Domů     Ostatní
Kratom nemusí být jen zelený, jaké druhy známe?

komerční sdělení

Když se řekne kratom, kdo o něm už slyšel, ten si nejspíš představí zelený prášek, který je známý svými psychoaktivními účinky. Co do barvy skutečně zelený je, ale rozlišujeme hned několik druhů kratomu, které se od sebe liší účinky i pojmenováním podle jiných barev. O jaké jde?

Co si představit pod pojmem kratom

Kratom, který je dnes známý jak mezi některými mladými, tak i těmi staršími, je najemno rozemletý zelený prášek, který se získává z listů exotického stromu jménem Mitragyna speciosa. Na naše tělo může díky svému složení působit různě, jeho účinky se dělí hlavně na sedativní a stimulační.

Strom dorůstá až do výšky 30 metrů, nepoužívá se celá rostlina, ale pouze lístky a některé menší stonky. Ty se později usuší a mohou se buď používat už v této podobě, kdy se dají kouřit, žvýkat nebo přidat do extraktu, druhou možností je pak nasušené suroviny nadrtit.

A kde se kratom vůbec vzal? Někdo by si mohl myslet, že jde o chemicky vytvořený produkt, opak je ale pravdou, kratom je čistě přírodní látka. Původně se tato rostlina pěstovala v jihovýchodní Asii, konkrétně v zemích jako je Thajsko, Malajsie, Indonésie, Vietnam nebo Papua Nová Guinea.

Tamní obyvatelé ji ale pěstovali tajně, kratom pro ně totiž byl zdrojem energie, která se ve dnech s vysokými teplotami hodila. Během 19. a 20. století se postupně dostal i do USA a Evropy, kde se právě díky těmto účinkům stal také poměrně populárním.

Jaké typy kratomu známe?

Většina z nás si kratom spojí se zelenou barvou, kdo už o něm ale ví něco víc, tomu jistě neuniklo, že existuje víc typů. Jelikož se ale kratom získává z jednoho a toho samého stromu, jde pořád o tu samou látku, jen jinak zpracovanou.

A právě od zpracování se odvíjí i účinky jednotlivých druhů. Ty se alespoň v názvu rozlišují barvami, které ale s jejich vzhledem vůbec nesouvisí. Pojďme si je představit.

Zelený kratom

Zelený kratom je základním druhem kratomu a patří mezi ty nejznámější a nejoblíbenější.

Získává se hlavně z dospělých listů, které mají vyvážený podíl jednotlivých alkaloidů, odstín zelené barvy závisí na tom, v jakém počasí se listy sbíraly. Dokáže zlepšit náladu i výrazně snížit stres, dodává energii, podpoří soustředěnost a dobrou náladu.

Může navodit povznášející pocit i vysokou míru koncentrace, dokáže také mírnit úzkost a depresi.

Bílý kratom

Kdo by si myslel, že prášek bude mít bílou barvu, ten je na omylu. Má stejně jako ostatní zelenou.

Bílý kratom se stejně jako ten zelený získává z vyspělých stromů, konkrétně z jejich velmi mladých listů, ve kterých najdeme vysoký podíl alkaloidů.

Zlepšuje soustředěnost a dodává energii, je často označovaný jako náhražka kávy. Dokáže zlepšit kognitivní funkce, navodí pocit bdělosti, zlepšuje kreativitu, dokáže dodat velké množství čisté energie a menší množství euforie než zelený kratom.

Červený kratom

Červený kratom má lehce načervenalou barvu jako výsledek další fermentace, stojí za ní částečně i proces zpracování a barva žilek na spodní straně listů. Jeho zpracování je nejnáročnější, výsledkem je jeho síla.

Červený kratom je nejsilnější, díky svým specifickým vlastnostem dokáže uvolnit, snížit stres i mírnit bolest, dokáže také uvolnit svaly a navodit spánek.

Žlutý kratom

Žlutý kratom se získává z mladých listů, má vyvážený poměr alkaloidů a je spojovaný s fyzickou prací, odstraněním bolesti nebo kreativitou. Jeho výroba je poměrně náročná, takže se někteří výrobci uchylují ke smíchání zeleného a bílého kratomu a ten pak označují za žlutý.

Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Objevy Ostatní 22.11.2024
Paleontologové vědí, že spolu s mamuty pobíhali po povrchu naší planety i šavlozubé kočky, které je lovily. Ovšem téměř dvě stě let se mohli jen dohadovat, jak tito predátoři ve skutečnosti vypadali, a to na základě nálezů zkamenělých kostí, tesáků či občasné stopy. Nyní bylo ale objeveno v permafrostu Sibiře dokonale zachované tělo mláděte. Jedná […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz