Domů     Medicína
Srdci nejvíce škodí dlouhé sezení
Zdroj: Pixabay

Kardiovaskulární onemocnění patří zejména ve vyspělých zemích mezi nejčastější příčiny smrti. Vědci z University College London zjistili, že nejvíce srdci škodí dlouhodobé sezení. I lehká aktivita, stání či spánek jsou lepší než sezení..

Mezi kardiovaskulární onemocnění se řadí všechny nemoci a poškození týkající se srdce a krevního oběhu, patří mezi ně zejména infarkt myokardu, srdeční zástava, cévní mozková příhoda, ischemická choroba srdeční, vysoký krevní tlak, chronické srdeční selhávání či angina pectoris.

U většiny z nich dochází k nedostatečnému prokrvení tkání, což je důsledkem částečného nebo úplného ucpání cév. Podle statistik prodělá ročně 9 000 lidí v ČR infarkt a 3 % na něj zemřou. Onemocnění srdce a cév je příčinou 32 % úmrtí u nás. Navíc se zdá, že ohrožují čím dál mladší jedince.

Srdeční choroby metlou lidstva

Podle Aleše Linharta, předsedy České kardiologické společnosti přibývá lidí se srdečním selháním. Zatímco v roce 2011 jím trpělo 97 tisíc lidí, o deset let později už to bylo 122 tisíc lidí. Část pacientů tvoří ti, kteří přežili infarkt či mají dobře zaléčený vysoký krevní tlak, na které se dříve více umíralo, přibývá však i mladých lidí s vleklými příznaky srdečního selhání, ke kterým patří nedostatek dechu při námaze, otoky kotníků a nevýkonnost.

Zdroj: Pixabay

Aleš Linhart k tomu říká: „Příčin srdečního selhání je celá řada. Víme, že jednou z hlavních hrozeb je prodělaný infarkt, ale i neléčená hypertenze, špatně korigovaná cukrovka, obezita, fyzická neaktivita nebo ateroskleróza.“ Doporučuje proto zaměřit se na zdravý životní styl, jehož nedílnou součástí je vedle zdravé stravy i přiměřená fyzická aktivita, vyhýbat by se lidé měli rovněž kouření.

Dále by měl každý vědět, jaký má tlak a cholesterol, případně zda má či nemá cukrovku.

Srdci prospívá běh a škodí mu sezení

Odborníci z University College London si ve své studii vytkli za cíl zjistit, jak různé pohybové vzorce během dne souvisí se zdravím srdce. Analyzovali proto data ze šesti studií, které zahrnovaly údaje o 15 246 lidech z pěti zemí světa.

Každý účastník si pomocí přenosného zařízení na stehně měřil svoji aktivitu – lehké či intenzivnější cvičení, stání, sezení či spánek – během 24 hodin a nechal si rovněž posoudit zdraví svého srdce. Následně vědecký tým modeloval, co by se stalo, kdyby jedinci měnili množství času strávené jednotlivými aktivitami.

Vědci zjistili, že nejhorší dopady na zdraví srdce má dlouhodobé sezení, nejvíce mu naopak prospívá středně intenzivní aktivita, například běh či chůze do schodů, dále lehká aktivita reprezentovaná svižnou chůzí, poté stání a spánek.

Všechny tyto aktivity byly pro srdce lepší než dlouhé sezení. Jeho nahrazení pouhými několika minutami mírného cvičení denně vede ke zlepšení kardiovaskulárního zdraví. Méně intenzivní aktivitě je pak třeba věnovat se delší dobu, aby měla na zdraví srdce stejně pozitivní dopad jako intenzivnější aktivita.

Nicméně například nahrazení sezení stáním je podle vědců snadné, protože nevyžaduje žádný čas navíc.

Štítky:
Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz