Vědci z americké Purdue University nyní zveřejnili informaci, že kancelářské budovy chrlí do svého okolí tzv. těkavé organické sloučeniny neboli VOC. Ty jsou známé tím, že mohou poškozovat nejen lidské zdraví, ale také ozonovou vrstvu….
V rámci výzkumu byla provedena přímá měření toho, jak vypadá výměna znečišťujících látek mezi budovou a jejím okolím, přičemž byly využity nejcitlivější dostupné měřicí přístroje. Výsledkem bylo zjištění, že budovy uvolňují do okolí více znečištění, než se dostává dovnitř.
Dosud nepochopeno
Vliv výměny vzduchu mezi vnitřním a venkovním ovzduším na znečištění ovzduší ve městech je podle odborníků velice nepochopenou záležitostí, a to zejména u moderních budov, které jsou vybaveny systémy vytápění, větrání a klimatizace, jež jsou známé pod zkratkou HVAC.
Jejich primárním úkolem je zajistit lepší kvalitu vzduchu uvnitř budovy, ale také se postarat o to, aby uvnitř nebylo přílišné horko nebo zima. Při tomto čištění, zahřívání nebo ochlazování se ale vzduch opakovaně prohání celou stavbou, což může podstatně měnit jeho složení.
Až 15krát vyšší
„Tato dynamická výměna vzduchu může mít významné důsledky pro kvalitu ovzduší ve městech v důsledku přenosu a přeměny znečišťujících látek jak mezi vnitřními a venkovními prostory, tak mezi venkovními prostory, zejména v hustě osídlených městech,“ uvedli experti.
Koncentrace těkavých organických látek jsou podle nich dokonce 2–15krát vyšší než venku. Zároveň vyšlo najevo, že na jednotku plochy jsou emise těkavých organických látek z budov srovnatelné s emisemi z dopravy nebo průmyslu.
Méně je více?
Aby došlo ke zmírnění škodlivých emisí, navrhují vědci zaměřit svou pozornost na odstraňování škodlivých látek v systémech, které používají k filtraci uhlíkové filtry. Pomoci by také mohlo, kdyby se v kancelářích používalo méně spotřebních výrobků a výrobků osobní péče s nízkými emisemi VOC.