Domů     Vesmír
Planety Uran a Neptun přiznaly barvu
Martin Janda 6.1.2024

Uran je tyrkysový a Neptun kobaltově modrý. Aspoň taková podoba obou ledových obrů se uhnízdila v našich učebnicích. Skutečné barvy těchto vzdálených ledových obrů jsou si podobnější než jejich populární vyobrazení..

Podle studie zveřejněné v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society je Neptun sice o něco modřejší než Uran, ale rozdíl v jejich odstínech není zdaleka tak velký. Sytě modrá barva přisuzovaná Neptunu pochází z umělého vylepšení v 80. letech 20. století, kdy sonda Voyager 2 jako první (a stále jediná) navštívila obě planety.

Vědci tehdy zvýraznili modrou barvu na snímcích Neptunu pořízených kamerami sondy, aby podtrhli některé zajímavosti planety, jako je například velká tmavá skvrna, což byl dnes již zaniklý atmosférický vír.

„Uran, jak ho viděla sonda Voyager, byl dost nevýrazný, takže ho vybarvili tak, aby se co nejvíce blížil skutečné barvě,“ řekl planetární fyzik a hlavní autor studie Patrick Irwin z Oxfordské univerzity.

Uran je tedy jen o něco světlejší než Neptun, a to kvůli silnější vrstvě aerosolového oparu, který zesvětluje jeho barvu. Výzkum také vrhá nové světlo na záhadné barevné změny, které Uran zažívá během svých extrémních ročních období.

Astronomové si již léta lámou hlavu nad tím, proč je Uran během slunovratů zbarven do zelena, ale při rovnodennosti září modřeji. Tento vzorec souvisí se zvláštní polohou Uranu, který je téměř celý nakloněný na bok.

Během oběhu kolem Slunce, který trvá 84 pozemských let, jsou póly Uranu v létě a v zimě ponořeny do desetiletí trvajícího světla nebo tmy, zatímco rovníkové oblasti jsou v době rovnodennosti obráceny ke Slunci.

Střídání barev Uranu lze částečně vysvětlit atmosférickým metanem. Protože metan pohlcuje červené a zelené světlo, rovník nakonec odráží více modrého světla; naopak póly, které mají o polovinu méně metanu, jsou zbarveny mírně do zelena.

Nová studie tuto dynamiku potvrzuje a ukazuje, že nad póly, které jsou v létě na Uranu osvětleny Sluncem, se sráží ledové krystaly, což zvyšuje efekt zezelenání.

FOTO: Oxfordská univerzita

Související články
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Vesmír 2.11.2024
Halloween je tady a s ním jako na zavolanou přichází zprávy o dvou černých dírách, které vzbuzují mezi astronomy pořádný respekt a možná i trochu strach. Jedna z těchto černých děr je jakýmsi sériovým vrahem, který se chystá zničit druhou hvězdu během pouhých pěti let. Druhá zase patří do systému, který vědci popisují jako „černoděrový […]
Vesmír 1.11.2024
Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě. Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila […]
Vesmír Zajímavosti 31.10.2024
Blíží se největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week. Už sedmý ročník největší koncentrace vesmírných technologií a informací, průmyslových podniků, nově vzniklých startupů proběhne od 4. do 10. listopadu. Hlavní událostí festivalu budou již tradiční průmyslové dny Space2Business, které do Česka přilákají řadu zahraniční firem a expertů. Účast na veletrhu kosmických firem přislíbil americký […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz