Domů     Vesmír
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Martin Janda 24.2.2024

Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chyběly.

V případě Odyssea jde navíc o vůbec první lunární dosednutí soukromé společnosti..

Přistávací modul, který je něco větší než telefonní budka, dorazil do jižní polární oblasti Měsíce ve čtvrtek v 18:23 východoamerického času, tedy v pátek po půlnoci času našeho. Čas přistání nastal v tichosti a bez jásotu, protože řídící středisko čekalo na potvrzení úspěchu.

Očekávala se jen krátká komunikační pauza, ale minuty ubíhaly. Pak technologický ředitel společnosti Intuitive Machines se sídlem v Houstonu, která Odysseus postavila, Tim Crain oznámil, že byl zachycen slabý signál ze sondy.

„Je slabý, ale je tam,“ řekl. „Takže vydržte, přátelé. Uvidíme, co se tu děje.“ O chvíli později oznámil: „Můžeme bezpochyby potvrdit, že naše zařízení je na povrchu Měsíce a vysílá.“.

Protože však stále nebylo jasné, zda je sonda schopna správně komunikovat, oslava v řídicím středisku mise byla utlumena. Později večer však společnost oznámila další slibné zprávy. „Po vyřešení problémů s komunikací řídící letu potvrzujeme, že Odysseus je ve vzpřímené poloze a začíná odesílat data,“ uvedla společnost Intuitive Machines ve svém prohlášení.

„V tuto chvíli pracujeme na stažení prvních snímků z povrchu Měsíce.“ Podle posledních zpráv sonda leží na boku, přesto je funkční.

I když je tento podnik mnohem skromnější než mise Apollo, které vedly k procházkám astronautů po Měsíci, v NASA doufali, že by mohl pomoci zahájit revolučnější éru: dopravu po Sluneční soustavě, která se obejde bez astronomických nákladů.

Společnost Intuitive Machines je jednou z několika malých firem, které si NASA najala na přepravu přístrojů, jež budou provádět průzkum lunárního povrchu před návratem astronautů NASA na Měsíc.

Pro tuto misi zaplatila NASA společnosti Intuitive Machines 118 milionů dolarů v rámci programu známého jako Commercial Lunar Payload Services (CLPS), aby na Měsíc dopravila šest přístrojů, včetně stereokamery, jejímž cílem je zachytit chuchvalce prachu, které vyvrhne sonda Odysseus při přiblížení k povrchu, a radiopřijímače pro měření vlivu nabitých částic na rádiové signály.

Související články
Vesmír 5.7.2025
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako neznámé těleso na výstředné dráze a podle odborníků se jednoznačně jedná o kometu mezihvězdného původu. „Tohle těleso se pohybuje opravdu rychle,“ uvedl ředitel Centra pro studium blízkozemních […]
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Vesmír Zajímavosti 20.6.2025
V rámci programu Apollo pobývali američtí astronauti pod taktovkou NASA na Měsíci mezi roky 1969 a 1972. Během letů nashromáždili mnoho vzorků měsíčních hornin, včetně malých oranžových „korálků“, které ke svému překvapení na povrchu Měsíce objevili. Díky pokročilým technologiím je nyní vědci mohli podrobit zkoumání a odhalit tajemství jejich vzniku. Když astronauti misí Apollo poprvé […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz