Domů     Příroda
Silvestrovský ohňostroj na dlouho mění chování ptáků
FOTO: Unsplash

Zatímco si my lidé rozjařeně připíjíme, propuká mezi ptáky obrovská panika. Splašeně krouží a létají nezvykle vysoko, což zachycují i meteorologické radary.

V následujících dnech až týdnech pak nastane v ptačí říši nezvyklý útlum. Mnohem méně se pohybují, více se krmí a nevracejí se na místo, kde je panika zastihla. Obrovský stres, který ohňostroj pro ně znamenal, si zjevně pamatují dlouho.

Jednou z příčin takové reakce je i horší zrak ve tmě. Až na pár nočních druhů vidí většina ptáků v noci stejně špatně jako lidé. Pokud je vyplaší rachejtle, tak se obtížně orientují. Naráží do sebe navzájem i do různých překážek v cestě, což může být smrtelné.

Ohroženější jsou ptáci žijící ve městech, jak ukázaly například oslavy příchodu roku 2021 v Římě, během kterých se v ulicích objevily stovky uhynulých ptáků. O 10 let dříve byl zaznamenán podobný případ s více než tisícovkou ptačích obětí v americkém Arkansasu.

A někteří si možná ještě vzpomenou na novoroční ohňostroj v Praze v roce 2013, během kterého padaly mezi diváky stojícími na Mánesově mostě zraněné labutě.

Půlnoc vyvolává paniku

Monitorováním chování ptáků pomocí meteorologických radarů se už od roku 2007 zabývají vědci z Nizozemí a Belgie. Ukázalo se, že i v odlehlejších místech, kde nejsou oslavy nijak bujaré, ptáci o půlnoci vzlétají.

Většinou se pohybují v mnohem větších výškách, než je pro ně typické. To vede ke stresu a masivnímu spotřebovávání energetických zásob. Situace se podle radarů obvykle vrací k normálu až po jedné hodině ranní.

Sledování GPS vysílači

Vědci z Institutu Maxe Plancka pro behaviorální biologii v Kostnici a z Nizozemského ekologického institutu se rozhodli sledovat reakci ptáků na novoroční oslavy pomocí GPS vysílačů. Studie probíhala osm po sobě jdoucích let, a to vždy od 19. prosince do 12. ledna.

Nakonec se jim podařilo zaznamenat chování 347 arktických hus, které tráví zimu v severním Německu, Nizozemí a Dánsku. Ze záznamů vyplynulo, že za klidných nocí se husy skoro nepohybují. Během silvestrovských oslav jsou mimořádně aktivní a létají až o 150 metrů výše, než je obvyklé.

Některá zvířata dokonce urazila stovky kilometrů. Pro husy v zimě je přitom typické, že přečkávají noci na určitém místě a jenom pozvolna se přesouvají dále.

Přicházejí o energii

V první polovině ledna se sledované husy chovaly tak, jako kdyby potřebovaly načerpat spoustu energie. Podle GPS vysílačů se pohybovaly mnohem méně než obvykle. Vědci navíc zjistili, že spořádaly mnohem víc potravy než během prosince.

Závěry jsou tedy celkem jednoznačné, panika vyvolaná zábavní pyrotechnikou husy připravuje o významné množství energie. A samozřejmě se to netýká jen sledovaných hus, ale i ostatních ptačích druhů.

Hledají čistší místa

Vědci si všimli také toho, že husy měly sklon se po silvestrovské noci stahovat na území, která jsou dál od lidských obydlí. Zvířata se tím zřejmě snaží vyhnout prostředí s horší kvalitou vzduchu. Po novoročních oslavách průměrně narůstá znečištění jemným prachem o 650 %, a to nejen ve vzduchu, ale i ve vodě, což je pro husy a další vodní ptáky zásadní.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Související články
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou hereckou etudu. Pokud jsou makedonské užovky podplamaté chyceny, teatrálně se svíjejí a špiní se štiplavým koktejlem svého pižma a výkalů. Nakonec ochabnou, […]
V populaci je jen 10 % lidí, jejichž dominantní rukou je ta levá. V minulosti byli považování za nešikovné a podlé, často byli nepříliš úspěšně přeučováni na praváky. Dnes už je k levákům společnost tolerantnější, vědce však nenechává spát důvod, proč se v populaci vůbec vyskytují? Že by na to konečně přišli? Když vědci zkoumali […]
Málokteří živočichové vyvolávají tak silný obdiv a zároveň odpor jako pavouci. Arachnofobií neboli abnormálním strachem z pavouků trpí až 6 % světové populace, častěji ženy než muži. Nutno však říci, že většina nejděsivějších věcí, které se o těchto osminohých členovcích tradují, jsou jen fámy! Lidé například trpí panickým strachem z toho, že je pavouk kousne, […]
Při pozorování orangutana sumaterského dospěli vědci k překvapivému odhalení. Šikovný primát si totiž sám dokázal vyléčit velké zranění na tváři s pomocí rostlinné pasty. Je to nejspíš vůbec poprvé, kdy se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o své zranění s pomocí rostliny. „Jsou to naši nejbližší příbuzní a to opět ukazuje podobnosti, které […]
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopnějším v šíření mezi druhy a méně citlivým na antivirotika. Žádná z těchto mutací není sama o sobě důvodem k obavám. Nová zjištění však poukazují na skutečnost, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz