Uran je tyrkysový a Neptun kobaltově modrý. Aspoň taková podoba obou ledových obrů se uhnízdila v našich učebnicích. Skutečné barvy těchto vzdálených ledových obrů jsou si podobnější než jejich populární vyobrazení..
Podle studie zveřejněné v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society je Neptun sice o něco modřejší než Uran, ale rozdíl v jejich odstínech není zdaleka tak velký. Sytě modrá barva přisuzovaná Neptunu pochází z umělého vylepšení v 80. letech 20. století, kdy sonda Voyager 2 jako první (a stále jediná) navštívila obě planety.
Vědci tehdy zvýraznili modrou barvu na snímcích Neptunu pořízených kamerami sondy, aby podtrhli některé zajímavosti planety, jako je například velká tmavá skvrna, což byl dnes již zaniklý atmosférický vír.
„Uran, jak ho viděla sonda Voyager, byl dost nevýrazný, takže ho vybarvili tak, aby se co nejvíce blížil skutečné barvě,“ řekl planetární fyzik a hlavní autor studie Patrick Irwin z Oxfordské univerzity.
Uran je tedy jen o něco světlejší než Neptun, a to kvůli silnější vrstvě aerosolového oparu, který zesvětluje jeho barvu. Výzkum také vrhá nové světlo na záhadné barevné změny, které Uran zažívá během svých extrémních ročních období.
Astronomové si již léta lámou hlavu nad tím, proč je Uran během slunovratů zbarven do zelena, ale při rovnodennosti září modřeji. Tento vzorec souvisí se zvláštní polohou Uranu, který je téměř celý nakloněný na bok.
Během oběhu kolem Slunce, který trvá 84 pozemských let, jsou póly Uranu v létě a v zimě ponořeny do desetiletí trvajícího světla nebo tmy, zatímco rovníkové oblasti jsou v době rovnodennosti obráceny ke Slunci.
Střídání barev Uranu lze částečně vysvětlit atmosférickým metanem. Protože metan pohlcuje červené a zelené světlo, rovník nakonec odráží více modrého světla; naopak póly, které mají o polovinu méně metanu, jsou zbarveny mírně do zelena.
Nová studie tuto dynamiku potvrzuje a ukazuje, že nad póly, které jsou v létě na Uranu osvětleny Sluncem, se sráží ledové krystaly, což zvyšuje efekt zezelenání.
FOTO: Oxfordská univerzita