Domů     Vesmír
Herkules mezi kamerami pro astrofyziku se hlásí do služby
Veronika Tyrková 29.5.2024
FOTO: Rubin Obs/NSF/AURA / Creative Commons / CC BY 4.0

Větší digitální astronomickou kameru svět neviděl. Celou jednu generaci na ní pracovaly vědecké týmy celého světa, aby v dubnu konečně mohly bouchnout šampaňské. Kamera, která se stane součástí teleskopu na vrcholku chilských And dost možná revolucionizuje naše porozumění kosmu. Největší dalekohled na světě se hlásí do služby….

Observatoř Very C. Rubinové s dalekohledem o průměru 8,4 metru, tyčící se k obloze v chilském pohoří Cerro Pachón, se blíží momentu svého dokončení. Na konci května dorazil poslední důležitý díl skládačky, vysoce citlivá kamera LSST.

A šlo o velkou událost.

Jen vývoj kamery trval v kalifornském Menlo Parku, v Národní urychlovačové laboratoři SLAC více než 20 let. Za několik měsíců, během kterých se podrobí sérii testů v čisté místnosti, už bude připravena řešit vesmírné záhady v bezprecedentním měřítku.

Kamera, jakou svět neviděl

Srdcem optické soustavy zařízení jsou tři čočky, z nichž největší má průměr 1,57 metru – větší čočku se ještě odlít nepodařilo. Jedná se o širokoúhlý optický zobrazovač s velkou clonou, který dokáže zachytit světlo od blízké ultrafialové až po blízkou infračervenou oblast.

O váze 2800 kg a velikosti 1,65 × 9,8 metru má kamera rozměry osobního automobilu a je navržená tak, aby pracovala společně s dalekohledem na observatoři. V létě 2025 odstartuje projekt, který přinese 500 petabajtů snímků a dat z kosmických hlubin oblohy jižní polokoule.

Vysoce detailní obrázek celé jižní oblohy bude pořizovat každých několik nocí po dobu 10 let, dokud nevytvoří mapu tak detailní, že ji vědci nazvou 3D filmem. Jak uvedl astronom Washingtonské univerzity pracující na observatoři Željko Ivezić:

„Brzy začneme vytvářet největší film všech dob a nejinformativnější mapu noční oblohy, jaká kdy byla sestavena.“.

Extrémní rozlišení

Jestliže na první pohled působí impozantně, technologie uvnitř je ještě působivější. Rozlišení kamery, které činí 3,2 miliardy pixelů, je tak vysoké, že k zobrazení jediného snímku v plné velikosti by bylo zapotřebí stovek televizorů s ultra vysokým rozlišením.

„Kamera LSST pořizuje snímky tak detailní, že by dokázala rozlišit golfový míček ze vzdálenosti asi 24 km,“ uvedl profesor Aaron Roodman ze SLAC.

Očekávání spojená s LSST jsou vysoká. Metoda snímání umožní pozorovat změny ve více než 20 miliardách galaxií a studovat mnoho kosmologických fenoménů. Od zrození hvězd a kolizí galaxií, po asteroidy křižujících naší sluneční soustavu.

Data umožní vědcům studovat evoluci vesmíru v průběhu času, identifikovat shluky temné hmoty a pozorovat supernovy, což vše může přispět k dalšímu pochopení temné hmoty a temné energie. V centru pozornosti ovšem bude stát také dění v naší domovské části vesmíru, vytvoření mnohem podrobnější mapy Mléčné dráhy, která obsahuje mnoho malých a slabých hvězd, které díky citlivosti kamery LSST už nebudou mizet z dohledu.

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz