Domů     Vesmír
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Zdroj: MethaneSAT

Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSAT, která jako první na světě zmapuje a bude sledovat globální znečištění metanem.

Do vesmíru byla vyslána letos v březnu, za několik týdnů by měla začít posílat data ….

Vyslání družice MethaneSAT do vesmíru bylo během na dlouhou trať. Její vznik totiž neplatily ani vlády, ani daňoví poplatníci, ale skupina nadšenců, která chtěla pomoci planetě a lidstvu. Na financování se podílel například majitel Amazonu Jeff Bezos, stejně jako společnosti Google a Space X. Klíčový podíl na vývoji družice měl rovněž americký konstruktér Tony Fadell, který byl spolutvůrcem iPodu a iPhonu společnosti Apple.

„Znečištění metanem je zodpovědné za přibližně třicet procent globálního oteplování,“ uvedl na bratislavském festivalu vědy Starmus Tonny Fadell, který měl při vývoji MethaneSAT na starosti uživatelské rozhraní a také komunikaci.

Metan je přibližně 20krát účinnější skleníkový plyn než oxid uhličitý, ale jeho obsah v atmosféře je asi 200krát menší, takže jeho vliv na oteplování planety je přibližně 10krát menší. Produkují ho hlavně mokřady, hospodářská zvířata, skládky, průmysl, jezera, fjordy, ledovce i stromy.

Metan jen zbytečně uniká

Právě metan je zodpovědný za spoustu negativních vlivů, které jsou spojené se změnou klimatu, jako je destabilizace počasí, zvýšení hladiny moří či silnější teplotní extrémy. Fadell k tomu říká: „Tento plyn pochází z rozkládajících se odpadků na skládkách, z mikrobů vypouštějících metan v rýžových polích a také od hospodářských zvířat.

Ale hlavně uniká z ropných a plynových polí.“ Na rozdíl od oxidu uhličitého, který vzniká při činnostech, které přinášejí člověku prospěch, jako je doprava či výroba důležitých komodit, metan, s výjimkou zemědělství, podle jeho slov opravdu jen „zbytečně“ uniká.

Tony Fadell, zdroj: WikiCommons by Ramsey Cardy

Metanové emise byly až doposud obtížně měřitelné, vědci přitom spoléhali na přelety letadel vybavených senzory. Družice MethaneSAT dokáže svými senzory pokrýt mnohem větší území, a navíc mnohem rychleji, než libovolné množství letadel.

Satelit, fungující nyní v testovacím režimu, zvládne průzkum stejné oblasti, který letadlu zabere dvě hodiny, za pouhých 20 sekund. Z oběžné dráhy má navíc dokonalý přehled o ropných a plynových polích, která jsou zodpovědná za více než 80 % globálních emisí metanu.

Snížení metanových emisí zmírní oteplování

Fadell věří, že zjištění těchto úniků dá lidstvu možnost je „ucpat“ a potrestat viníky, což nejen zabrání zvyšování metanových emisí, ale povede i k jejich snížení. Metan totiž, na rozdíl od oxidu uhličitého, který se drží v atmosféře a zadržuje tam teplo desítky let, činí totéž jen dvacet let.

Kdyby se jeho zdroje nyní podařilo omezit, projeví se tento efekt na globálnímu klimatu prakticky okamžitě, zatímco u oxidu uhličitého až za několik generací. „Za deset let provádění měření jsme se naučili, že když měříte skutečné emise v terénu, ukáže se, že jejich celkový objem z průmyslu je mnohem vyšší, než kolik uvádějí sami znečišťovatelé prostřednictvím svých výpočtů,“ upozorňuje Mark Brownstein, viceprezident EDF pro energetickou transformaci.

Výstavba a vypuštění družice MethaneSAT byla drahá, stála 88 milionů dolarů, tedy asi dvě miliardy korun. Bezos Earth Fund na to poskytl Fondu na ochranu životního prostředí (EDF) grant ve výši 100 milionů dolarů.

Pokud půjde všechno podle plánu, měl by MethaneSAT začít zveřejňovat první data začátkem léta. Kompletní obraz hlavních ropných a plynových pánví po celém světě se očekává až v příštím roce, údaje budou k dispozici na webových stránkách MethaneSAT a v aplikaci Google Earth.

Štítky:
Související články
Vesmír 17.5.2025
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek dlouhodobého snažení vědeckého týmu, vedeného fyzičkou Elise Wright Knutsenovou z Univerzity v Oslu, potvrdil, že Mars má se Zemí více společného, než […]
Vesmír 11.5.2025
Vědci možná odhalili tajemství vnitřní stavby ledových obrů Uranu a Neptunu. Nová studie naznačuje, že by se v jejich nitru mohl nacházet obří oceán vody, což by mohlo vysvětlit jejich neobvyklá magnetická pole. Uran a Neptun jsou sice našimi vzdálenějšími planetárními sousedy, přesto o nich víme stále jen docela málo. Za celou dobu kosmického výzkumu […]
S blížícím se opětovným návratem člověka na jeho povrch se průzkum Měsíce opět dostává do popředí vědeckého zájmu. Čínské sondě se v roce 2020 podařilo na Zemi přivézt vzorky měsíční horniny, které byly podrobeny důkladnému zkoumání. Odhalily, že na Měsíci zřejmě k aktivnímu vulkanismu docházelo ještě poměrně nedávno… Čínský lunární program zahrnuje celou řadu jednotlivých […]
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
Náklady na stravování astronautů ve vesmíru jsou vskutku astronomické, pohybují se kolem půl milionu korun denně na jediného strávníka. Potraviny přitom často nejsou dostatečně čerstvé ani chutné. To by měl změnit nový projekt laboratorního pěstování potravin ve vesmíru, který by mohl být realizován do dvou let. Laboratorně pěstované potraviny nejsou ničím novým, takto vypěstované kuřecí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz