Domů     Vesmír
Planety Uran a Neptun přiznaly barvu
Martin Janda 6.1.2024

Uran je tyrkysový a Neptun kobaltově modrý. Aspoň taková podoba obou ledových obrů se uhnízdila v našich učebnicích. Skutečné barvy těchto vzdálených ledových obrů jsou si podobnější než jejich populární vyobrazení..

Podle studie zveřejněné v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society je Neptun sice o něco modřejší než Uran, ale rozdíl v jejich odstínech není zdaleka tak velký. Sytě modrá barva přisuzovaná Neptunu pochází z umělého vylepšení v 80. letech 20. století, kdy sonda Voyager 2 jako první (a stále jediná) navštívila obě planety.

Vědci tehdy zvýraznili modrou barvu na snímcích Neptunu pořízených kamerami sondy, aby podtrhli některé zajímavosti planety, jako je například velká tmavá skvrna, což byl dnes již zaniklý atmosférický vír.

„Uran, jak ho viděla sonda Voyager, byl dost nevýrazný, takže ho vybarvili tak, aby se co nejvíce blížil skutečné barvě,“ řekl planetární fyzik a hlavní autor studie Patrick Irwin z Oxfordské univerzity.

Uran je tedy jen o něco světlejší než Neptun, a to kvůli silnější vrstvě aerosolového oparu, který zesvětluje jeho barvu. Výzkum také vrhá nové světlo na záhadné barevné změny, které Uran zažívá během svých extrémních ročních období.

Astronomové si již léta lámou hlavu nad tím, proč je Uran během slunovratů zbarven do zelena, ale při rovnodennosti září modřeji. Tento vzorec souvisí se zvláštní polohou Uranu, který je téměř celý nakloněný na bok.

Během oběhu kolem Slunce, který trvá 84 pozemských let, jsou póly Uranu v létě a v zimě ponořeny do desetiletí trvajícího světla nebo tmy, zatímco rovníkové oblasti jsou v době rovnodennosti obráceny ke Slunci.

Střídání barev Uranu lze částečně vysvětlit atmosférickým metanem. Protože metan pohlcuje červené a zelené světlo, rovník nakonec odráží více modrého světla; naopak póly, které mají o polovinu méně metanu, jsou zbarveny mírně do zelena.

Nová studie tuto dynamiku potvrzuje a ukazuje, že nad póly, které jsou v létě na Uranu osvětleny Sluncem, se sráží ledové krystaly, což zvyšuje efekt zezelenání.

FOTO: Oxfordská univerzita

Související články
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ateistů, Mezinárodní agentury pro atomovou energii i TV seriálu Teorie velkého třesku. A to navzdory tomu, že je vadný – svět na něm vystavený by zkolaboval […]
Objevy Vesmír 25.6.2025
Na observatoři vysoko v chilských Andách odstartoval desetiletý projekt, který promění naše vnímání vesmíru. Nový teleskop s největší digitální kamerou na světě zveřejnil první snímky a ukázal, co všechno nás čeká. Na vrcholu Cerro Pachón v Chile se 23. června 2025 otevřely dveře do nového věku astronomie. Dalekohled Vera C. Rubinové za 810 milionů dolarů, vybavený […]
Technika Vesmír 23.6.2025
Na mezinárodní přehlídce Paris Air Show předvádí česká firma Radalytica inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem […]
Vesmír Zajímavosti 20.6.2025
V rámci programu Apollo pobývali američtí astronauti pod taktovkou NASA na Měsíci mezi roky 1969 a 1972. Během letů nashromáždili mnoho vzorků měsíčních hornin, včetně malých oranžových „korálků“, které ke svému překvapení na povrchu Měsíce objevili. Díky pokročilým technologiím je nyní vědci mohli podrobit zkoumání a odhalit tajemství jejich vzniku. Když astronauti misí Apollo poprvé […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz