Domů     Historie
Vittrupský muž dostal osm ran do hlavy, nyní vědci objasnili proč!
Zdroj: Vendsyssel Historical Museum

V rašeliništi na severozápadě Dánska objevili zemědělci před více než sto lety kostru muže, který zemřel před asi 5 200 lety. Podle místa nálezu dostal jméno Vittrupský. Je na něj nahlíženo jako na méně známého Ötziho.

Výzkumníkům se nyní podařilo zjistit, odkud pocházel a proč musel zemřít tak násilnou smrtí..

Vittrupský muž má se slavnějším Ötzim mnoho společného. Oba žili v době, když společnost přecházela z lovecko-sběračského způsobu života k usedlému, kdy se lidé živili zemědělstvím. Oba zemřeli za zvláštních okolností.

Vzhledem k tomu, že lebka Vittrupského muže byla prakticky rozdrcena na padrť několika silnými údery, aby jeho tělo poté skončilo v rašeliništi, není pochyb o tom, že zemřel velmi násilnou smrtí. Dlouhou dobu však nebylo jasné, proč. Nyní se zdá, že odborníci našli odpověď.

Dánský Ötzi nebyl Dán

Vědci z Göteborské univerzity ve Švédsku pod vedením Anderse Fischera znovu zkoumali tělo Vitrrupského muže, a to prostřednictvím všech moderních metod, které má nyní archeologie k dispozici. Analýza jeho DNA, stejně jako izotopů a proteinů obsažených v jeho zubech odhalila genetický původ i migraci tohoto muže z doby kamenné.

Díky tomu známe střípky z jeho života. Izotopy stroncia, uhlíku a kyslíku z jeho zubní skloviny svědčí o tom, že muž nepocházel z Dánska, naopak ukazují na dětství strávené podél pobřeží Skandinávského poloostrova.

Zdroj: Arnold Mikkelsen

To potvrdila i genetická analýza, která prokázala úzký vztah mezi Vittrupským mužem a starověkými lidmi obývajícími Norsko a Švédsko. Zatímco v raném věku konzumoval především mořské savce a ryby, jak ukázala další izotopová a proteinová analýza jeho kostí a zubů, v době dospívání se jeho strava změnila na zemědělské plodiny a maso domestikovaných zvířat, jako byly kozy a ovce.

To naznačuje, že zatímco dětství strávil na severu Evropy a vyrůstal v lovecko-sběračské společnosti, během dospívání se přestěhoval do Dánska, kde žil mezi zemědělci.

Proč přišel do Dánska a jak zemřel?

Z analýzy zubů vyplývá, že se zemědělskými plodinami živil delší dobu, takže zavražděn nebyl hned po svém příchodu do Dánska. Jaký byl důvod jeho stěhování není jasné, odborníci se domnívají, že mohl být obchodník, případně zajatec, nucený se začlenit do místní společnosti.

To bylo pro vědce překvapivým zjištěním, protože dosud se předpokládalo, že dánská společnost byla velmi homogenní a pro cizince v ní nebylo místo.

Studie rovněž podpořila starší teorii, podle které byl Vittrupský muž rituální obětí. V neolitické Evropě bylo rituální obětování běžnou praxí. Brutální povaha smrti, kterou představovalo osm smrtících úderů kyjem do lebky, se shoduje s dalšími archeologickými nálezy, svědčícími o rituálním obětování, v tomto regionu.

Ačkoliv je život Vittrupského muže i nadále obestřen řadou záhad, moderní vědě se jich již řadu podařilo objasnit. Autoři studie k tomu říkají: „Pokud je nám známo, je to poprvé, co byl výzkum schopen zmapovat životní historii severoevropského obyvatele v tak vysokém stupni detailů a v tak velké časové vzdálenosti.“.

Štítky:
Související články
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz