Domů     Medicína
Srdci nejvíce škodí dlouhé sezení
Zdroj: Pixabay

Kardiovaskulární onemocnění patří zejména ve vyspělých zemích mezi nejčastější příčiny smrti. Vědci z University College London zjistili, že nejvíce srdci škodí dlouhodobé sezení. I lehká aktivita, stání či spánek jsou lepší než sezení..

Mezi kardiovaskulární onemocnění se řadí všechny nemoci a poškození týkající se srdce a krevního oběhu, patří mezi ně zejména infarkt myokardu, srdeční zástava, cévní mozková příhoda, ischemická choroba srdeční, vysoký krevní tlak, chronické srdeční selhávání či angina pectoris.

U většiny z nich dochází k nedostatečnému prokrvení tkání, což je důsledkem částečného nebo úplného ucpání cév. Podle statistik prodělá ročně 9 000 lidí v ČR infarkt a 3 % na něj zemřou. Onemocnění srdce a cév je příčinou 32 % úmrtí u nás. Navíc se zdá, že ohrožují čím dál mladší jedince.

Srdeční choroby metlou lidstva

Podle Aleše Linharta, předsedy České kardiologické společnosti přibývá lidí se srdečním selháním. Zatímco v roce 2011 jím trpělo 97 tisíc lidí, o deset let později už to bylo 122 tisíc lidí. Část pacientů tvoří ti, kteří přežili infarkt či mají dobře zaléčený vysoký krevní tlak, na které se dříve více umíralo, přibývá však i mladých lidí s vleklými příznaky srdečního selhání, ke kterým patří nedostatek dechu při námaze, otoky kotníků a nevýkonnost.

Zdroj: Pixabay

Aleš Linhart k tomu říká: „Příčin srdečního selhání je celá řada. Víme, že jednou z hlavních hrozeb je prodělaný infarkt, ale i neléčená hypertenze, špatně korigovaná cukrovka, obezita, fyzická neaktivita nebo ateroskleróza.“ Doporučuje proto zaměřit se na zdravý životní styl, jehož nedílnou součástí je vedle zdravé stravy i přiměřená fyzická aktivita, vyhýbat by se lidé měli rovněž kouření.

Dále by měl každý vědět, jaký má tlak a cholesterol, případně zda má či nemá cukrovku.

Srdci prospívá běh a škodí mu sezení

Odborníci z University College London si ve své studii vytkli za cíl zjistit, jak různé pohybové vzorce během dne souvisí se zdravím srdce. Analyzovali proto data ze šesti studií, které zahrnovaly údaje o 15 246 lidech z pěti zemí světa.

Každý účastník si pomocí přenosného zařízení na stehně měřil svoji aktivitu – lehké či intenzivnější cvičení, stání, sezení či spánek – během 24 hodin a nechal si rovněž posoudit zdraví svého srdce. Následně vědecký tým modeloval, co by se stalo, kdyby jedinci měnili množství času strávené jednotlivými aktivitami.

Vědci zjistili, že nejhorší dopady na zdraví srdce má dlouhodobé sezení, nejvíce mu naopak prospívá středně intenzivní aktivita, například běh či chůze do schodů, dále lehká aktivita reprezentovaná svižnou chůzí, poté stání a spánek.

Všechny tyto aktivity byly pro srdce lepší než dlouhé sezení. Jeho nahrazení pouhými několika minutami mírného cvičení denně vede ke zlepšení kardiovaskulárního zdraví. Méně intenzivní aktivitě je pak třeba věnovat se delší dobu, aby měla na zdraví srdce stejně pozitivní dopad jako intenzivnější aktivita.

Nicméně například nahrazení sezení stáním je podle vědců snadné, protože nevyžaduje žádný čas navíc.

Štítky:
Související články
Medicína Zajímavosti 20.12.2024
Vědkyním z University of Pensylvannia a University of California v Santa Barbaře se podařilo zachytit takříkajíc v přímém přenosu změny na mozku, ke kterým dochází v těhotenství. Scany mozku totiž bezprecedentně pořizovaly i v průběhu těhotenství, a zdá se, že jsou tyto změny trvalé. Je tak trochu paradoxem, že ačkoliv se některé z nejdramatičtějších hormonálních […]
Medicína 19.12.2024
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem. Je to ale mnohem víc. Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství. Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich […]
Medicína Zajímavosti 18.12.2024
Chrapot, nebo chcete-li nakřápnutý hlas, je běžným jevem, se kterým se většina z nás setkala. Po několika dnech by se však měl hlas začít vracet ke své obvyklé podobě. Pokud tomu tak není, je na místě zpozornět. Chronický chrapot, který přetrvává déle než několik týdnů, totiž může být varovným signálem těla, že se děje něco […]
Medicína Zajímavosti 18.12.2024
Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vyrábí léky? Práce vždy začíná v laboratoři, kde se zkoumá daná choroba a co na ni platí. K tomu ale vědecké týmy potřebují stále přírodu a její houby, rostliny či některé živočichy.   Aby vyrobili vhodný lék, dá se použít chemický, ale také biologický proces. Člověk je až […]
Tým profesora Jana Havlíčka z katedry zoologie bude v rámci nového mezinárodního projektu zkoumat význam čichu novorozenců pro úspěšný začátek a udržení kojení. Úspěšné kojení je zásadní pro přežití, růst a zdraví dítěte. Světová zdravotnická organizace udává, že přibližně polovina matek na celém světě má potíže se zahájením kojení. Proto je po dobu prvních šesti […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz