Vědci vyvinuli lék na léčbu mezoteliomu, notoricky obtížně léčitelné rakoviny kterou vyvolává kontakt s azbestem. Každoročně je na celém světě diagnostikováno tisíce lidí s touto nemocí, která se obvykle rozvíjí v plicích, a je způsobena především expozicí azbestu při práci. Je agresivní, smrtelná a dává jednu z nejnižších nadějí na přežití..
V mezinárodní studii, která probíhala v pěti zemích, a kterou vedla londýnská univerzita Queen Mary, se díky novému léku, jež odřízne nádoru přísun potravy, zčtyřnásobila míra přežití po dobu tří let. Výsledky byly zveřejněny v časopise JAMA Oncology.
„Tato studie změnila životy lidí s mezoteliomem a umožnila nám žít déle,“ uvedl jeden z pacientů. Osmdesátiletý muž, který si přál zůstat v anonymitě, získal odškodnění od svého bývalého zaměstnavatele poté, co byl v 70. letech 20. století vystaven působení azbestu v továrně.
Po odhalení nemoci mu lékaři předpověděli čtyři měsíce života. Díky nové léčbě však žije i po pěti letech. „Mám teď pět vnoučat a dvě pravnoučata a o to všechno bych nechtěl přijít,“ řekl.
Podle odborníků je tento průlom významný, protože mezoteliom má jedno z nejnižších procent přežití ze všech nádorových onemocnění. Nový lék ADI-PEG20 je prvním lékem svého druhu, který byl po 20 letech úspěšně kombinován s chemoterapií.
Studie se zúčastnili pacienti z Velké Británie, USA, Austrálie, Itálie a Tchaj-wanu a vedl ji profesor Peter Szlosarek z Queen Mary. Průlom navazuje na dvě desetiletí práce Szlosareka, která následovala po jeho původním objevu, že buňkám mezoteliomu chybí protein zvaný ASS1, který buňkám umožňuje vyrábět aminokyselinu arginin.