opakovaně daří uspět v mezinárodní vědecké komunitě, z laboratoří přenášet výsledky do praxe a vědecké poznatky popularizovat.“.

Publikace a citace. graf: ScholarGPS

200 milionů publikací a miliardy citací

Titul Highly Ranked Scholars je udělován výzkumníkům za výjimečný výkon v jejich oborech, společnost zhodnotila pomocí umělé inteligence více než 200 milionů publikací s 3 miliardami citací od více než 30 milionů vědců z 55 tisíc institucí.

Doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D., patří mezi mezinárodně uznávané vědce v oblasti výzkumu rostlinných biologicky aktivních látek. Výzkumnému ústavu rostlinné výroby, kde pracuje, se daří získané poznatky implementovat do praxe v podobě mnoha výrobků celospolečenské relevance.

Index Romana Pavely, graf: ScholarGPS

Na vrcholu žebříčků vysoce citovaných vědců se Roman Pavela objevuje pravidelně. Je rovněž nositelem ocenění Česká hlava (2013) za vývoj environmentálně bezpečných přípravků na ochranu rostlin nebo Zlatý klas (2x 2021 a 2023) za adaptogenní nápoje Erebos a ImmuRelax a sirup Růžový květ, při jehož vývoji byl nově objevený proces konzervace zastudena nazván na jeho počest pavelace.

Kromě hodnotných vědeckých výsledků patří doc. Pavela i mezi osobnosti vědy, které se snaží výzkum popularizovat a přiblížit jej pokud možno co nejširší veřejnosti. Popularizuje především využívání bylin v potravinářství a v prevenci různých onemocnění.

Propaguje rovněž dlouhodobě oblast vědy, která bývala mediálně opomíjena, a to odvětví praktického využití rostlinných biologicky aktivních látek v podobě přípravků na ochranu rostlin a jejich skloubení s ekologickými principy pěstování.

Související články
Objevy Příroda 19.6.2025
Česká republika se může pochlubit unikátní kryobankou rostlin, která již více než 20 let hraje klíčovou roli v ochraně genetické rozmanitosti ohrožených, vzácných, krajových či hospodářsky významných plodin. Rostlinné poklady naší země jsou v tomto specializovaném zařízení uchovávány pro další generace v kapalném dusíku při teplotách -196 °C. Českou kryobanku spravuje CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského […]
Objevy Technika 16.6.2025
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropskými pracovišti v oborech informatiky a robotiky. Největšího úspěchu dosáhli v oblasti počítačového vidění (Computer Vision), kde se v hodnocení za období 2020–2025 umístili na 6. místě v Evropě, a […]
Historie Objevy 12.6.2025
Jak mohl skutečně vypadat svatý Václav? Na to se pokusil odpovědět mezinárodní tým vědců, který za pomoci nejmodernějších forenzních technik vytvořil digitální rekonstrukci podoby slavného českého knížete a světce. Využili k tomu lebku uloženou v rámci Svatovítského pokladu v Praze, přičemž výsledky svého výzkumu zveřejnili v odborném časopise Heritage. Na projektu se podíleli odborníci z […]
Medicína Objevy 9.6.2025
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu. Na otázku, jaký je její recept na […]
Ve světě mikroorganismů platí tvrdá pravidla: přežít, množit se, přizpůsobit. A přesto, právě tam, kde bychom čekali jednoduchost a sobectví, nacházíme překvapivou složku spolupráce. Nejnověji se o to postaral objev tzv. multicelulárních magnetotaktických bakterií (MMB) – mikroskopických tvorů, kteří se dokážou orientovat podle magnetického pole Země a žít jen tehdy, jsou-li součástí kolonie. Když spolupráce […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz